Magdalena Kožená se v Česku zastavuje jen párkrát do roka. Vzácná šance navštívit její vystoupení se nabízí v pondělí 6. května.

Magdalena Kožená se v Česku zastavuje jen párkrát do roka. Vzácná šance navštívit její vystoupení se nabízí v pondělí 6. května. | foto: Michal Krumphanzl, ČTK

Magdalena Kožená: Na Hradě zpívám ráda, ta atmosféra mě vždy dojme

  • 0
České publikum má v jednom týdnu už druhou příležitost zažít naživo vystoupení Magdaleny Kožené. Světoznámá mezzosopranistka bude mít v pondělí na Pražském hradě celovečerní recitál. Ve Španělském sále zpívá ráda, i když zde není ideální akustika. "Je to nádherný prostor, s úžasnou slavnostní atmosférou a mám na něj krásné vzpomínky," prohlásila Kožená.

Kožená si získala publikum v metropoli již v první májový den, kdy na stejném místě vystoupila se svým manželem Sirem Simonem Rattlem, který vedl  Berlínské filharmoniky.

Magdalena Kožená okouzlila Prahu

Program pondělního recitálu je i pro věrné domácí publikum Magdaleny Kožené téměř nový. S výjimkou Ravelových Histoires naturelles a Deux mélodies hébraïques, které už doma provedla, jsou vybrané skladby buď úplnou premiérou, nebo s nimi zpěvačka vystoupila pouze na zahraničních pódiích.

Za doprovodu svého dvorního klavíristy Malcolma Martineau, Kožená nejprve představí dvě tváře Maurice Ravela, Haydnovy kantáty Ariadna na Naxu i méně známých lidových písní Bély Bartóka. Stejný program provede pouze v londýnském Barbican Centre.

Recitál Magdaleny Kožené

Pondělí 6. května 2013, 19:30 hodin Španělský sál Pražského hradu

Magdalena Kožená mezzosoprán
Malcolm Martineau
klavír
Tomáš Jamník violoncello
Kaspar Zehnder
flétna

Program:

  • Maurice Ravel (1875–1937)

Histoires naturelles / Příběhy přírody, 1906
Le paon / Páv
Le grillon / Cvrček
Le cygne / Labuť
Le martin-pêcheur / Ledňáček
La pintade / Perlička

Deux mélodies hébraïques / Dvě hebrejské melodie, 1914
Kaddisch / Kadiš
L'Énigme éternelle / Věčné tajemství

Chansons madécasses, 1926
Nahandove
Aoua
Il est doux

  • Joseph Haydn (1732–1809)

Arianna a Naxos / Ariadna na Naxu, 1790
Teseo mio ben
Dove sei mio bel tesoro
Ma, a chi parlo?, Recitative
Poco da me lontano esser egli dovria
A chi mi volgo
Ah che morir vorrei
Misera abandonata

  • Béla Bartók (1881–1945)

Falun / Vesnické scény, 1924
Pri hrabaní
Pri neveste
Svatba
Ukoliebavka
Tanec mládencov

Předprodej vstupenek v sítích Eventim
a Ticketportal

"Vždycky mě dojme slavnostní atmosféra Pražského hradu... Akustika sálu je sice delší, je tam větší echo a není to ideální. Ale zase musím říct, že každý zpěvák má radši delší akustiku, než když je sál suchý a tón končí dva centimetry od pusy," míní pěvkyně. Kožená zde vystoupila s velkým úspěchem tuto středu i s Berlínskou filharmonií a svým manželem, šéfdirigentem Simonem Rattlem (viz středeční článek)

Ravelovy skladby ukážou podle ní tři jeho naprosto odlišné polohy.

Například Historky z přírody Kožená přirovnává ke známým Krylovovým bajkám, kdy každá píseň představuje nějaké zvíře, které reprezentuje určitý povahový rys lidí. Na Hebrejských písních díky krásným harmoniím naopak oceňuje střídmé Ravelovo aranžmá pro klavír a zpěv.

To ji fascinuje i na jeho exotických Písních madagaskarských, v nichž ji doprovodí violoncellista Tomáš Jamník a flétnista Kaspar Zehnder. Kožená s ním spolupracovala jako s dirigentem, pro komorní recitál si ho prý vybrala kvůli jeho vytříbenému citu pro francouzskou hudbu. Na klavír ji bude doprovázet její dvorní klavírista Malcolm Martineau, s ním spolupracuje přes deset let. "Víme, co od sebe máme čekat. Je to příjemné. Malcolm je můj kamarád a ráda s ním jezdím i na turné," poznamenala.

Druhou polovinu koncertu věnuje kantátě Ariadna na Naxu; scéně, kdy Théseus zanechal svou milenku Ariadnu na ostrově. V budoucnosti by ji chtěla i nahrát, už proto, že tento "hudební klenot" zpracovalo více skladatelů. "Je to nádherně i textově napsané, polohy, kdy se vlastně ona vzbudí a nejdřív je to sen, kdy Théseus tam není a jako každý člověk se snaží vymyslet, kde by mohl být...objevují se tam všechny citové polohy lidské duše, kde se v tu chvíli mísí láska a nenávist. Člověk si to strašně užije," uvedla.

Pro české publikum budou zajímavé v tuzemsku méně známé zaranžované slovenské lidové písně od Bély Bartóka. Podle Kožené je upravil osobitě a moderně, přestože je v nich stále patrný slovenský a maďarský folklor.

Světově uznávaná pěvkyně, která už delší dobu žije v cizině, letos sklízí úspěchy za své předchozí sezony. Dostane například jako první Češka v historii prestižní Händelovu cenu, kterou uděluje rodiště slavného německého skladatele Halle za mimořádnou interpretaci jeho díla.

,