Mobilní Metro.cz

Pokemon Go Gameplay

Pokemon Go Gameplay | foto: iDNES.cz

Lovci pokémonů se setkají na Václavském náměstí

Vydáno 15.07.2016 Metro.cz
Chytejte nebo se vyfoťte s pokémony, kteří mohou být kdekoli. Mobilní hra s oblíbenými hrdiny klasické japonské hry a seriálu se stala hitem. Tak rychle, že se už v sobotu odpoledne její nejzapálenější uživatelé, takzvaní trenéři a trenérky pokémonů, sejdou na Václavském náměstí.

Chtějí si popovídat o zkušenostech a zážitcích ze hry a pochytat nějaké nové exempláře.

Fenomén dobývá svět

  • Hra Pokémon Go oživila fenomén devadesátých let a přelomu tisíciletí.
  • Hráč se pomocí GPS a kamery pohybuje v oblasti, kde se v danou chvíli skutečně nachází. Na displeji ale vidí příšerky, které může chytat, a následně bojuje s jinými hráči.
  • Hra vyvolává bizarní situace i v Česku. Na twitterovém účtu poslance Miroslava Kalouska se včera objevily fotografie, jak politik o přestávce jednání volebního štábu TOP 09 chytá pokémony.
  • Organizátoři srazu na Václavském náměstí se rozhodli akci pojmout s vtipem. Na programu je tak mimo jiné kolektivní zpívání znělky seriálu či lovení nočních pokémonů v tanečních klubech.

„Díky Pokémon Go je to vlastně poprvé, co široká veřejnost získává s technologií první zkušenosti a zjišťuje, že to vůbec není složité a zvládne to každý,“ říká odborník na virtuální realitu Marek Somol, podle kterého je hra velkým krokem kupředu.

Vyvolala totiž diskusi o tom, zda jsou mobilní hry propojující skutečný svět s tím virtuálním opravdu hudbou budoucnosti.

„Navíc je to zábava. Socializovat se při společném lovu virtuálních pokémonů je ale přece lepší než sedět u počítače. Hra je také předmětem denních hovorů a diskusí a i zde se potvrzuje, že spíše spojuje, než rozděluje,“ dodává Somol.

Fenomén ale čelí také kritice. Odpůrci hře vytýkají odloučení od reálného světa, které virtuální realita způsobuje. Podle fanoušků jde však pouze o negativní scénáře.

„Záleží samozřejmě na typu hry, ale v tomto případě vyrazili děti a teenageři, dokonce i starší věkové skupiny, které na pokémonech vyrůstaly, do ulic chytat malá zvířecí stvoření. To je přece skvělé,“ argumentuje Somol.

Jen na sobotní sraz hráčů pod koněm jsou nyní přihlášeny tisícovky účastníků, a to i přesto, že není v Evropě zatím dostupná oficiálně. Neoficiální cestou ji ale lze hrát na iPhonech i zařízeních s operačním systémem Android. Hra se těší popularitě také na Slovensku a její fanoušci očekávají její oficiální vydání pro Evropu již v brzké době.

Sdílet článek

Komentáře