Lidé v Mrači protestují proti betonárce. (Ilustrační snímek)

Lidé v Mrači protestují proti betonárce. (Ilustrační snímek) | foto: Monika Tomášková, MF DNES

Lidé v Mrači protestují proti nové betonárce, mohla by poničit přírodu

  • 4
O osudu betonárny firmy Presbeton, která by mohla stát na okraji Mrače, jedná místní starosta s okolními obcemi, kteří se stavbou nesouhlasí. Betonárna by podle nich způsobila komplikace v dopravě, navíc nedaleko se nachází oblast Měsíčního území, kde žijí chránění živočichové a roste několik druhů vzácných rostlin.

Obyvatelé Poříčí se navíc bojí o kvalitu vody. "Pod plánovanou betonárnou leží jediný vodní zdroj naší obce," řekl místostarosta Poříčí nad Sázavou Jan Kratzer. Podle Katzera dosud žádná studie ani průzkum nedokázal, že by stavba neohrozila kvalitu a vydatnost vody.

Proti změně územního plánu v Mrači, aby betonárna vůbec mohla vzniknout, se postavilo i několik místních obyvatel zapojených ve sdružení Pro Mrač. "Do takové přírody betonárna rozhodně nepatří. Nejsem proti průmyslové výstavbě, ale tam, kde nenaruší přírodu. Navíc v tomto případě jde podle mého názoru jen o kšeft," myslí si Josef Petzold, předseda sdružení Pro Mrač.

Starosta Mrače František Zvolský má podle Petzolda na místě plánovaném pro výstavbu pozemek. "Změnou územního plánu pozemek samozřejmě nabude hodnotu. Betonárka by navíc mohla klidně vzniknout jinde, ale to by se vlastníkům pozemků tolik nevyplatilo," uvedl Petzold.

Mračský starosta se však brání, podle něho nejde o střet zájmů. "Že tam to pole vůbec mám, rád nejsem. Jen to nahrává stížnostem. Ale já to kvůli osobnímu prospěchu nedělám. Peníze z prodeje bych mohl dát obci i jako dar," vysvětlil Zvolský.

Má betonárka vylepšit rozpočet obce?

Vedení Mrače oslovila sama firma Presbeton. "Nejdříve jsme vyčkávali, ale když se v roce 2008 snížily příjmy obcí, rozhodli jsme se, že takto kase obce pomůžeme," doplnil starosta Mrače s tím, že betonárka musí vzniknout v návaznosti na zástavbu obce.

V současnosti vedení Mrače připravuje změnu územního plánu. Zároveň se do 20. června mohou k problému vyjádřit i okolní obce či občanská sdružení.

"Teprve pak se bude o všem jednat, na řadu přijdou názory i jednotlivých lidí a uvidí se," přiblížil budoucí vývoj místostarosta Poříčí nad Sázavou Kratzer.

Celé řízení by mohlo trvat až dva roky. Zatím se proti výstavbě negativně vyjádřila obec Poříčí, Čerčany, Nespeky, Český svaz ochránců přírody z Vlašimi a občanské sdružení Pro Mrač.