Bakterie legionella pneumophila

Bakterie legionella pneumophila | foto: CDC

V dalším pražském domě se přemnožila legionella, teď na Černém Mostě

  • 13
Hygienici zaznamenali další výskyt nadměrného množství bakterií legionella v pražském domě, tentokrát na Černém Mostě. Nikomu z obyvatel v blízkých ulicích zatím voda nezpůsobila žádné zdravotní potíže.

„Výskyt bakterie byl Hygienickou stanicí zjištěn ve vnitřních rozvodech teplé vody jednoho z bytů na adrese Anderleho 839/10, nikoliv v předávací stanici Pražské teplárenské,“ informoval mluvčí Pražské teplárenské Radek Ježdík.

Podle něj bude dezinfekce probíhat nejdéle jeden měsíc.

Je to již třetí výskyt bakterie legionella v Praze. V září postihla několik stovek bytů na Proseku a minulý týden se problém objevil také v Letňanech.

Podle vedoucího oddělení hygieny vody hlavního města Matěje Čermáka byla bakterie nalezena na základě stížnosti občana na kvalitu teplé vody. „Bakterie se vyskytuje v teplé vodě, u níž nepředpokládáme, že by ji lidé pili,“ řekl Čermák.

Legionella

Bakterie legionella pneumophila může způsobovat legionelózu (takzvanou legionářskou nemoc), což je těžší forma zápalu plic, nebo méně závažnou pontiackou horečku.

Příznaky jsou zpočátku horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý kašel a bolesti na prsou.

Infekce bývá spojena i s průjmem, zmateností či blouzněním.

Doba mezi nakažením a prvními příznaky je dva až 10 dnů.

Zdroj: SZÚ

Aby měl člověk absolutní jistotu, je třeba vodu nechat projít varem. Podle Čermáka se tím zlikvidují všechny běžné mikroorganismy, včetně legionelly.

„Pokud nemá člověk oslabenou imunitu, tak je velmi nepravděpodobné, že by kvůli legionelle onemocněl,“ doplnil pro iDNES.cz Čermák.

Dodal, že ani v posledních dvou případech, kdy se bakterie přemnožila na Proseku a v Letňanech, neví o žádném případu člověka, který by onemocněl.

„Hygienici doporučují po čas dezinfekce omezit sprchování hlavy a obličeje teplou vodou, před použitím vodu odtáčet, vyčistit, případně savem vydesinfikovat sprchové hlavice a perlátory na kohoutcích, případně opotřebená zařízení vyměnit za nová,“ uvedla mluvčí pro Prahu 14 Veronika Berná.

Všechny potřebné informace občané Prahy 14 najdou jak na webových stránkách městské části, tak na webu Hygienické stanice hl. m. Prahy.

Bakterie může způsobit těžký zápal plic a zasahuje především lidi s oslabenou imunitou. Množí se ve špatně konstruovaných nebo nedostatečně udržovaných rozvodech teplé vody. Na rozdíl od běžných vodních mikroorganismů se dokáže množit i při teplotě 45 stupňů Celsia a prokazatelně přežívá i teplotu 60 stupňů.