Brigádní generál František Moravec (zcela vpravo) na dobovém snímku se svými kolegy. | foto: VHÚ

Muzeum na Žižkově získalo zakopaný kufr s věcmi generála Moravce

  • 5
Badatel našel na zahradě rodinného domu v Čáslavi na Kutnohorsku věci po generálu Františku Moravcovi. Ten utekl před nacisty do Anglie. Kufr s uniformami a dalšími věcmi na zahradě zakopala přítelkyně jeho rodiny.

Je 14. března 1939. Den před obsazením republiky Němci emigroval pozdější generál a čáslavský rodák František Moravec do Anglie. On a jeho rodina si s sebou nestihli vzít dva kufry s uniformami a dalšími předměty. 

"Ty bylo potřeba za války někam uložit, protože po lidech typu Moravce a všech z jeho vlasteneckého okolí německá moc pátrala," vysvětlil publicista Jan Tetřev.

O úkryt se postarala přítelkyně generálovy rodiny, tehdy devětadvacetiletá Jana Minaříková, která je v době teroru za heydrichiády zakopala na dvorku rodinné vilky.

Největším pokladem v zakopané betonové trubce byla československá důstojnická šavle.

Zajímavou drobností mezi nalezenými předměty byl i luxusní zapalovač od známé vídeňské firmy Richard Kohn.

Okupace skončila, ale ze země je nikdo nedoloval. Moravec měl od května 1945 do února 1948 jiné starosti, uniformy ani další ukryté předměty evidentně nepotřeboval. Po únoru 1948 navíc odešel do emigrace, v níž i zůstal.

Pak se na vše pomalu zapomnělo. Zlom nastal až o 70 let později, na jaře roku 2012, kdy Bohuslav Veselý, syn Minaříkové, příběh převyprávěl amatérskému sběrateli vojenské techniky z Čáslavi Oldřichu Skalákovi.

Nejdřív museli pokácet smrk

Najít místo úkrytu nebylo těžké, Minaříková tu v roce 1948 zasadila smrk. Ten však měl nyní již 15 metrů a bylo potřeba jej skácet. Když se tak stalo, museli hledači hodně usilovně kopat. V okamžiku, kdy byla jáma 1 x 2 metry hluboká osmdesát centimetrů, začaly se dít věci. Bylo 3. srpna a detektor kovu hlásil, že v zemi něco skutečně je.

"Odhalená betonová trubka obsahovala různé věci. Hlavním kusem byla československá důstojnická šavle. Byla v pochvě a měla dokonce nezvykle zachovalý třapec, stejně jako koš šavle. Pochva z oceli však byla úplně zrezivělá, čepel z ní už nelze vyjmout," řekl Tetřev.

Mezi nalezenými věcmi byl i italský, rakousko-uherský či francouzský bodák na pušku. Hlína odhalila i kovovou schránku s dokumenty. Na nich se čas nejvíc podepsal, listiny byly naprosto nečitelné. Zajímavou drobností byl i luxusní zapalovač od známé vídeňské firmy Richard Kohn.

Všechny předměty byly ošetřeny a 15. ledna tohoto roku převezeny do Prahy. "Pracujeme na jejich konzervaci a co nejrychleji je vystavíme v Armádním muzeu Žižkov. To by se mělo stát už během února," uvedl Andrej Halada z Vojenského historického ústavu a dodává, že jde o skutečně významný přírůstek, protože doposud muzeum nemělo k Moravcovi mnoho předmětů.