V továrně lego v Kladně přibudou dva nové provozy. V jednom z nich se budou balit výrobky.

V továrně lego v Kladně přibudou dva nové provozy. V jednom z nich se budou balit výrobky. | foto: Profimedia.cz

Kladenské Lego rozšiřuje výrobu, ještě letos přijme dvě stovky lidí

  • 2
Kladenská firma, kde se vyrábí stavebnice Lego, rozšíří výrobu o dva nové provozy. Letos přijme dvě stovky zaměstnanců, příští rok ještě stovku dalších. Expandovat chce i dál a v roce 2015 by tu mělo najít zaměstnání dalších 600 lidí.

Jeden nový provoz bude v budově, kde se nyní barví a skládají hračky, v úplně nové hale se pak budou balit výrobky. S rozšířením výroby přichází i dobrá zpráva pro lidi hledající práci - ještě letos jich Lego bude potřebovat dvě stovky.

"Nové zaměstnance budeme nabírat průběžně, nemáme jeden určitý termín. Všechna poptávaná místa se budou objevovat na našem webu i na pracovních portálech. Půjde o lidi do výroby i do kanceláří," sdělil Roar Rude Trangaek z tiskového oddělení společnosti. Dodal, že příští rok by tu mohla najít práci ještě další stovka lidí.

Firmu tato expanze vyjde na stovky milionů dánských korun. "Potvrzujeme tím víru v české vedení i v zaměstnance. Kladenská továrna je součástí naší budoucnosti," řekl ředitel firmy Jorgen Vig Knudstorp. Továrna v této etapě poroste o více než 14 tisíc metrů čtverečních.

Plány firmy jdou ale podle informací ČTK ještě dál. Do roku 2015 by chtěla mít areál větší o 40 tisíc metrů čtverečních. Práci by tam mohlo najít dalších 600 lidí. Taková zpráva může dát naději lidem bez práce zvlášť na Kladensku. Nezaměstnanost tam podle únorových čísel činí osm procent.

Padesát lidí může nastoupit v továrně ve Zruči nad Sázavou

Větší nábor chystá i továrna na elektronické součástky do aut ve Zruči nad Sázavou na Kutnohorsku. Práci by tam mohlo najít až 50 lidí.

"Stále platí, že se čeká na to, až v japonské centrále naloží techniku pro rozšíření závodu. Počítáme s tím, že to bude v létě. Pak budeme mít šest týdnů na hledání vhodných zaměstnanců," uvedl ředitel kutnohorského úřadu práce Václav Kaše.

Kutnohorsko je na špičce okresů podle procentuální nezaměstnanosti. V únoru tady bylo 9,2 procenta lidí bez práce. "Příležitostí je tady málo. Snažíme se zaměstnavatele různě povzbuzovat. Třeba teď máme program, kde přispíváme 10 tisíci na jedno místo na půl roku v případě, že někdo zaměstná matku po mateřské, absolventa, staršího uchazeče nebo člověka se změněnou pracovní schopností," popsal Kaše.

Velké hledání zaměstnanců už skončilo v Aeru Vodochody. Počátkem roku tam poptávali 150 lidí do výroby. Nyní mají zájem už jen o specialisty do vývoje a technologií.

Ve Středočeském kraji trápí velká procentuální nezaměstnanost zejména Kolínsko, Kutnohorsko, Příbramsko, Rakovnicko a Nymbursko. Na počtu nezaměstnaných se podílí demografické složení obyvatel okresu a také jeho poloha. Hledání práce zlehčuje přítomnost velkého zaměstnavatele nebo průmyslové zóny.

Například Příbramsko se potýká z tohoto hlediska hned se třemi nepříznivými faktory. Po zavření uranových dolů nemá velkého zaměstnavatele, je odlehlé a chybí mu i průmyslová zóna.

Ale ani tam, kde větší podniky jsou, vyhráno není. Většina z nich totiž aktuálně pomůže snížit počty nezaměstnaných jen o jednotky. Třeba na Kutnohorsku v závodě Agrofertu ve Vrdech hledají tři nové zaměstnance - jsou to hlavní účetní, energetik nebo vedoucí údržby.