Lidé z Benátek nad Jizerou se obávají zápachu při výrobě brusných kotoučů (ilustrační snímek).

Lidé z Benátek nad Jizerou se obávají zápachu při výrobě brusných kotoučů (ilustrační snímek). | foto: Marek Burza

Obyvatelé Benátek nechtějí výrobnu, která chce používat naftalen

  • 32
Už 1 400 obyvatel Benátek nad Jizerou z více než sedmi tisíc se postavilo proti záměru místní firmy, která chce zavést výrobu kotoučů s použitím naftalenu. Bojí se zápachu.

Podnik Carborundum Electrite, který chce rozšířil výrobu porézních kotoučů, tvrdí, že výroba je bezpečná. Záměr prošel už i studií vlivu na životní prostředí (EIA). Zastupitelka Jana Rejzlová, která pomáhala organizátorům petice proti projektu, ale nesouhlasí.

"Podle studie je všechno bezpečné, ale lidé to stejně nechtějí. Nevěří, že to nebude cítit. Máme tu skládku, která zapáchá, že není možné si otevřít okna ani sedět na zahrádce, a to nám stačí," uvedla Rejzlová.

"Oslovily mě maminky z mateřského centra. Za deset dní jsme nasbírali téměř 1 400 podpisů, kdyby trvala déle, určitě bychom získali 3 000 podpisů. V okolí je školka pro 70 dětí, základní škola, kam chodí 450 dětí," vyjmenovala zastupitelka. Město má přitom zhruba 7 300 obyvatel, podepsala tedy pětina z nich.

Proti se postavili i ekologové ze sdružení Arnika. Podle nich je naftalen látka, která je nebezpečná.

Podle ředitele Carborundum Electrite Pavla Richtera je po porézních kotoučích poptávka. "Nikdy se tady nevyráběly, dovážejí se sem z naší mateřské firmy v Rakousku. Její kapacita nestačí, kotouče jsou velmi žádané na trhu," upozornil. Výroba splňuje všechny zákonné podmínky, dodává.

Vedení podniku chce zavést roční nebo alespoň tříměsíční zkušební provoz. Zastupitelé o tom hlasovali dvakrát a pokaždé s negativním výsledkem. Naposledy však záměr neprošel jen o jeden hlas.

Naftalen a Carborundum Electricite

Naftalen je látka negativně ovlivňující zejména hormonální systém. Je na seznamu látek REACH.

Carborundum Electrite je nejstarší evropský výrobce brusných nástrojů, člen rakouské skupiny Tyrolit. Zaměstnává asi 250 lidí. Vyrábí řezací, lamelové kotouče, kotouče s keramickou vazbou, pilníky, brusná plátna a papíry.

"Nejsem z těch, který by něco zařízl ještě před tím, než se o tom přesvědčím, ale musím stanovisko zastupitelů respektovat. Lidé se bojí toho, že pokud se spustí zkušební provoz, už není mechanismus, který by to zastavil," uvedl starosta Jaroslav Král. Podle něj je ale potřeba, aby se firma rozšiřovala.

Pro výrobu hlasoval například zastupitel Zdeněk Plachý, který v podniku pracuje. "Jsem pro to, aby o odborných věcech rozhodovali odborníci. Když řeknou, že by se roční provoz mohl spustit, tak nevidím důvod, proč bych měl mít jiný názor," poznamenal zastupitel.

"Lidé, kteří sepisují petice, o tom nevědí nic a jsou hned proti. Kdyby hlasovali, jestli tady postavíme Eiffelovku, chápu, že se k tomu vyjádří veřejnost, ale tohle je odborná záležitost, která se navíc týká soukromé firmy," dodal.

V říjnu budou výsledky studie vlivu na životní prostředí. Rozhodnutí nakonec vydá kraj.