Výtvarné kurzy mohou navštěvovat i děti, nebo naprostí začátečníci.

Výtvarné kurzy mohou navštěvovat i děti, nebo naprostí začátečníci. | foto: Archiv školy Kresba a malba

Do nové školy pro malíře v Praze 1 mohou chodit děti i začátečníci

  • 0
Výtvarník Tomáš Kubík totiž otevřel společně se svými kolegy v ulici Politických vězňů novou malířskou školu. A do ní se může přihlásit kdokoliv včetně malých dětí. Lektoři tu vyučují mimo jiné kresbu, malbu a pořádají i filmové kurzy.

"Jsme tu pro všechny, kteří v sobě cítí touhu malovat či kreslit. Mnoho lidí má v sobě tuto touhu zasutou, ale zatím neměli možnost ji uskutečnit. Při správném vedení je možné se rychle zlepšit a dostat se na vysokou úroveň," řekl Tomáš Kubík.

Zájemci o výtvarné umění si mohou vybrat z celé řady kurzů - od kresby přes figurální kresby až po malbu - a mohou chodit i na filmové workshopy. Škola pořádá i kurzy pro děti. Vše vedou zkušení lektoři. "Naším požadavkem je, aby se lektor dovedl vcítit do každého studenta, třeba i do úplného začátečníka," vysvětlil "šéf" školy.

Impulzem k otevření školy pro něj prý byla touha posunout se ve výtvarničině zase někam dál. "V malování jsem si splnil vytyčený sen a chtěl jsem něco dalšího. Učit malbu je skvělé a velmi inspirativní," řekl malíř.

Malíř Tomáš Kubík.

Jediné, co pro něj při zakládání školy bylo složité, byl zápas s byrokracií. "Jsem člověk z uměleckých kruhů, takže to pro mě byla a je neprobádaná oblast. Naštěstí mi v tom pomohla kolegyně Lilija Voršilková, se kterou jsme školu zakládali," řekl Kubík.

Proti souboji s úředníky bylo vymýšlení struktury kurzů a shánění lektorů hračka. "Znal jsem lidi z oboru a vymyslet program bylo zábavné a proti byrokracii jednoduché," uvedl.

Malíř: Amatéři jsou mnohdy lepší než profesionálové

Již nyní má ve škole desítky studentů, kteří se chtějí v malbě či kresbě rozvíjet. A jsou mezi nimi amatéři i profesionálové.

Nabízené kurzy

Olejomalba I. + II.

Kresba, malba I. + II.

Kresba, malba, akt

Akvarel

Kurz módního návrhářství

Olejomalba a krajinomalba

Figurální kresba

Kresba a malba pro seniory

Malba a kresba Milana Fibigera

Etnické výtvarné umění pro děti

Krajinomalba

Kurzy malování pro děti

Komiks a ilustrace

Zdroj: www.malbaakresba.cz

"Většinou k nám chodí amatéři, ale já to nerozlišuji. Někteří takzvaní amatéři jsou na velmi vysoké úrovni, někteří z nich jsou třeba technicky lepší než řada studentů na vysoké škole," řekl Kubík.

A připomněl například jednoho ze svých žáků, který se živí jako lékař. Jakmile zamkne ordinaci, už stojí se štětcem a paletou před našepsovaným plátnem. "Je skvělý. Maluje každý den a už nyní má víc obrazů než já," řekl o svém studentovi.

Navíc setkání a společné malování s amatérskými malíři je podle "profíka" inspirativní. Častokrát prý diskutují nad motivy nebo technikou. "Z těch setkání vznikají občas i mé vlastní obrazy, třeba když jim něco ukazuji, vzniká nový obraz, který pak sám dokončím," popsal malíř.

Pokud se někdo rozhodne, že nechce malovat, ale výtvarné umění jej zajímá, klidně se může do školy vydat. Součástí jsou totiž i cesty za uměním. "Pořádáme exkurze do českých i zahraničních galerií. Byli jsme ve Vídni, v Drážďanech, Madridu a nyní se chystáme do Mnichova," vyjmenoval Tomáš Kubík.

Právě pořádání výprav do galerií jak v Česku, tak v cizině je jedna z věcí, na kterou se chce Kubík se svým týmem zaměřit.

A jak se do výtvarné školy přihlásit? "Nejjednodušší je poslat nám e-mail. Pak mohou lidé přijít zdarma na první hodinu, prohlédnout si ateliér a rozhodnout se, zda se k nám připojí," vysvětlil Kubík.

Jedna hodina vyjde na sto až sto padesát korun. "Záleží na typu kurzu, kresba je samozřejmě levnější než olejomalba," dodává Kubík.