(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: MF DNES

Kutnohorským strážníkům budou pomáhat romští asistenti

  • 5
Strážníci v Kutné Hoře budou mít příští rok nové kolegy. Vedení radnice vybralo pět kandidátů na takzvané asistenty prevence kriminality, kteří pocházejí z romské komunity. Připojilo se tím k projektu ministerstva vnitra Úsvit. Romští asistenti působí například v Děčíně.

"Nemáme obrovské problémy s romskou komunitou, občas se řeší narušování klidu nebo pořádku. Mají spíš těžkosti se sociální situací, špatně shání práci. Chceme ale problémům předcházet a dělat prevenci," vysvětlil kutnohorský starosta Ivo Šanc.

Podle jeho odhadů žije v Kutné Hoře a jejím okolí asi pět set Romů. Nejvíc v nedalekých Neškaredicích, kde obyvatele sleduje i vládní Agentura pro sociální začleňování v romských lokalitách. Městu například radí při přípravě projektů.

Obavy však teď mají kutnohorští radní z Čáslavi. Tamní radnice ruší ubytovny, aby se z nich odstěhovali sociálně nepřizpůsobiví. Přesunout se tak mohou do Kutné Hory. "Obavy máme, ale tito lidé se čas od času odstěhují a zase se vrací," míní Šanc.

Komise vybere tři asistenty

Z pěti kandidátů vybere komise tři, kteří se stanou asistenty zřejmě v dubnu. "Budou dohlížet na pořádek, na docházku dětí do školy. Nebudou mít pravomoci strážníka, ale budou naším prostředníkem," vysvětlil zástupce kutnohorských strážníků Václav Mareček.

"Nemyslím si, že by v Kutné Hoře byla taková atmosféra jako na severu, ale to, že budou romští asistenti, je asi dobré v tom, že si navzájem na sebe nebudou tolik dovolovat a dokážou řešit věci spolu," míní třicetiletá obyvatelka.

Komise vybírala kandidáty podle toho, jak dobře zájemci prostředí znají. Musí mít ukončené vzdělání, bezúhonnost a přirozenou autoritu. Projít musí ještě školením.

Vedení městské policie bylo nedávno v Děčíně, kde asistenti působí už šest let a přivezlo si zkušenosti. "Viděli jsme, že to funkčnost má. Musí se ale vybrat ten správný člověk. V Děčíně mají padesátiletého muže, který chtěl ve své komunitě něco změnit, jen potřeboval oporu," dodal Mareček. Náklady na tři nové "strážníky" půjdou ze státní pokladny.

Asistent fungoval rok i v Kladně. Město od toho upustilo, protože ministerstvo už neposlalo peníze a podle strážníků to velký efekt nemělo. Ani v Mladé Boleslavi o tom neuvažují.