Maršálek Radecký má šanci vrátit se tam, kde stával před sto lety, na Malostranské náměstí. | foto: Vizualizace: Spolek Radecký

Maršálek Radecký má šanci vrátit se po sto letech na Malostranské náměstí

  • 93
Socha maršálka Radeckého má po sto letech šanci vrátit se na Malostranské náměstí v Praze. Návrat souvisí s úpravou celého prostoru, nejdříve však zmizí parkoviště.

Radeckého pomník, dominantu Malé Strany, zakrylo bednění téměř před sto lety. Dělníci karlínské firmy Mašek sousoší vzápětí sejmuli a odvezli do Lapidária. Nyní se pomyslná branka k návratu sochy Josefa Václava Radeckého z Radče, českého šlechtice a slavného rakouského vojevůdce, pootevřela.

Do prázdnin by z Malostranského náměstí mělo zmizet parkoviště. Bude to první krok obnovy celého prostoru. Podle předpokladu by revitalizace Malostranského náměstí měla začít v polovině roku 2017 a vyjít přibližně na sto milionů.

„Dovedu si představit debatu o opětovném postavení Radeckého pomníku. Jeho návrat na Malostranské náměstí však souvisí s diskusí o budoucí úpravě celého prostoru,“ konstatoval starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký z TOP 09.

K revitalizaci náměstí byla vypsána i architektonická soutěž. Do té přišlo na čtyři desítky návrhů.

Varianty umístění pomníku

Varianta 1 – je nejautentičtější, nachází se nedaleko původního místa a je i nejsnáze proveditelná.

Varianta 2 – podle ní by pomník byl na křižovatce proti Malostranské besedě.

Varianta 3 – pomník by byl umístěn na stávajícím parkovišti.

Varianta 4 – posunuje monument k budově užívané matematickofyzikální fakultou.

„Prioritou našeho řešení byla jednoduchost, nechtěli jsme konkurovat fasádám historických budov,“ konstatoval tvůrce vítězného návrhu, architekt Martin Hájek. Návrh však neřeší, kam by se mělo sousoší vojevůdce vrátit.

Monument stál v jihovýchodní části Malostranského náměstí. Socha však byla umístěna v ose dnešní tramvajové tratě. Proto se maršálek nemůže vrátit na stejné místo.

Ideový záměr počítá s několika dalšími možnostmi. Podle jedné z nich by stanul co nejblíže původnímu místu u vyústění Mostecké ulice. Tato varianta by nevyžadovala ani větší stavební úpravy a byla by také nejautentičtější. Další možností je opačný konec náměstí na křižovatce proti Malostranské besedě.

Hádky o termín odhalení

Jiné varianty počítají s tím, že obnovený pomník najde své místo v prostoru stávajícího parkoviště, tedy u budovy matematicko-fyzikální fakulty.

„V případě Radeckého monumentu jde o excelentní umělecké dílo. Kdyby se měl obnovit, mohl by se stát ozdobou Malostranského náměstí,“ konstatovala Kateřina Bečková, předsedkyně Klubu Za starou Prahu.

Zastánci obnovení Radeckého monumentu přišli se dvěma možnými termíny vztyčení, v roce 2016 a 2018. V prvním případě jde o 250. výročí narození vojevůdce. V druhém o 160. výročí odhalení pomníku.

Proti roku 2018 se však objevilo několik protestů. Například exradnímu Matěji Stropnickému se nelíbilo odhalení Radeckého pomníku v roce stého výročí vzniku republiky. Jubileum nabízí i rok 2019. Tedy sto let od odstranění monumentu.

Proti zrušení parkoviště na Malostranském náměstí protestují někteří poslanci, kteří jej užívají.

„Podle studií parkoviště využívají jen na sedmdesát procent,“ reagoval na kritiku poslanců starosta. Podle něj je to na historické centrum málo. „Naše představa úprav Malostranského náměstí je méně aut, více zeleně a laviček,“ dodal.