Vladimir 518 & David Vrbík - dvojice autorů ze skupiny SPAM je známá projektem

Vladimir 518 & David Vrbík - dvojice autorů ze skupiny SPAM je známá projektem BIT pro fasádu Nové scény Národního divadla, pro festival Signal připravila instalaci Interpretace černo-bílých struktur Zdeňka Sýkory. K vidění bude na Muzeu Kampa. Vedle menších galerijních projektů má SPAM za sebou například projekt SPAM 5 pro zahajovací večer Českého olympijského domu v Londýně. | foto: archiv festivalu

Objevte novou krásu noční Prahy, láká ředitel na festival světla

  • 0
To nejzajímavější z audiovizuálního umění bude od čtvrtka do neděle k vidění v centru Prahy. Ředitel festivalu světla Martin Pošta věří, že výjimečná čtyřdenní světelná show poskytne největší kulturní zážitek letošního podzimu v Praze.

Festival Signal se připravoval tři roky. "Praha je jedno z nejkrásnějších měst světa a poskytuje špičkové prostředí pro festival světla," nepochybuje o perfektním výběru místa generální ředitel.

Podle Martina Pošty neodmítl účast na festivalu žádný z oslovených umělců.

Proč jste se rozhodli udělat festival v Praze?
Realizace Signal festivalu v Praze pro nás byla přirozenou volbou. Jednak jsme s městem spjati, protože tady žijeme, jednak je Praha tou nejkrásnější kulisou pro takovýto typ festivalu. Chtěli jsme postavit nové umělecké postupy do kontrastu s krásami staré Prahy. Zároveň jsme velice dlouhou dobu připravovali partnerství s Magistrátem hlavního města, který nám podal pomocnou ruku při organizačním a finančním zajištění prvního ročníku festivalu, za což zastupitelům města, obzvlášť panu Václavu Novotnému a Ondřeji Pechovi, patří naše veliké díky.

Kde jste se inspirovali?
Po velice úspěšné projekci na staroměstský orloj se skupinou The Macula jsme měli možnost s našimi dalšími instalacemi vycestovat mimo hranice republiky a na cestách jsme potkávali skvělé umělce z celého světa a měli možnost obdivovat jejich díla.

Kam na světelné instalace?

Podívejte se na mapu míst, kde budou od 17. do 20. října zářit umělecká díla. Srdcem festivalu bude náměstí Jana Palacha.

Při jedné z cest, tuším, že to bylo při návratu z Liverpoolu, jsme si řekli, že by bylo skvělé přinést jejich díla a díla českých umělců do ulic Prahy. To bylo skoro tři a půl roku zpátky. Poté jsme začali jezdit po zahraničních festivalech a zkoumat, jak to dělají jinde, kde je tradice festivalů světla již velice dlouhá. Velikou inspirací nám byla cesta na festival světla do francouzského Lyonu.

Může Praha být v něčem jedinečná oproti jiným městům v Evropě? Má něco, co jiné metropole nemají, a tím dokáže zvýraznit dojem návštěvníka festivalu?
Praha je jedno z nejkrásnějších měst a poskytuje špičkové prostředí pro festival světla, a to jak architektonicky, tak nabízenými službami pro návštěvníky festivalu a turisty. Zároveň nám Praha umožňuje realizovat poměrně veliký rozsah instalací. Pro letošní ročník jich připravujeme dvaatřicet po celém centru města.

Chystáte nějakou úplnou novinku, světovou premiéru?
Všechny instalace festivalu, až na výjimky, vznikají exkluzivně pro letošní ročník, takže vlastně chystáme řadu světových premiér. Rozhodně bych však rád poukázal na speciálně připravované videomappingové instalace na kostele svaté Ludmily na náměstí Míru od domácího uskupení The Macula, poté 3D videomapping od ruského spolku Sila Sveta na Michnův palác a pak speciální instalaci, krychli z lešení o rozměrech deset krát deset krát deset metrů, která bude ověšena světly a bude stát na Staroměstském náměstí. Avšak myslím, že i menší, komornější instalace budou výjimečné a celý festival v kulisách Prahy poskytne největší kulturní zážitek letošního podzimu.

Rony Plesl - věnuje se hlavně velkým projektům v architektuře a volné tvorbě. Na festivalu Signal držitel ocenění Czech Grand Design představí dílo Uranium Figure.

Josef Šafařík - absolvent VŠUP v Praze se věnuje sochařství, novým médiím a medailérství. Na festivalu se představí multimediální instalací Slunce, kterou lze vidět ve stanici metra Florenc.

Co je vlastně vaším cílem, máte nějaký dlouhodobý plán?
Naším cílem od začátku bylo vytvořit v Praze kulturní událost, která bude mít potenciál stát se výjimečnou tradicí v ulicích města a uměním oživit veřejný prostor. Velice mě těší, že s tímto projektem přicházíme v době, kdy veřejný prostor ožívá díky velikému množství občanských iniciativ, které jsou ze strany města podporovány.

Jak dlouho jste festival světla připravovali?
Od vzniku myšlenky až po realizaci festivalu Signal uběhly neuvěřitelné tři roky. První dva jsme projekt dělali z nadšení a vlastních financí, jelikož takovýto rozsáhlý mezinárodní projekt je nutné připravovat opravdu důkladně.

Jak složité je přesvědčit zahraniční umělce k účasti na festivalu? A co Češi, jaký mají přístup?
Naštěstí, a věřím, že je to právě i díky Praze, jako městu s bohatými dějinami a architekturou, umělci reagovali nadšeně a vlastně nikdo účast neodmítl. Naopak, hlásili se nám umělci z celého světa. Někteří však byli na české poměry příliš finančně nákladní.

Mohla by taková velkolepá kulturní akce pomoci zvýšit prestiž Prahy? Myslím například v nazírání na ni ze zahraničí, ale i z pohledu Pražanů?
Jsem pevně přesvědčen, že festival tohoto typu může Praze přinést zvýšený zájem ze strany turistů, obzvlášť mimo sezonu, kdy se Signal koná. Může tedy znamenat dodatečný ekonomický příjem, který pomůže vykompenzovat sezonnost domácího cestovního ruchu. Domácím návštěvníkům pak přinese nový pohled na krásy noční Prahy, a to zcela zdarma.

Jan Šrámek a Martin Búřil - Šrámek je vizuální umělec, grafik a ilustrátor, Búřil výtvarník a animátor. Jejich společnou projekci různých digitálních kompozic za doprovodu hudby uvidíte ve Štupartské ulici.

Adam Široký se zabývá interaktivními aplikacemi a vtahuje diváka do hry, aby se z pozorovatele stal spolutvůrcem. Partnerem jeho instalace 8bitový syndrom je Nová scéna ND. Na snímku dílo Otrozona.

Dovolte, zdá se mi, že to musí všechno stát ohromné množství peněz?
Vzhledem k tomu, že festivaly světla pracují s nákladnými technologiemi, těmi nejmodernějšími, které jsou dostupné, tak finanční prostředky na akci tohoto typu obecně nejsou nízké. Na Signal festival jsme pozvali ty nejlepší umělce v daném oboru, i když ještě nejsou obecně tolik známí, takže do Prahy chystáme to nejzajímavější, co se na světě v oboru audiovizuálního umění ve veřejném prostoru děje.

Plánujete další ročníky či akce?
Nechtěl bych úplně předbíhat letošní ročník festivalu, ale musím přiznat, že již nyní sháníme umělce a finanční prostředky na další ročník. Návštěvníky bych tedy rád pozval, ať se podívají na naše stránky www.signalfestival.com a naplánují si svou večerní trasu v setmělé Praze, festival potrvá od čtvrtka 17. do neděle 20. října. Instalace budou k vidění, jako to bývá v galeriích, každý den na stejném místě po setmění vždy od 19:30. Těšíme se na všechny naše návštěvníky a držte nám palce!