Novogotický Lannův palác chátral už řadu let. Nyní má nového nájemníka a měl by...

Novogotický Lannův palác chátral už řadu let. Nyní má nového nájemníka a měl by projít rekonstrukcí. | foto: ČTK

Chátrající palác u Masarykova nádraží si pronajal developer, opraví ho

  • 6
Památkově chráněná stavba Palác rytíře Lanny poblíž Masarykova nádraží po léta chátrala. Tomu je nyní konec. Budovu patřící ČSSD si na čtvrt století pronajal developer a palác se tak dočká opravy.

Novogotický Lannův palác naproti Masarykovu nádraží dlouhé roky hyzdily vlnité plechy, které zakrývaly vstup do loubí. I přesto, že jde o památkově chráněnou stavbu z poloviny devatenáctého století, její stav je léta špatný. A to hlavně u cenných interiérů, které jsou zchátralé a pobořené.

Tomu snad bude brzy konec. Od začátku příštího roku by budova měla opět ožít. Nyní nepřístupným přízemím půjde znovu procházet, ve sklepení vznikne nová restaurace. Do horních pater se potom nastěhuje jeden z největších pražských developerů – společnost Finep a její dceřiné firmy.

Ta se dohodla s vlastníkem domu – politickou stranou ČSSD – na pětadvacetiletém pronájmu.

„Je to budova, která má ducha, nachází se v centru města a navíc nám vyhovuje svou velikostí,“ popsal šéf Finepu Tomáš Pardubický, proč si jeho firma vybrala Lannův palác za své nové sídlo.

Na historické budově je hned několik architektonicky cenných prvků. Jedním z nich je schodiště zavěšené do bočních stěn bez podpůrných sloupů. Poté, co odstranili suť, objevili dělníci historickou kašnu, která bude součástí vstupních prostor domu. Cenné jsou také stropní malby.

Podle Pardubického se bude nový nájemník snažit tyto historicky cenné prvky zachovat. Většinou ale změní dispozice jednotlivých místností a do budovy přidá prosklený výtah.

Kolik bude developer sociálním demokratům za využívání paláce platit, nechce ani jedna ze stran zveřejnit. Pardubický pouze uvedl, že za zevrubnou opravu zanedbaného paláce, který je chráněnou památkou, vydá 75 milionů korun.

Třináct let přerušená stavba

Budova se tak už proměnila ve staveniště. I když to není tak přesné – v podstatě byla staveništěm posledních třináct let. Na začátku tohoto tisíciletí se totiž ČSSD rozhodla palác, v jehož přízemí fungovaly obchody, opravit.

„Dodavatel ale neplnil podmínky, tak jsme mu vypověděli smlouvu a stavbu v roce 2001 zakonzervovali,“ popisuje příčinu nedávného stavu místopředseda ČSSD Martin Starec.

Během následujících let se strana několikrát pokoušela najít nájemníka. Podařilo se jí to až loni.

Dům nechal původně postavit zakladatel kladenských oceláren Vojtěch rytíř Lanna. Palác, který nese Lannovo jméno, dokončili stavbaři na základě návrhu architekta Vojtěcha Ullmana v roce 1859.

Na začátku dvacátého století spolu s blízkým Lidovým domem palác koupila sociální demokracie. Později se palác stavebně napojil na sousední dům a v polovině minulého století vzniklo loubí.