Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Praha chce miliardovým obchodem ovládnout odpadovou společnost

  • 0
Magistrát je v polovině jednání o jednom z největších obchodů roku. Prostřednictvím představenstva Pražských služeb chce získat celý menšinový podíl akcií této společnosti. Zbývající akcie budou stát přibližně miliardu. Město však neví, od koho vlastně podíl kupuje. Opozice investici kritizuje.

První, důležitější fázi obchodu již představenstvo Pražských služeb v čele s Patrikem Romanem dojednalo na valné hromadě. Firma Northward Holding Limited (NHL) ovládala 19,3 % akcií a prodala je za 800 milionů.

Se zbylými menšinovými akcionáři, kteří mají zhruba čtyři procenta, bude představenstvo jednat do dvou týdnů.

76,92 procenta

akcií v Pražských službách dosud drželo hlavní město Praha. Chce vlastnit stoprocentní podíl.

NHL, která podíl koupila před pár měsíci od společnosti Natland Group, počítala, že by Pražské služby měly za celý balík (24 %) zaplatit menšinovým akcionářům celkem 1,015 miliardy korun.

Znalci Pražských služeb však jejich hodnotu ocenili na 951 milionů. A starší posudky se lišily ještě více - hovořily o 400 až 700 milionech.

"V Pražských službách mají na to, aby část ceny uhradili sami a ne z městského rozpočtu. My jim budeme jen pomáhat," řekl náměstek Jiří Vávra. Dodal, že nepočítá s tím, že akcie zaplatí jen Praha.

Za NHL vystupuje podnikatel Jaroslav Otenšlégr. Zda je skutečně vlastníkem, Vávra neví. A jak řekl MF DNES, ani to nemá šanci zjistit. Společnost totiž vznikla před pár lety na Novém Zélandu a podrobné informace o ní nejsou veřejně dostupné.

Příprava přijde na více než 300 milionů

Určitá nervozita však panuje i uvnitř samotných Pražských služeb. Jejich šéf Patrik Roman nedávno napsal vedení magistrátu, aby ho upozornil na možná rizika.

"Je nutné společnost dovybavit o čtyřicet nových svozových vozidel, aby mohla zajišťovat práci bez subdodavatelů," napsal v dopise, který má redakce MF DNES k dispozici.

Ze stejných důvodů by museli nakoupit ještě 36 tisíc popelnic či kontejnerů. Takový obchod však podle předsedy představenstva vyžaduje hodně času a peněz.

Třicet procent odpadů v Praze totiž pro Pražské služby svážejí jiné firmy. V Praze 2 je to třeba Komwag, v Praze 9, 14, 10 a 3 společnost AVE CZ a i pro osmou městskou část zajišťuje svoz jiná společnost.

Vávra tvrdí, že než skončí odkup akcií, dostane zakázku na svoz odpadu Trade Centrum Praha (TCP), které si dočasně propachtuje (pronajme) od Pražských služeb techniku a zaměstnance.

Právě proto, aby mělo TCP dostatek vybavení, musí je Pražské služby koupit. Celkové náklady včetně přípravy, nákupů a dalších kroků se pohybují kolem 350 milionů.

"Podle zpracovaného znaleckého posudku činí odhad výše pachtovného 20,35 milionu měsíčně," upozornily tento týden Pražské služby na jednání valné hromady akcionářů.

Nechceme riskovat, proto společnost kupujeme

Podle náměstka Vávry Pražské služby dosud vyvážely v hlavním městě odpady na základě tendrů. Aby od letošního podzimu mohly v práci pokračovat, musely by vyhrát nové, čtyřmiliardové výběrové řízení na další čtyři roky.

"Vystavili bychom tím ale naši klíčovou firmu riziku, že nemusí tuto zakázku získat. Za tři až čtyři roky nám pak může vítězná firma diktovat podmínky," vysvětluje smysl transakce náměstek Jiří Vávra. Neúspěch v tak velkém tendru by mohl Pražské služby ohrozit.

"Než abychom je nechali padnout, dávám přednost koupi celého podílu akcií, což nám umožní zadávat práci bez výběrového řízení," dodal Vávra.

Jenže opozice, kromě toho, že již dlouho kritizuje ústy bývalého primátora Bohuslava Svobody cenu, varuje ještě před tím, že tak město ztratí přehled o volném trhu. A z toho, kolik platí 1,2 milionu Pražanů za svoz popelnic, se může stát politikum.

"Mohou lidem třeba účtovat nižší ceny, aby se to líbilo voličům. Ovšem pak by je město muselo dotovat. Podobné je to i v případě Dopravního podniku a cen jízdného," upozornila bývalá radní Alexandra Udženija a hned dodala, že může nastat i opačná situace. Tedy že cena bude vyšší než tržní.

"Je to chybný krok. Může dojít k normální soutěži, abychom věděli, za jaké ceny by jiné společnosti odpad svážely a zda nám Pražské služby účtují adekvátní částku," zdůraznila radní Udženija.