V Dolních Břežanech u Prahy vyroste špičkové vědecké centrum

V Dolních Břežanech u Prahy vyroste špičkové vědecké centrum | foto: BFLS

Chlévy a dílny v Břežanech nahradí unikátní laser. Pomůže léčit nemoci

  • 10
V areálu bývalého JZD v Dolních Břežanech se v úterý začalo stavět unikátní laserové středisko. Výzkum, který se zde bude provádět, má pomoci při léčbě nemocí, vývoji nových materiálů i techniky pro nakládání s radioaktivním odpadem.

Vědci budou ke své práci využívat čtyř laserových systémů, které nemají mezi ostatními ve světě konkurenci. "Půjde o nejintenzivnější laser na světě," uvedl manažer projektu Roman Hvězda. Ve světě existují ještě asi dvě nebo tři střediska s podobně unikátními lasery, ale jsou navázány na vojenský výzkum.

Vědce do Břežan dostal přímo jejich starosta Věslav Michalik, který je vystudovaný jaderný fyzik. Prý se doslechl o tom, že Fyzikální ústav Akademie věd hledá plochu pro stavbu vědeckého centra, a tak ho napadlo nabídnout nevyužívaný pětihektarový areál. Jde o bývalý areál JZD, kde stávaly siláže, chlévy, dílny a další zázemí.

Skoro 7 miliard zaplatí unie, zbytek stát

"Pořád se stýkám s kolegy z fakulty. Proto jsem věděl, že něco takového hledají. A my zase hledali dlouhodobé využití pro velkou zanedbanou plochu tady v obci," dodal  Michalik.

Unikátnost celého areálu podtrhuje i fakt, že 85 procent z nákladů, které činí 6,8 miliard, zaplatí Evropská unie. Zbývajících patnáct procent nákladů zaplatí český stát. Při zahájení stavby v Dolních Břežanech byl i premiér Petr Nečas, ministr školství Petr Fiala, biskup Václav Malý či velvyslankyně Velké Británie Sian MacLeod.

Celoevropský projekt přitahuje odborníky z fyziky, optiky, fotoniky a dalších oborů. Daniel Kramer se kvůli němu vrátil do Česka po osmi letech ze švýcarského CERNu, kde pracoval na urychlovači částic.

Po 18 letech strávených v zahraničí se vrací do Česka i vědec Pavel Bakule. "V Anglii jsem strávil celý profesní život, ale ELI je největším evropským projektem v mém oboru laserové fyziky," uvedl před časem vědec z Oxfordu.

Do Dolních Břežan se chystají i experti z německého Institutu Maxe Plancka a dalších špičkových pracovišť. Po dokončení centra v roce 2015 by mělo v Břežanech pracovat asi 200 vědců.