Problémovou ubytovnu mají i v Kladně.

Problémovou ubytovnu mají i v Kladně. | foto: Radek Bartoníček, MF DNES

Středočeská města řeší problémové ubytovny. Dávky dostanou jen ti slušní

  • 14
Města Kladno a Kolín zahájila boj s problémovými ubytovnami. Desítky lidí už tam přišly o sociální dávky na bydlení. Města se je tak snaží dostat z center a snížit problémové situace, které v okolí ubytoven vznikají.

Nepořádek, hluk, krádeže. S tím by měl být konec. Aspoň v okolí kladenské ubytovny Merkur. Problémoví nájemníci se musí z nechvalně známé adresy stěhovat pryč. Nedostanou už příspěvky na bydlení.

Nové vedení města se k odstřižení dávek rozhodlo záhy poté, co mu to umožnila novela zákona, a pokračuje tak v tom, co začalo už po loňských volbách.

Ve městě proti ubytovnám v minulosti vznikly i petice, místní se v jejich okolí báli po setmění vycházet. V tomto ohledu patří Kladno k nejproblémovějším v kraji.

„Hlavním měřítkem pro vyplácení dávek bude bezproblémové chování v ubytovně a splnění všech zákonných norem. Souhlas pro konkrétní osoby také podmiňujeme trvalým bydlištěm v Kladně, abychom předešli náporu příchozích z jiných měst,“ popsal razantní cestu Kladna primátor Milan Volf.

Na sociálních dávkách žije v Merkuru zhruba padesátka lidí. Teď se budou muset stěhovat jinam. Zajistit bydlení jim musí podle zákona právě město. „V ostatních kladenských ubytovnách je míst dostatek. Majitelé Merkuru se městu ozvali, že se stanoviskem souhlasí a ubytovnu sami zlikvidují,“ doplnil Volf.

V současnosti Kladno eviduje přes dvě stovky žádostí o příspěvek na ubytování. Stanoviska bude na základě rozhodnutí rady města vydávat sociální odbor. Souhlas vysloví radní na půl roku, nesouhlas vždy na dobu neurčitou.

„Neúspěšní žadatelé mohou po přestěhování do jiné ubytovny podat novou žádost,“ upozornil primátor. Kladno hodlá při vyřizování žádostí postupovat obezřetně, aby nepřispělo ke zvýšení počtu bezdomovců či k nárůstu kriminality v ulicích.

Problémy s bezpečností v okolí ubytoven řeší i další okresní města, i když v menší míře. O dávky v hmotné nouzi přišlo už také několik desítek obyvatel ubytoven v Kolíně.

„Samozřejmě se nesnažíme náhle vytvořit řadu bezdomovců, nicméně tu máme obyvatele, kteří mají dluhy vůči městu a nechovají se řádně. O ně v našem městském prostoru nestojíme a již prvních několik desítek těchto lidí nedostalo doplatek na bydlení,“ potvrdil starosta Kolína Vít Rakušan.

Ministryně prosí o čas, většina měst čeká

Stalo se tak navzdory pondělní výzvě ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové Tominové, jejíž ministerstvo novelu původně navrhovalo.

Marksová Tominová požádala obce, aby zatím posečkaly se zamítáním žádostí o příspěvky na bydlení a nedělaly z lidí bezdomovce jen proto, že se jim nové pravidlo nelíbí. Je podle ní potřeba ho vyzkoušet v praxi, a pokud se ukáže, že tento systém nefunguje, je připravena ve spolupráci se Svazem měst a obcí připravit další novelu.

Se zdrženlivým postojem ministerstva souhlasí například mělnický starosta Ctirad Mikeš, jehož město má však s ubytovnami jen relativně málo problémů. Mikeš naráží především na možné právní komplikace, které v souvislosti s novelou vyvstaly.

„Je to špatně postavená právní norma. Není na jedné straně zákonem daná jasná samostatná působnost obce v této věci, a navíc tam není opravný prostředek. Lidé se tak nemohou proti rozhodnutí odvolat. Domnívám se, že je to krácení osobních práv zkoumaného účastníka řízení. První soud musí rozhodnutí zrušit,“ varuje Mikeš.

Mělník proto podle něj žadatelům o příspěvek vyhoví. „Nejsme schopni objektivně zvážit potřebnost lidí a nemáme dostatečné podklady pro odůvodnění zamítavého stanoviska od úřadu práce,“ říká.

Možných komplikací si je vědom i Rakušan. „Nápravné opatření k našemu samosprávnému rozhodnutí má podle novely dávat krajský úřad. To ale odporuje zákonu o obcích. Krajský úřad podle něj nemůže vydávat žádné opravné rozhodnutí k rozhodnutí rady města. To může jen ministerstvo vnitra,“ vysvětlil střet dvou zákonů Rakušan.

Podle zdroje MF DNES z ministerstva práce a sociálních věcí, který si nepřál být jmenován, chaos do celé problematiky vnesl až poslanecký pozměňovací návrh. Původní znění z ministerstva prý rozhodovací pravomoc obcím nepřiřklo. Ministerstvo vnitra se však ke křížení dvou zákonů odmítlo vyjádřit.

„Je to nový nástroj, nejsou s ním zkušenosti, takže to zkusíme a uvidíme. Rozhodně ale toho zákona chceme využívat. Jistě se dopustíme i nějakých chyb, ale zkrátka je následně opravíme,“ konstatoval Volf. Ve vypjaté situaci si už město nemohlo dovolit čekat.

„Jestli se s námi bude někdo soudit, budiž. Rozhodnutí je samosprávné. Pokud tu bude ubytovna nejhrubšího zrna, tak i kdyby se s námi soudili, bude tam to ne, protože v okolí bydlí slušní lidé. My tu ubytovnu přece nerušíme, jen zastavujeme ubytovací byznys,“ uzavírá primátor Volf.