Takto vypadala vila Blanky Matragi před rekonstrukcí.

Takto vypadala vila Blanky Matragi před rekonstrukcí. | foto: archiv 5plus2

Návrhářka Matragi se zřejmě vyhne pokutě za zbořenou vilu

  • 80
Módní návrhářka Blanka Matragi zřejmě nedostane pokutu za zbourání vily v památkově chráněné zóně. Ministerstvo kultury jako odvolací orgán zrušilo rozhodnutí pražského magistrátu, podle kterého měla zaplatit 150 tisíc korun. "Jde o nebezpečný precedens," říká šéf magistrátních památkářů Jiří Skalický.

Zbořenou vilu v ulici Pod Vyhlídkou Blanka Matragi vlastní prostřednictvím společnosti Matragi Design. Společnost si loni zažádala o stavební povolení, aby mohla dům rekonstruovat a částečně přestavět. Přibýt měla například garáž, jedno podzemní a jedno nadzemní patro. Vzhledem k tomu, že vila je v památkově chráněné zóně, neměla se navenek nijak výrazně měnit.

Jak jako první informoval server 5plus2.cz, během uplynulé zimy ale stavba prakticky zmizela z povrchu. Právní zástupce Matragi Design Jiří Kokeš serveru sdělil, že na vině není návrhářka, ale najatá stavební firma. Obvodové zdi údajně částečně pobořil spadlý strom a stavební firma z nepochopitelných důvodů zbourala zbytek. Za to Matragi Design, jako vlastník, dostala od odboru památkové péče pražského magistrátu pokutu 150 tisíc korun. Ministerstvo ale pokutu zrušilo a dalo zapravdu návrhářce.

Návrhářka se snažila vše napravit, hájí Matragi ministerstvo

"Odvolatel, tedy Matragi Design, se o pádu stromu, který zavinila stavební firma a demolici domu dozvěděl až ex post. Tuto skutečnost mu stavební firma nejprve zamlčela. Společnost Matragi Design neměla v úmyslu zcela odstranit rodinný dům, ale měly skutečně probíhat už pouze udržovací práce," odůvodnila rozhodnutí ministerstva kultury Anna Ješátková.

A takto vypadá dnes.

Věc tak úřad vrací k novému projednání na magistrát. Podle Ješátkové společnosti módní návrhářky pomohlo i to, že se snažila věc řešit s úřady, což údajně odbor památkové péče nezohlednil.

"Toto rozhodnutí jsme očekávali. Jsme rádi, že ministerstvo kultury vyslyšelo námitky společnosti Matragi Design," uvedl advokát Jiří Kokeš. Kromě pražského magistrátu dostala společnost pokutu i od stavebního úřadu Prahy 6. I proti ní se podle Jiřího Kokeše odvolala.

Jde o nebezpečný příklad, říká šéf památkářů

Dle vyjádření ředitele odboru památkové péče Jiřího Skalického jde ale o nebezpečný precedens. "Ministerstvo svým současným rozhodnutím dává investorům jasný signál: bourejte vesele chráněná území Prahy, máme díru v legislativě. Je třeba změnit zákon a doufám, že se ministerstvo kultury pochlapí a zákon konečně změní," uvedl.

Není totiž zcela bez zajímavosti, že Matragi Design přišla s návrhem na přestavbu vily už v roce 2011. Vzhledem k výjimečné adrese jej posuzovali jak památkáři, tak i takzvaný "SEX", tedy Sbor expertů, který je nejvyšším poradním orgánem magistrátu v záležitostech památkové péče.

Odborníci ale návrh smetli ze stolu s tím, že nerespektoval architektonické kvality dané lokality. Poté firma Matragi Design přišla s návrhem na umírněnější rekonstrukci, který dostal stavební povolení. Památkáři teď posuzují další návrh, tentokrát na úplně nový dům.