O zrušení Krajské informační služby bylo rozhodnuto už v květnu 2012. Příští rok by infocentrum mělo konečně skončit. (Ilustrační snímek)

O zrušení Krajské informační služby bylo rozhodnuto už v květnu 2012. Příští rok by infocentrum mělo konečně skončit. (Ilustrační snímek) | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Informační služba kraje už nemá existovat. Přesto do ní dál tečou peníze

  • 5
Už rok a půl nemá existovat, přesto polyká finance. A další ještě přibudou. Řeč je o Středočeské turistické informační službě (STIS). Krajské vedení na to vyčlenilo 10 milionů korun. Opozici zajímá, na co konkrétně má být takto vysoká částka vynaložena.

Aby mohl kraj Středočeskou turistickou informační službu (STIS) konečně zrušit, vyčlenili na to jeho radní z ČSSD a KSČM deset milionů korun. To však vyvolalo při schvalování rozpočtu na příští rok u opozičních zastupitelů z ODS pochybnosti. Na co konkrétně vyčleněné peníze mají jít, nebylo vedení kraje schopné vysvětlit.

Středočeská turistická informační služba

  • Vznikla v únoru 2008 za hejtmana Petra Bendla. Měla obcím, městům, neziskovým organizacím i podnikatelům vytvářet propagační materiály. Sídlo měla v Říčanech.
  • S nástupem vedení Davida Ratha se v roce 2009 přestěhovala do Prahy do Husovy ulice, kde je nyní galerie a infocentrum.
  • Už 21. května 2012 kraj rozhodl o jejím zrušení. Úkolem byl pověřen ředitel KÚ Zdeněk Štětina. Na to, proč úkol nesplnil, MF DNES neodpověděl.

"Zdá se, že je to kvůli dluhům. Někdo si asi ze STIS udělal doslova dojnou krávu," domnívá se poslanec a končící předseda středočeské ODS Petr Bendl.

"Budeme požadovat detailní zveřejnění výdajů nejen v případě plánovaných deseti milionů, ale všech peněz, které tam za poslední minimálně tři roky byly utraceny," dodává.

Podle jeho stranického kolegy Jana Skopečka bude tato položka hlavním tématem příštího jednání kontrolního výboru.

Služba představuje dlouhodobý ekonomický problém

Právě exhejtman Petr Bendl téměř před šesti lety Středočeskou turistickou informační službu otevřel. Centrum, které mělo propagovat kraj a lákat do něj více turistů, tehdy sídlilo v Říčanech u Prahy.

Do centra metropole ho v roce 2009 přestěhoval David Rath. V Husově ulici, kde nyní sídlí, vznikl také prostor pro přidruženou galerii GATE, taktéž financovanou krajem.

Rekonstrukce pražského sídla stála šedesát milionů korun. Jenže ty se přes turistickou kancelář nevracejí v takové míře, jak si kraj představoval. "Ekonomický problém je dlouhodobý. Centrum zkrátka neplní to, k čemu bylo původně vytvořeno," přiznává náměstek pro kulturu Zdeněk Štefek (KSČM).

A tak by centrum mělo být příští rok konečně zlikvidováno. Oněch deset milionů korun má jít podle Štefka na uhrazení dluhů, které provozem centra vznikly.

"Zrušení společnosti, která nemá žádné závazky, by asi nebylo tak drahé. Jenže turistická informační služba má dlouhodobé závazky, například vůči Ústavu archeologické památkové péče. A ty teď všechny musí vyrovnat," tvrdí Štefek.

Proč se centrum nezavřelo hned po vydání usnesení rady, tedy v květnu minulého roku, zůstává otázkou. Na ni by měl odpověď ředitel krajského úřadu Zdeněk Štětina, který byl tímto úkonem pověřen.

Jeho vyjádření, proč tak neučinil, se však MF DNES nepodařilo získat. A to i přes to, že jeho sekretářka slíbila, že vzkaz předá a ředitel Štětina se následně ozve. Nestalo se tak.

Podle náměstka pro regionální rozvoj Marcela Chládka (ČSSD) se vzniklé dluhy musí nejprve prověřit. Jestli tam opravdu nějaké jsou, případně kde a proč vlastně vznikly. "Je pro mě záhadou, jak je možné, že i po rozhodnutí rady o likvidaci centra do něj šly další peníze. Nepamatuji si, že by se něco takového na krajské radě řešilo a že by to prošlo. To, že dodnes není zavřené, je pro mě překvapující," dodává.

Jak sám uznává, jsou tyto informační služby pro turisty nadbytečné. Zaprvé proto, že středočeská města se propagují sama, a za druhé by roli propagátora regionu měla zastávat Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře.

Kraj bude také muset řešit, co s volnými prostory, které po nich zbudou.