U vody jsou v plánu zajímavě tvarované lavičky, které umožní i ležení.

U vody jsou v plánu zajímavě tvarované lavičky, které umožní i ležení. | foto: MČ Praha 5

Pražskou náplavku možná oživí lavičky, na které si můžete i lehnout

  • 27
Náplavka na pražském Smíchově, ulice Hořejší nábřeží a předpolí Jiráskova mostu by se v budoucnu mohly proměnit v barevné místo zážitků a odpočinku. Jejich novou podobu navrhli studenti v rámci mezinárodního workshopu Zelená čtvrť. Náplavky tak možná ožijí lavičkami, panoramatickými panely či molem.

Autory vítězné studie s názvem Náplavka v barvách je mezinárodní studentský tým ve složení Hana Strnadová, Maritna Rzepielová a Anna Gawełová.

Předpolí Jiráskova mostu studentky ponechaly současný tvar. Přibýt by tu ale podle nich měla zeleň, barevné prvky i designově ztvárněné panely, které nabídnou pohled na město z jiného úhlu. Na náplavku umístily lavičky, na kterých by se mohlo i ležet.

Oproti současnosti projekt počítá i s novým přístupem do řeky po schodech. Dole má být dřevěné molo pro rybářské loďky. "Molo by se mohlo zalíbit také labutím, které by sem návštěvníci chodili krmit," plánuje jedna z autorek Hana Strnadová. Celé území má být graficky sladěno do fialové a zelené barvy.

U vody jsou v plánu zajímavě tvarované lavičky, které umožní i ležení.

Panoramatické panely, které umožní město sledovat pod jiným úhlem.

Pro zvídavé návštěvníky by tu měl být umístěn také informační systém Prahy 5. "Díky studentským pracím získala Praha 5 nezávislý a kreativní pohled na situaci kolem Jiráskova mostu," hodnotí výsledky workshopu Pavel Tlustoš, děkan Fakulty agrobiologie České zemědělské univerzity, pod jehož záštitou workshop probíhal.

Jestli se ale vítězného nebo jiného studentského návrhu náplavka opravdu dočká, zatím není jisté. "Bude to řešit příslušná komise a pak by to měla schválit rada páté městské části. Zatím není o ničem rozhodnuto," uvedla vedoucí odboru vnějších vztahů Prahy 5 Jana Vanišová.

Nábřeží a náplavky jsou nyní v Praze aktuální téma. Zpracované jsou studie možného využití nábřeží jak na celém území města, tak dílčí, na území jednotlivých městských částí. V Praze se rovněž usiluje o využití toku Vltavy, a to nejen pro vyhlídkové plavby, ale i pro rekreační a osobní dopravu.