Chmelu bude více, nebude ale tak kvalitní jako loni. Ilustrační foto

Chmelu bude více, nebude ale tak kvalitní jako loni. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Letošní chmel bude méně kvalitní, ale je ho více než loni

Začala sklizeň chmele, alespoň v některých místech žatecké chmelařské oblasti ve středních Čechách. Chmelaři už teď odhadují, že ho bude více než loni. Bude však mít horší kvalitu. Už v pátek začali chmel česat v Kolešovicích a v Mutějovicích na Rakovnicku.

"Loni byla úroda spíše průměrná, letos je už podle prvních dní vidět, že bude výrazně nadprůměrná. Chmele bude asi víc než dvojnásobek," říká sušič chmele Milan Machulda, který jezdí do Kolešovic každý rok. "Pršelo hlavně v červenci, když chmel kvetl. Navíc se námvyhnuly kroupy a vichřice, takže není poničený," popisuje Miloslav Mánek, ředitel firmy Rakochmel. .

ŽATECKÝ CHMEL

Pěstování jemného aromatického chmele má v České republice tisíciletou tradici. Ověřování a označování jeho místního původu začalo již v 16. století. Žatecký chmel je jemný poloraný aromatický chmel pěstovaný v Žatecké chmelařské oblasti, díky svým výjimečným vlastnostem je používán pivovary na celém světě. Pro žatecký chmel je charakteristické jemné vřeténko, nízký obsah myrcenu a vyrovnaný obsah alfa a beta kyselin.

Pěstují tu žatecký poloraný červeňák, nejuznávanější aromatický chmel na světě. Ačkoli jiným plodinám letošní deštivé počasí uškodilo, chmele je naopak více. 

"Co se týče množství, chmelu se daří, ale podle rozborů víme, že v něm bude nižší obsah alfa hořkých kyselin, takže jeho kvalita bude horší. Zřejmě tak klesne i jeho cena," vysvětluje Miloslav Mánek, ředitel firmy Rakochmel v Kolešovicích.

To potvrzuje i ředitel společnosti ZEM-INVEST v Mutějovicích. "Chmel bude třeba zelený a pěkný, ale nebude mít tak vysoký obsah alfa kyselin. A ty mají vliv na jeho cenu," říká Zdeněk Rosa.

Ostatní chmelaři na Rakovnicku začnou se sklizní dnes nebo v první polovině tohoto týdne. Dřívější sklizeň může znamenat nižší množství alfa kyselin, předejde se však napadení chmelu škůdci, především perenospórou chmelovou.

Chmelová brigáda táhne, ale práce je méně

"Nevýhoda zemědělského prvovýrobce je v tom, že do poslední chvíle neví, za kolik bude prodávat," shrnuje Mánek. Ačkoli je chmelu dostatek a zájem o brigády na chmelnicích je velký, počty brigádníků klesají. Může za to mechanizace práce. 

"Je nadprodukce chmele, ceny půjdou dolů, takže se pracovní místa odbourávají, ačkoli zájem brigádníků je velký," říká sušič chmele Milan Machulda.

Potvrzuje to i Dáša Urbancová z agentury Chmelda, která na brigády dodává vysokoškoláky z Ostravy. "Ze strany studentů je zájem velký, ale zemědělské podniky zlepšují techniku a nepotřebují tolik lidí. Je to dlouhodobý trend, zájem o brigádníky rok od roku klesá," říká Urbancová.