Ředitelka oděvní firmy Kama Mahulena Pertlová

Ředitelka oděvní firmy Kama Mahulena Pertlová | foto: František Vlček, MAFRA

Na mateřské se nudila, tak pletla v obýváku. Teď obléká olympioniky

  • 1
Mahulena Pertlová z Prahy začala plést dětem a kamarádům čepice, aby se nenudila na mateřské dovolené. Bylo těsně před revolucí a kulichy s norskými vzory měly u známých zvyklých na jednotvárnou nabídku tehdejších obchodů velký úspěch.

Příběh roku

Mahulena Pertlová se účastní soutěže Podnikatel roku a soutěží i o cenu čtenářů iDNES.cz a MF DNES za nejlepší podnikatelský příběh. Pomozte zvolit vítěze v anketě zde.

Čepice se začaly prodávat a domácí pletací stroj se tak u Pertlů brzy prakticky nezastavil. Zájemců přibývalo a pomocnic také.

"V jednu chvíli k nám domů docházelo pro práci asi padesát ženských, které pro mě dělaly po domácku na hobby pletacích strojích a přestalo to být únosné. Tak jsme koupili první profesionální počítačem řízený stroj a pak další a další," vzpomíná na své podnikatelské začátky Pertlová.

Firmu založila krátce po listopadovém převratu se svou sestrou. Sourozenecká spolupráce dala jednomu z největších současných výrobců čepic v tuzemsku jméno. "Já se jmenuji Mahulena a ona Kateřina. Na domácím pletacím stroji se dala vyplést jen čtyři písmena - Maka se mi nelíbilo, tak jsme se nakonec rozhodly pro Kama," říká sedmapadesátiletá podnikatelka.

Aby byla rodinná manufaktura úplná, brzy do podniku přistoupili i manželé obou sester. A firma začala expandovat. "Chlapi jsou takoví rozpínaví, tak začali hledat možnosti exportu. Nyní vyvážíme do pětadvaceti zemí celého světa, zkrátka všude, kde je zima. Nejvíce do Ruska a Evropy, ale i do Číny nebo Austrálie," vypráví vystudovaná speciální pedagožka.

Od začátku sázejí na kvalitu, dnes oblékají i sportovce

Už od samého začátku si sestry zakládaly na kvalitě svých výrobků. Nyní Kama jako jedna ze dvou českých společností vlastní licenci na zpracování materiálu Gore-Tex a Windstopper. "Snažíme se používat co nejkvalitnější materiály. To se samozřejmě odráží na ceně našich modelů. Nikdy jsme se nepodbízeli něčím levným," popsala Mahulena Pertlová strategii své firmy.

Sestřina rodina už se čepicím nevěnuje, podnikání se ale postupně rozrostlo o děti manželů Pertlových. Dcera Klára se stará o finance a syn Adam má na starosti grafiku a elektronické obchodování. Práce se brzy našla i pro jejich partnery.

Dnes rodinná firma sídlící v pražském Suchdole zaměstnává přes dvě desítky lidí, ročně vyrobí dvě stě tisíc čepic a utrží kolem padesáti milionů korun. Jejich typické norské vzory však už dávno nezdobí jen čepice, ale i svetry, šály, rukavice nebo polštáře.

Kvalitní české zimní oblečení si oblíbili rekreační sportovci i profesionálové. "Hodně podporujeme sportovní akce, jako je třeba Jizerská padesátka. Již 16 let spolupracujeme s naší lyžařskou reprezentací. Naše čepice nosila česká výprava na olympiádě v Turíně v roce 2006. Oblékli jsme ale také olympioniky z Andorry a jsme partnery kanadské reprezentace v biatlonu," shrnula úspěchy Kamy Pertlová.