Bombardér Pe-2 po vylovení z jezera Koškajavr

Bombardér Pe-2 po vylovení z jezera Koškajavr | foto: Vojenský historický ústav

Vojenský ústav získal bombardér, který přes 50 let ležel v jezeře

  • 51
Jedinečný exemplář získal Vojenský historický ústav do svých sbírek v muzeu v pražských Kbelích. Je jím proslulý sovětský dvoumotorový bombardér Petljakov Pe-2. Pikantní je, že právě tento kousek ležel sestřelený přes 50 let na dně sovětského jezera.

"Je to jeden z nejdůležitějších přírůstků ve sbírkách VHÚ za poslední dvacet let," řekl na adresu unikátního stroje ředitel ústavu Aleš Knížek.

"Jde o významný úspěch, že se nám podařilo tento letoun po náročném pátrání a jednání získat. Pokračujeme tak v akvizicích letecké vojenské techniky, která patří mezi návštěvníky našich muzeí k těm nejvyhledávanějším. V tomto případě jde dokonce o bombardér, tedy ještě větší letoun, než je třeba stíhačka. I proto je pro nás celá akce Pe-2 skutečnou událostí mimořádného významu a dosahu." dodal šéf VHÚ.

Právě konkrétně tento kus byl během bojového letu za druhé světové války 2. prosince 1943 zasažen a nouzově přistál na zamrzlém jezeře Koškajavr v murmanské oblasti, na severu evropské části tehdejšího SSSR.

Když se na jaře oteplilo a led roztál, letoun se potopil pod vodu.

Po desítkách let čekání byl v říjnu roku 1996 z jezera vytažen vrtulníkem a následně rozebrán.

Poté putoval k soukromému sběrateli v Norsku, aby skončil v depozitáři leteckého muzea Norsk Luftfartsmuseum.

Před více než dvěma roky projevilo o tento exemplář zájem Letecké muzeum Kbely. Po náročných jednáních byl před zhruba čtyřmi týdny převezen do Česka.

Ačkoliv bombardérů tohoto typu bylo vyrobeno na 11 tisíc, v současnosti je jich ve světových muzeích minimum.

Mít ve sbírkách bombardér Pe-2 je proto záležitostí zcela unikátní a Česko je jednou z pouhých tří zemí na světě, které budou mít tento typ v kompletním stavu ve svých sbírkách.

Jeden má Centralnyj muzej vojenno-vozdušnych sil v ruském Moninu, druhý Muzeum Wojska Polskiego v polské Varšavě.

Než si ho však lidé ve kbelském muzeu budou moci prohlédnout, chvíli to potrvá. Stroj musí projít kompletní rekonstrukcí.

Letoun Pe-2

Letouny Petljakov Pe-2 byly sovětské taktické a střemhlavé dvoumotorové bombardéry, které během druhé světové války patřily k nejproslulejším a také nejúspěšnějším letounům nejen na východní frontě.

Stroje se začaly vyrábět v roce 1940, ve větším počtu však až od roku 1942. Stroj byl stále vylepšován, celkem bylo vyrobeno 11 427 kusů.

Tím se Pe-2 stal po německém Junkersu Ju 88 a britském Wellingtonu třetím nejmasověji vyráběným dvoumotorovým letounem 2. světové války.

Na strojích létali během války i českoslovenští piloti a zhruba tři desítky strojů sloužily i v armádě poválečného Československa.

Technické údaje letounu Pe-2:

Posádka: 3 lidé
Rozpětí: 17,13 m
Délka: 12,66 m
Hmotnost prázdného letounu: 5 840 kg

Max. rychlost: (H=5 100 m) 540 km/h

Dostup: 8 700 m

Dolet: 1 200 km

,