Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Michal Klíma, MAFRA

Lékař jí doporučil ibalgin na kotník, žena ale měla zlomenou nohu

  • 160
Několik týdnů léčil lékař v příbramské nemocnici mladé pacientce naražený kotník. Na bolest jí doporučoval ibalgin. Protože bolest neustávala, nechala se žena vyšetřit na jiném oddělení. Tam odhalili zlomeninu lýtkové kosti.

Stačila vteřina a její následky se vlečou už dva měsíce. Příběh Jany Šounové z Příbrami bude znít až neuvěřitelně. Začátkem května špatně došlápla a pochroumala si nohu. „Lékař mě poslal na rentgen s tím, že jde o naraženinu. Dostala jsem ortézu a doporučení, že noha má být dva týdny v klidu,“ líčí.

O čtrnáct dní později šla na kontrolu, kde jí prý lékař doporučoval nohu postupně zatěžovat a do zprávy napsal, že je bez otoku. „To byl nesmysl. I přes velké bolesti jsem ho ale poslechla.“

Po pár dnech už bolest nešlo nevydržet. „Lékař v nemocnici však pouze znovu napsal, že je noha bez otoku,“ popisuje s tím, že jí v nemocnici ukončili léčbu zkraje června a na bolesti doporučili pouze ibalgin.

„Nevěděla jsem, co dál dělat. Ty bolesti byly hrozné. Došla jsem si k lékařce na Zdaboř. Ta okamžitě řekla, že noha měla být v sádře hned od začátku, a vyjednala mi možnost magnetické rezonance v příbramské nemocnici,“ pokračuje Šounová v popisu svého martyria.

Výsledky rezonance ukázaly zlomeninu s přetrhnutým vazem.

„Původní ošetřující lékař mi na to řekl, že mám ještě dva vazy zdravé. Když pak na vlastní oči viděl, že hrubě zanedbal péči, začal mě přemlouvat, abych to označila jako nový úraz. O nový úraz se ale jasně nejednalo,“ říká Šounová.

Nemocnice se k případu zatím nevyjádřila

Nemocnice se k případu nemůže vyjádřit s ohledem na ochranu osobních údajů, sdělila mluvčí krajského zařízení Monika Boušková. Ředitel nemocnice Stanislav Holobrada je podle ní na dovolené.

Boušková pouze uvedla, že si pacientka dosud přímo v nemocnici nestěžovala. „Její tvrzení o údajném pochybení jsme tak nemohli prověřit,“ poznamenala mluvčí.

Podle radní pro zdravotnictví Jiřiny Fialové řeší stížnosti na krajské nemocnice, které dorazí na hejtmanství, odbor zdravotnictví. Většinou pak do nemocnice pošle kontrolu. „Některými stížnostmi se zabývám i já. Zeptám se pana ředitele i na pacientku, o které píšete,“ slíbila MF DNES Fialová.

Svaz pacientů ČR podle prezidenta Luboše Olejára slýchá o problémech v Příbrami poměrně často. „Lidé se zde potýkají s nešlechetným jednáním,“ tvrdí.

Jednání příbramského lékaře v případu Jany Šounové teď bude nejspíš právě svaz řešit. Žena zvažuje, že se na něj obrátí s žádostí o pomoc.

Podcenění léčby je totiž v tomto případě těžko zpochybnitelné i podle odborníků z jiných nemocnic: „Při prvním rentgenu, obzvláště v oblasti kotníku, se zlomenina objevit nemusí. Pokud ale obtíže a bolesti přetrvávají, je nezbytné provést další snímek rentgenu. Po dvou týdnech se tam již zlomenina objevuje,“ říká lékař Milan Navrátil z Úrazové nemocnice v Brně.

Zvláštní obezřetnost je podle něj nutná hlavně v případech, kdy se jedná o zlomeninu v oblasti takzvané kotníkové vidlice. V některých případech je pak potřebná operace.