Zrekonstruovaný suterén Staroměstské mostecké věže Karlova mostu.

Zrekonstruovaný suterén Staroměstské mostecké věže Karlova mostu. | foto: Prague Towers

Lidé mohou navštívit opravený suterén Staroměstské mostecké věže

  • 1
Pražané i návštěvníci metropole si nově mohou prohlédnout další z pražských památek. Veřejnosti se dnes otevřel zrekonstruovaný suterén Staroměstské mostecké věže Karlova mostu. Historické prostory se podařilo uvést do téměř původního stavu za zhruba jeden milion korun.

Gotické prostory sloužily léta jako zázemí pro personál pražských věží. Zaměstnanci tu měli k dispozici mimo jiné i toalety či umývárnu. Historický suterén starobylé věže zničily necitlivé zásahy v 80. letech minulého století.

Původní stav suterénu Staroměstské mostecké věže Karlova mostuPůvodní stav suterénu Staroměstské mostecké věže Karlova mostu

Původní stav suterénu Staroměstské mostecké věže Karlova mostu

Suterénní klenutý prostor pochází ze 14. století. Ještě ve středověku byl rozdělen v podélném směru na dvě místnosti. Z příčné zdi se dochovala jenom část na severní straně. Na jižní straně je kus obdobné zdi, která byla obnovena na sklonku 19. století.

Uprostřed této zdi je dnes volný prostor. Dříve tu stála velmi nekvalitně postavená cihelná zeď z 80. let 20. Století. Během rekonstrukce odhalili dělníci ve vrcholné klenbě otisky historického prkenného bednění, které původně pokrývalo i ostatní části klenby. V 80. letech bylo však odstraněno.

Právě tato poslední rekonstrukce suterén věže značně zdevastovala. Byly sem umístěny například záchody s jímkou a také klimatizace. Výrazný problém představovala značná vlhkost, za kterou mohla mimo jiné betonová podlaha či cementové omítky. I ty byly v rámci stávající rekonstrukce odstraněny.

Díky tomu je teď v suterénu vlhkost minimální. Prostory jsou suché a je tu i příjemné ovzduší díky obnovení původního provzdušňovacího systému okny v severní obvodové zdi.

Zrekonstruovaný suterén Staroměstské mostecké věže Karlova mostuZrekonstruovaný suterén Staroměstské mostecké věže Karlova mostu

Zrekonstruovaný suterén Staroměstské mostecké věže Karlova mostu

"Vyloupnul se z toho nesmírně půvabný prostor, který má svoji autentickou hodnotu. I díky panu architektu Jakubcovi," řekl při slavnostním otevření opraveného suterénu Zdeněk Chudárek z Národního památkového ústavu.

Historické prostory budou přístupné pro veřejnost pravděpodobně i během zimního období. "Také tu chceme prodávat víno, ale to pouze z vinic, které založil Karel IV," dodal Matěj Bárta, ředitel společnosti ABL, která pražské věže spravuje.

HISTORIE STAROMĚSTSKÉ MOSTECKÉ VĚŽE

Věž je součástí národní kulturní památky Karlův most. Její výstavba začala pravděpodobně krátce po zahájení stavby nového kamenného mostu v roce 1357, kdy byl položen základní kámen mostu. Přízemí bylo dokončeno po roce 1373, patro kolem roku 1378. Autorem mostu a tedy i věže byl Petr Parléř.

Věž stojí na pilíři mezi 1. a 2. obloukem mostu ze strany Starého Města a je vlastně součástí Křižovnického náměstí. Věž tvoří v základě jednoprostorový hranol. K jeho jižnímu průčelí je připojeno vřetenové schodiště, ze kterého jsou přístupná všechna patra věže. V přízemí prochází z náměstí na most průjezd, ozdobený síťovou klenbou. Jeho jižní stěnou je možné vstoupit na schodiště, které vede i suterénu.

1357 – položeny základy věže i Karlova mostu Karlem IV.
1380 – dokončení věže za vlády Václava IV.
1621 – na věži vystaveny hlavy 27 českých pánů po porážce stavovského povstání
1648 – Staroměstská mostecká věž poničena střelbou ze švédského děla při dobývání Starého Města
1784 – Karlův most poničen velkou povodní
1848 – v tomto revolučním roce došlo k dalšímu poškození věže, zejména střelbou
2006 – veškeré sochy na věži nahrazeny pískovcovými replikami