Rekonstrukce kladenské čtvrti Podprůhon se některým místním příliš nelíbí.

Rekonstrukce kladenské čtvrti Podprůhon se některým místním příliš nelíbí. | foto:  František Vlček, MAFRA

V Kladně opravují starou dělnickou čtvrť. Necitlivě, zlobí se místní

  • 0
Od loňského podzimu se v Kladně rekonstruuje dělnická čtvrť Podprůhon. Potrvá to ještě rok. Některým místním se zásah do staré zástavby z 18. století nelíbí, město prý nerespektuje ráz místa. Radnice s výtkami nesouhlasí.

Budíčkem je pro Michala Pečenku burácející bagr pracující mimo harmonogram oprav. Večer se Pečenka vrací domů o dvě kila těžší - boty má olepené jílem. Právě se totiž buduje nová kanalizace a napršelo.

Ve staré dělnické kolonii se zvyšuje nespokojenost. Lidé si stěžují, že je město neinformuje o aktuální situaci, o změnách v harmonogramu, a také že unikátní kolonie ztrácí necitlivými zásahy svůj genius loci.

Týká se to například opěrných zdí, které de facto drží čtvrť ve svahu. Zdi byly původně z kamenů, nyní je postaví z betonu.

Podprůhon a opravy

  • rekonstrukce trvá od podzimu loňského roku, skončit má za rok
  • Podprůhon byl nejchudší čtvrtí Kladna, kde bydleli horníci, domy proto nemají základy, izolaci, stojí ve vlhkém svahu, kde jsou spodní vody - opravy jsou náročné 
  • přesto jde o malebný kout Kladna, lidé proto bojují za zachování jeho rázu

"Ano, bylo by to velice drahé a náročné. Ale z nových zdí nejsme nadšení. Navíc v kombinaci se zábradlím, které se ke zdem nehodí... Ale jsme malí páni, nevíme, co s tím," uvádí člen místního Spolku Podprůhon Petr Lukáš, sám stavbař.

Spolek sdružující desítky místních obyvatel rekonstrukci od počátku sleduje, připomínkoval i celý stavební projekt. Za obyvatele vyjednával například co nejširší využívání původních materiálů.

S městem je prý ale těžké pořízení. "Informace obyvatelům ze strany města nejsou dostatečné. Navíc působení Spolku nevnímá už po našich připomínkách město příliš pozitivně," říká Lukáš.

"Je to kompromis možného"

Město se stížnostem brání. Podle mluvčího Viléma Frčka dělají zástupci Kladna ve čtvrti pravidelná setkání. "Nutno říci, že na poslední schůzce bylo skoro více zástupců a stavebních firem než občanů," popisuje Frček.

V Podprůhonu také prý funguje informační nástěnka a před započetím prací v té které ulici putují do schránek lidí letáky. Město teď navíc připravuje informační web.

Projekt je podle města kompromisem možného. "Nelze Podprůhon vrátit do podoby před sto lety, kdy to byla nejchudší část Kladna," zdůrazňuje Frček.

Stavební firmy se navíc potýkají se složitostí terénu a s nestabilitou staveb a cest danou právě tím, v jak chudých poměrech obyvatelé Podprůhon před sto a více lety stavěli.

Co se týče původních stavebních prvků, nejde podle informací z magistrátu pouze o snahu města ušetřit. Velkou část z více než stamilionové investice totiž zaplatí Evropská unie.

Podle jejích pravidel ale nelze využívat historizující prvky, které jsou násobně dražší než navržené. Kladno by pak mohlo o dotaci přijít.

Kladenská čtvrť Podprůhon