Hrad Křivoklát

Hrad Křivoklát | foto: iDNES.cz

Křivoklát a Točník jdou z filmu do filmu, točí tu i historický seriál

  • 0
Středočeské hrady Křivoklát a Točník jsou pro filmaře oblíbenou lokalitou. Natočili na nich už desítky filmů a stále se sem vracejí. Křivoklát se možná stane dějištěm nové pohádky, kterou diváci uvidí na Štědrý večer. Na Točník se znovu vrátí Itálie.

Dva renesanční krby, brána na druhém nádvoří, kovárna nebo vězení jsou nově na zřícenině hradu Točník na Berounsku. Dlouho tu však nezůstanou, koncem dubna se pro ně vrátí filmaři.

Seriál Borgia

Mezinárodní projekt Borgia vypráví o původně španělském šlechtickém rodu, který byl v době renesance jedním z nejmocnějších na území dnešní Itálie. Rodinu nechvalně proslavil papež Alexandr VI. a jeho dcera Lucrezia.
V Česku vzniká dvanáct dílů seriálu, točilo se v barrandovských ateliérech, v Telči, Praze, na Křivoklátě nebo Točníku. Hrají tu i čeští herci: Jiří Mádl, Tereza Voříšková nebo Miroslav Táborský.

Na hradech Točník a Křivoklát se totiž natáčí výpravný historický seriál Borgia, o jednom z nejmocnějších šlechtických rodů v době renesance. "Oba hrady odpovídají dokonale našim potřebám. Borgiové, to je italská renesance a Točník je pro nás taková pevnost," řekl za české koproducenty filmu Ondřej Sláma.

Filmaři strávili na hradech několik dní. Na Točníku navíc zůstaly kulisy, které si budou moci návštěvníci prohlédnout. Hrad se otevře tuto sobotu. Přístupný bude o víkendech do 20. dubna. Pak se sem filmaři na jeden den vrátí dotočit poslední scény a kulisy odvezou.

"Vypadají opravdu reálně, třeba v černé kuchyni jsou dřevěné mříže, ale vypadají jako železné. I dveře jsou filmařské," popsal kastelán hradu Petr Zemánek.

Francie i Londýn na Točníku

Na filmaře jsou tu zvyklí, točily se tady už desítky filmů. Třeba dvoudílný kanadský film Johanka z Arku. Právě při tomto filmování se Točník nejvíc přiblížil své někdejší podobě. Při natáčení britského snímku Karel II. tu zase vznikla londýnská ulice Whitehall.

"Když jsem sem jako kastelán v roce 1996 nastoupil, točila tu Zvoníka od Matky Boží herečka Salma Hayek, to byla taková zkouška ohněm," zavzpomínal s úsměvem Zemánek.

Hrad Točník

I kastelán hradu Křivoklát Luděk Frencl rád vzpomíná na jednu americkou herečku. V roce 2007 tu film Wanted točila Angelina Jolie. Nejvíce se ale Křivoklát změnil, když se tu natáčela německá Hodina pohádek. "Na dolním nádvoří stála vesnička tak dokonalá, že si lidé, kteří tu už dříve byli, mysleli, že domečky kdysi přehlédli. Neviděli, že jim chybí čtvrtá stěna," říká Frencl.

Křivoklát a Točník vedou, Karlštejn nikdo nechce

Ze středočeských památek jsou mezi filmaři jednoznačně nejoblíbenější právě tyto dva hrady. "Křivoklát má velmi slušné zázemí pro štáb, má spoustu rozličných prostor od tvrdých hladomoren a sklepů až po zámecké prostory," poznamenal Petr Svoboda z Národního památkového ústavu. I Točník má podle něj spoustu prostor, kam je možné umístit všemožné kulisy.

Pro památky je filmování především zdrojem příjmů. Vyjednávání o financích je podle Svobody většinou tvrdé a vždycky chvíli trvá. "Pohybuje se řádově od třiceti tisíc za nekomerční dokument až po statisíce za velkofilm," uvedl Svoboda.

Asi nejznámější český hrad Karlštejn u filmařů skoro nemá šanci. Jeho hlavní "vadou" je totiž jeho snadná rozpoznatelnost. "Většina štábů se pro něj nerozhodne, snadno se pozná a oni chtějí spíš neutrální prostředí," zdůvodnil kastelán Jaromír Kubů.

Zámky patří především pohádkám. Mezi nejvyhledávanější patří zámek Žleby na Kutnohorsku, kde se točila třeba Šípková Růženka, Kouzla králů, Nejkrásnější hádanka nebo Královský slib.

Kasteláni se většinou snaží filmaře vytlačit mimo hlavní sezonu, aby nenarušili turistický provoz. "U nás se netočilo dlouho a ani nebude. Máme tu rezervace na rok dopředu, málokdy můžeme zámek filmařům poskytnout," uvedla kastelánka zámku Konopiště na Benešovsku Marie Krejčová.