Horská dráha byla zprovozněna rok po otevření Edenu v roce 1923. V pozadí je Zeppelinův kolotoč. | foto: Archiv MČ Praha 10

I Praha mívala svůj Prátr. S pětikilometrovou horskou dráhou

  • 28
Obrovský lunapark v Edenu byl za první republiky populárním místem, kam Pražané mířili za zábavou s celými rodinami. Později jej nahradila matějská pouť. Na holešovickém Výstavišti je letos otevřená už tři týdny a než v dubnu skončí, přijdou statisíce lidí.

Je to takřka zapomenutý příběh. O to víc překvapí, že v Praze kdysi stával obrovský lunapark, kde jezdila unikátní horská dráha s těžko uvěřitelnou délkou přes pět kilometrů. Ta současná, holešovická dráha, je hodně skromnou nástupkyní. Má pouhých 440 metrů.

"V roce 1922 byl na tehdejší pražské periferii postaven velký zábavní a sportovní park Eden. Vznikl po vzoru vídeňského Prátru v místě dnešního stadionu Slavie," popisuje kronikář Prahy 10 Michal Ezechel.

Vršovický "Ráj" byl skutečně rozsáhlý zábavní park evropského střihu, kde byly stánky a celá řada restaurací, promenády, kryté taneční parkety, varieté, vodní laguny pro vyjížďky na loďkách, začarovaný zámek, mnoho klasických pouťových atrakcí, střelnice, cyklodrom a velké vodní tobogany.

"Černoši byli atrakcí"

"Byla zde také černošská vesnice, kde 'domorodci' ukazovali tance či vystupovali se zvířaty. Živí černoši se stali ohromnou atrakcí, neboť potkat tehdy v Praze člověka černé pleti bylo téměř nemožné," pokračuje Ezechel. Populární byl i jistý Ital Zachini, který se nechal vystřelovat obřím dělem do výšky.

Jak vidno, lunapark v Holešovicích je proti Edenu až směšně prostý. Bez urážky.

Vršovický areál byl za první republiky se vstupným 1,20 koruny nesmírně populární. Z nedalekých vozatajských kasáren tam přicházeli vojáci a předváděli své střelecké mistrovství. Za zábavou přijížděli obyvatelé z celé Prahy, a pokud mladík nevzal své děvče do Ráje, vystavil milenecký vztah zřetelnému nebezpečí.

Jenže hospodářská krize tomuto místu nepřála. Postupně začal význam Edenu upadat. V roce 1935 zbourali horskou dráhu a zmizely i další atrakce.

"Definitivní ránu Edenu přinesla druhá světová válka a zákaz zábavy, zejména tance v dobách německých porážek. A taky fakt, že za tratí vyrostla obří nouzová kolonie, kde bujela kriminalita," říká kronikář. V roce 1946 pak hygienik hlavního města nařídil park uzavřít.