Libčické zastupitelstvo předvedlo překvapivý veletoč a zrušilo své zářijové...

Libčické zastupitelstvo předvedlo překvapivý veletoč a zrušilo své zářijové rozhodnutí. (ilustrační foto) | foto: Vladimír Onderka, 5plus2.cz

Hospodský pohrozil a obec po šesti týdnech opět povolila hazard

  • 2
Doslova kotrmelec předvedly ve schvalování hazardu tříapůltisícové Libčice nad Vltavou. V září město jednohlasně odsouhlasilo vyhlášku zakazující hazard od počátku letošního roku. Stejné zastupitelstvo ale na začátku týdne tento svůj verdikt zrušilo. Kvůli jednomu hospodskému.

Starosta Pavel Bartoš (Liběhrad) tehdy návrh vyhlášky odůvodňoval tím, že 12 automatů ve městě "vyždímá" z místních hráčů 2,6 milionu korun. Čtyři sta tisíc z této sumy odvedou herny městu a polovina ze zbytku - tedy víc než milion - zůstane provozovatelům.

Podle Bartoše je v Libčicích velké množství sociálně vyloučených lidí a někteří z nich v automatech pravidelně nechávají dávky, které dostávají.

Důsledkem pak bývá zadlužování, kriminalita a zanedbávání péče o děti. "Finanční přínos obci by neměl být nadřazen těmto negativním jevům," uvedl. Pro nulovou toleranci hazardu pak loni v září zvedlo ruku všech patnáct zastupitelů.

To už ale neplatí. Zastupitelé totiž vyhověli žádosti, aby vyhlášku zrušili. Požádal je o to Bronislav Kodera, který provozuje dvě hospody s automaty.

"Zamýšlel se někdo nad následky? Vy vidíte, že mám prospěch z toho, že mám automat. Já mám deset let nemovitost, musím ji dát dohromady, pracují tam lidé," začal vypočítávat. Podle něj se hazard zákazem nevymýtí a lidé budou jezdit za automaty do sousedních Kralup, které na tom budou profitovat.

A pohrozil, že bude muset začít propouštět. "Před dvěma roky jsem měl osm zaměstnanců, teď mám čtyři. Pokud nebudu moci mít automaty, budu mít s bídou dva," dodal Kodera.

"My to nehodnotili, jestli se vám sníží příjmy, ale podle toho, že je to škodlivá věc," odpověděl starosta.

Občany proti hazardu tah radnice překvapil

Na Koderovu žádost okamžitě zareagoval zastupitel Jiří Sochor (ODS). A navrhl, aby se účinnost protihazardní vyhlášky pozastavila. "Navrhuji usnesení: účinnost vyhlášky se posouvá na 1. 1. 2016," uvedl a pro jeho návrh zvedlo ruku osm zastupitelů napříč všemi stranami.

"Také nejsem pro provozování automatů, ale tehdy to bylo rozhodnutí rychlé a neumožňující podnikatelům, aby své podnikání přizpůsobili," zareagoval radní Vladimír Urbánek (Liběhrad).

Názorový obrat libčických zastupitelů překvapil i sdružení Občané proti hazardu. "Nelze to vnímat jinak než jako selhání," říká předseda sdružení Martin Svoboda. Podle něj například rozhodně není pravda, že by všichni ti, kteří krmili automaty v Libčicích, začali dojíždět do heren v okolních městech.

"Argumenty, používané na obhajobu takového rozhodnutí, jsou přeříkávanými argumenty hazardní lobby a byly postupně vyvráceny adiktology (odborníky na závislosti - pozn. red.) i policií. Navíc peníze, které přijdou z hazardu do obecní kasy, jsou mnohonásobně vykoupeny výdaji jednotlivců i celých rodin, které se potýkají s hazardem, potažmo celé místní veřejnosti," dodává Svoboda.

Ten radí jediné: zahájit sběr podpisů pro vypsání referenda, které by hazard zakázalo. "Naše organizace pomáhá organizovat referenda napříč Českou republikou a rádi pomůžeme i libčickým občanům," poznamenává.