Kandidáti na středočeského hejtmana (zleva) Raduan Nwelati (ODS), Helena

Kandidáti na středočeského hejtmana (zleva) Raduan Nwelati (ODS), Helena Langšádlová (TOP 09) a Josef Řihák (ČSSD) | foto: Koláž - iDNES.cz

Kandidáti na středočeského hejtmana řeší, jak očistit kraj po Rathovi

  • 30
Jedním z úkolů nově zvoleného hejtmana Středočeského kraje bude navrátit kraji důvěru a dobrou pověst. Bývalý hejtman David Rath je obviněn z korupce a tím padá podezření na všechno, co se na krajském úřadu dělo. Kandidáti proto už nyní zvažují, jak získat zpět důvěru lidí.

Rathův náhradník na pozici jedničky sociálnědemokratické kandidátky Josef Řihák upozornil na to, že i jiní politici se potýkají s kauzami. A v některých se prý hraje i o víc, než o "sedm milionů v krabici".

"Kdo očistí ministra obrany od kauzy ProMoPro, či jeho předchůdkyni paní Parkanovou v případu nákupu letadel CASA?" říká lídr ČSSD Řihák.

Podle něj musí kraj nastavit pravidla, která podobné případy neumožní. Třeba tím, že výběrová řízení budou transparentní, bez prostředníka a jejich průběh bude možné sledovat na webu. "Kauza bývalého hejtmana se nedá očistit. Ale dá se vrátit důvěra ve vedení kraje dobrou prací," tvrdí Řihák.

Otevřeme úřad, zveřejníme smlouvy. Slibují kandidáti

Ani podle lídra ODS Raduana Nwelatiho to nebude snadný úkol. Nicméně by se o to pokusil tím, že krajský úřad víc otevře veřejnosti a bude jí poskytovat informace.

"Půjde to změnit jen tak, že vše budeme dělat transparentně, otevřeně, abychom přesvědčili, že máme úplně jiný styl než doktor Rath a stávající vedení," dodává Nwelati.

Podobnou rétoriku volí i jednička TOP 09 a STAN Helena Langšádlová. "Za stávající situace nezbývá nic jiného, než dávat o kraji maximum informací a hlavně spolupracovat jak s obcemi, tak se zástupci neziskového sektoru, s nimiž dosud kraj velmi špatně komunikoval," odpovídá Langšádlová.

Prioritou programu TOP 09 a STAN je zveřejňování smluv a výdajů kraje nad padesát tisíc korun. Je to podmínka, kterou si kladou pro vstup do možné koalice.

S programem nazvaným přímo Otevřené hejtmanství přichází koalice KDU-ČSL, SNK-ED a nezávislých kandidátů. "Paralelu nabízí nedávná historie Itálie, kde si strany léta rozdělovaly veřejné zakázky. Revoluce soudců počátkem 90. let tyto korupčníky rozmetala," míní lídr koalice Miroslav Rovenský.

Nevolte ty, kteří úřad řídí teď, lobbují malé strany

Stejné heslo má i Strana zelených, která požaduje také celkový audit financí, aby zjistila, jaký je skutečný dluh kraje. "Zavedli bychom transparentní veřejné zakázky, aby je nešlo předražit spřáteleným firmám," doplňuje Lukáš Tůma.

Podle komunistů je receptem otevřená práce výborů a komisí, Sdružení nestraníků chce reputaci napravit lepším systémem rozdělování dotací obcím: "Nesmějí být rozdělovány podle toho, z jaké je starosta strany, ale podle smyslu projektů," podotýká kandidát sdružení Petr Hůla.

Tvář NS-LEV 21 Michaela Holinková Popková voliče přesvědčuje tím, že její tým mladých lidí odvede pořádnou práci. Ta pak přesvědčí i občany. Pirátská strana připravuje úplně novou formu komunikace s občany a Suverenita - Blok Jany Bobošíkové vidí univerzální recept v tom, že úřad začnou řídit nové strany.