Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petr Novotný, MAFRA

Loni se v Praze méně vraždilo, hlášených zločinů bylo nejméně za 25 let

  • 11
V loňském roce řešila pražská policie nejméně trestných činů od roku 1991, konkrétně 64 095. Na území hlavního města kriminalita klesá dlouhodobě, výjimkou byl rok 2013, kdy statistiku ovlivnila amnestie. Jen počet kapesních krádeží v Praze stále narůstá.

Nový šéf pražských policistů Miloš Trojánek spolu s náměstkem šéfa pražských policistů Ivanem Smékalem představil ve čtvrtek statistiky týkající se loňské kriminality.

A výsledky vypadají pozitivně. Kriminalita je totiž nejnižší za posledních pětadvacet let. Celkem bylo spácháno 16 227 trestných činů, podařila se jich objasnit asi čtvrtina. Mezi pachateli bylo 23 procent cizinců.

„Mezi trestnými činy jako již tradičně převažovaly kapesní krádeže, pak následovaly krádeže věcí z aut,“ uvedl Smékal.

Právě počet kapesních krádeží je dlouhodobý problém, jejich počet od roku 2000 neklesl pod 7000 ročně. Loni jich bylo 8309, což je o více než tisíc víc než rok předtím. Kapsáři se přitom často zaměřují na zahraniční turisty.

Kriminalita v Praze v loňském roce

  • Počet zjištěných trestných činů se loni snížil na 64 095, což je nejméně od roku 1991. Předloni to bylo 71 828 činů. Naopak nejvíce zjištěných trestných činů bylo v roce 1998, kdy jich bylo 120 166.
  • Počet stíhaných osob v roce 2015 byl 12 710.
  • Nejvíce se s kriminalitou potýkají Holešovice či Bartolomějská, Jižní Město a Nový Smíchov.
  • Nejvíce bylo loni kapesních krádeží (8 309), což je o 1 231 více než předloni. Druhým nejčastějším prohřeškem jsou krádeže věcí z automobilů (7 671), což je o více než tisíc činů méně než předloni.
  • Klesl také počet krádeží vloupáním do bytu, kterých bylo 1 245, což je o 226 méně než v roce 2014.
  • Nejvíce je krádeží prostých, které tvoří téměř 50% celkové kriminality. Naopak nejméně se lidé dopouštějí mravnostních trestných činů, které tvoří pouze 0,5 % celkové kriminality.

„To je nepříjemné a je v našem zájmu, aby boj s touto trestnou činností doznal zásadních změn,“ uvedl Trojánek.

Kriminalita však celkově v metropoli klesá, a to dlouhodobě, výjimkou byl rok 2013, hlavně kvůli Klausově amnestii. Oproti roku 2014 pak loni poklesl počet zjištěných trestných činů v metropoli o 10,8 procenta.

Klesla taky násilná kriminalita. Násilných trestných činů se odehrálo 1 662, což je o 14,9 % méně, než předloni. Oproti předloňskému roku, kdy došlo na území hlavního města k 24 vraždám, se jejich počet o čtyři snížil. Neobjasněny zatím zůstávají dvě vraždy.

„Jedna z nich se týká zabití v Újezdu, které vyšetřujeme od června loňského roku, a druhá se stala o měsíc později,“ uvedl Smékal.

Trojánek, který je ve funkci teprve dva měsíce, představil také priority, kterým se chce věnovat. Rád by zvýšil počet policistů, jejichž počet je nyní téměř o dvě stovky menší, než by měl být. Zároveň chce zlepšit podmínky policistů, zabývat se kyberkriminalitou, daňovou kriminalitou a kapesními krádežemi, jejichž nárůst ho znepokojuje. Soustředit se bude také na extremismus.

Podotkl také, že je Praha specifická v tom, že oproti jiným regionům je zde kumulace kriminality na menším prostoru. Za výhodu naopak pokládá dostupnost sil a prostředků.