Chrám sv. Barbory v Kutné Hoře

Chrám sv. Barbory v Kutné Hoře | foto: Radek Cihla, MAFRA

Kutnohorští patrioti si chtějí od Řeků půjčit do chrámu lebku sv. Barbory

  • 2
V kutnohorském chrámu sv. Barbory by mohla být k vidění vzácná relikvie. Občanské sdružení Kutnohorští patrioti by si totiž chtělo vypůjčit od Řeků lebku patronky havířů sv. Barbory. Exponát by podle nich mohl přilákat do Kutné Hory víc turistů. Nápad ale vzbudil rozporuplné reakce.

"Chrám sv. Barbory v Kutné Hoře by si zasloužil takovou zajímavost. Přivedlo by to spoustu turistů a i pro věřící by to bylo oživení," míní členka Kutnohorských patriotů Olga Zubová, která spolu s manželem s návrhem přišla.

Bývalá poslankyně za Stranu zelených chce letos na podzim ve volbách znovu kandidovat do krajského zastupitelstva. Bude figurovat na kandidátce Suverenity Jany Bobošíkové a je možné, že se dá i do boje o post středočeské hejtmanky. Jejím manželem je malíř a někdejší kutnohorský zastupitel Vladimír Zubov.

O plánu půjčit si od Řeků vzácnou relikvii začali už jednat s místním arciděkanem Janem Uhlířem a dopis poslali i arcibiskupovi Dominiku Dukovi. Ten je prý inspiroval, když prohlásil, že podporuje sakrální turistiku. Duka podle svého mluvčího Aleše Pištory zatím o ničem neví, a tak se nemůže k nápadu Kutnohorských patriotů vyjádřit.

Relikviář s lebkou sv. Barbory

"Je to zajímavá myšlenka, ale nevím, jestli ji lze uskutečnit, vzhledem k tomu, že východní církve nerady půjčují relikvie k obdivu veřejnosti. Kdyby to byl obraz nebo kulturní památka, tak možná," reagoval Uhlíř.

Patrioti se ale vzdát nechtějí. Pro Kutnou Horu by to podle nich byla velká událost. Podobná, jako byla výstava vzácné kutnohorské iluminace, kterou vydražil před třemi lety Středočeský kraj a na jeden den byla přístupná veřejnosti v galerii GASK. Přišly se na ni podívat tisíce lidí (více čtěte zde).

"Myslím si, že lze zapůjčení sjednat. Dělám průvodce v chrámu sv. Barbory, ostatky by byly pro turisty velice zajímavé. Věřím, že arcibiskup Duka i Řekové dají souhlas. Jsem věřící, byl bych tomu rád," poznamenal Vladimír Zubov.

Vedení města zatím vyčkává. "Je to hezká myšlenka, proti tomu nemůžeme namítat nic, jen mi trošku nesedí, že se o to snaží Kutnohorští patrioti. Je to záležitost spíše církve. Chtějí se tím asi zviditelnit. Myslím, že to nevyjde, ale když se jim to podaří, tak jim poblahopřeji," reagoval kutnohorský starosta Ivo Šanc.

"Jsme ve fázi, kdy začínáme jednat, chceme, aby o tom věděly špičky církve, bez nich se to dělat nedá. Pak teprve přijde na řadu řecká strana. Nevíme, jak budou reagovat, ale možná si zbytečně představujeme problémy," míní Zubová. Kolik by taková akce stála, si nedovede představit, ale zřejmě by šla do milionů korun. Relikvie by v Kutné Hoře byla vystavena jen krátce.

Kdo byla svatá Barbora

Svatá Barbora je patronkou horníků, geologů, architektů, zedníků, kovářů, zvonařů, tesařů, námořníků, tkalců, uhlířů či dělostřelců. Lidé se k ní modlili za bouří a při požárech. Byla jednou ze čtrnácti svatých pomocníků. Její skutečnou existenci se ale historikům dodnes nepodařilo potvrdit.

Podle legendy žila na přelomu 3. a 4. století a pocházela z Nikomédie v dnešním Turecku. Její otec Dioskuros nenáviděl křesťany a chtěl dceři, která se s nimi sbližovala, zabránit ve styku s nimi. Zavřel ji proto do věže, mučil, bičoval, uřízl jí prsy. Sám jí nakonec sťal hlavu. Jedna z legend také vypráví, že ještě předtím se ukryla před otcem ve skále, která se před ní sama otevřela. Odtud pochází její spojitost s horníky.

Její ostatky jsou uchovávány na několika místech. Část se nachází v chrámu sv. Vladimíra v Kyjevě, kam byly převezeny ve 12. století manželkou knížete Svatopluka II. Další část je na ostrově Burano v oratoriu Santa Barbara vedle kostela sv. Martina u Benátek. Lebka je uložena v řeckém klášteře Mega Spileo u Kalavryty. Kdysi byla část ostatků uložena i v chrámu sv. Petra v Dortmundu - Syburgu, ale ta zmizela po roce 1802.