Křivoklátsko

Křivoklátsko | foto: František Vlček, MAFRA

Prodej chat ve středních Čechách láme rekordy, táhne okolí Českého ráje

  • 1
Chataření se opět dostává do kurzu. Lidé ve středních Čechách kupují nejvíce chat a chalup v zemi. Jen loni stoupl jejich nákup téměř o padesát procent oproti roku 2014. Na nákup je podle ekonomů ideální doba.

Odbije páteční 14. hodina a hlavní výpadovky z Mladé Boleslavi hlavně směrem na Jičín jsou beznadějně ucpané. Zaměstnanci Škodovky, ale také úředníci a tisíce dalších lidí míří ven z města. Velká část z nich na chaty a chalupy.

„Jakmile pominou mrazy, vyrážíme vždy v pátek po práci na naši chatu do Bělé pod Bezdězem. Tam buď odpočívám, nebo něco kutím a zahradničím,“ popisuje Josef Vaněk z Mladé Boleslavi. „Víkend v paneláku už nás dávno nebaví,“ dodává.

Zájem o chataření a chalupaření rok od roku roste. Ve středních Čechách se prodává suverénně nejvíce rekreačních objektů z celé země.

„Jen v prvním kvartálu letošního roku vzrostl proti stejnému období loni prodej rekreačních objektů ve Středočeském kraji o 15 procent,“ říká za síť realitních kanceláří Remax Tomáš Hejda. A dařilo se i loni, kdy společnost v regionu prodala o 46 procent více chat a chalup než v roce 2014.

Makléři z M&M Reality od začátku tohoto roku prodali v celém Česku 207 chat a chalup, tedy o 30 více než loni.

„Ve Středočeském kraji jsme z celkového počtu prodali jednu pětinu, tedy 38 rekreačních objektů. Prodeje ve Středočeském kraji tedy tvoří největší část a letos v prvním kvartálu proti loňskému stejnému období narostly ještě o osm procent,“ vysvětlila mluvčí M&M Adéla Majerová.

Rok teprve začal a prodeje stoupají

A to přitom podle realitních makléřů ještě ani nezačala největší sezona prodejů. „V první části roku hovoříme celkově o desítkách nemovitostí. Hlavní sezona začíná až ve druhém a třetím kvartálu, kdy se jich prodají stovky,“ podotýká Jan Frank z Remaxu.

„Středočeský kraj dlouhodobě v prodejích rekreačních objektů dominuje. Z hlediska dlouhodobých statistik se zde prodá o třetinu více objektů než ve druhém nejlepším regionu, jižních Čechách,“ dodává Frank.

Oblíbený je pro svoji blízkost Praze a nabízí ideální lokality blízko přírodě, historickým památkám a především možnostem koupání, procházek a houbaření.

„Mezi oblíbené lokality jednoznačně patří Český ráj,“ podotýká Majerová. „Lidé mají rádi naše krásné lokality poblíž vodních ploch například u Káraného,“ potvrzuje středočeský člen předsednictva Svazů měst a obcí a také starosta Brandýsa nad Labem-Staré Boleslavi Vlastimil Picek. Podle jeho slov starostové chataře spíše vítají. „Nevím o tom, že by města a obce s chataři řešily nějaké problémy,“ říká Picek.

Pryč jsou podle Picka i doby, kdy města hromadně trápilo, že víkendoví návštěvníci například neplatí za svoz odpadu, který přitom produkují i na chatě. Obvykle platí pro ně určenou zvláštní sazbu v daném místě.

„Výběr poplatků od chatařů je u nás nějakých 98 procent, takže z jejich strany je vše v pořádku. Nemohu mluvit za jiné obce, ale my nemáme s chataři žádné větší problémy,“ potvrzuje Petr Šibrava, starosta městečka Sázava, tedy jedné z nejoblíbenějších rekreačních oblastí ve Středočeském kraji u stejnojmenné řeky.

Lidé ve Středočeském kraji navíc neváhají za svoji „chaloupku“ slušně zaplatit. Za první čtvrtletí prodala firma Remax v celém Česku rekreační objekty za 90 milionů a v průměru za jednu chatu či chalupu tak lidé platili přes 930 tisíc korun. „Ve Středočeském kraji ale klienti vydali za nemovitost průměrně o tři sta tisíc více, tedy přes 1,2 milionu korun,“ podotýká Frank.

Ekonomice se daří

Podle ekonomů je k nákupu letních sídel ideální doba. „České ekonomice se daří velmi dobře, bez práce je nejméně lidí od roku 2008 a díky konkurenčnímu boji bank padly úrokové sazby na historická minima, čili jsou příznivé podmínky na nákup rekreačního objektu, čehož se snaží lidé využít,“ potvrzuje analytička Finlord Eva Mahdalová.

Podle ní nepřibývá ani tolik víkendových výletníků jako těch, kteří si nákupem chaty, kterou lze celoročně obývat, řeší sen o vlastním domku. „Hypotéku lze získat i na rekreační objekt, který má alespoň evidenční číslo. Lidé se tímto krokem snaží získat pěkné bydlení za slušný peníz. To je v podstatě hlavní důvod nárůstu prodejů rekreačních objektů,“ říká Mahdalová.

Podle makléřů to však platilo loni, letos se trend mění. „Letos pozorujeme významnou změnu. Lidé obnovili zájem o skutečně rekreační objekty. Stále více klientů také platí hotově a o něco méně se využívají hypotéky,“ říká Frank.

A jak by zněl inzerát na středočeskou chalupu značky ideál? Podle makléřů ideálně celoročně obyvatelné, poloroubené stavení s vlastní příjezdovou cestou v blízkosti lesa, řeky či u rybníka.