Podle návrhu vyhlášky budou moci psi volně běhat jen tam, kde to povolí městské části, jinak musí být na vodítku (ilustrační snímek).

Podle návrhu vyhlášky budou moci psi volně běhat jen tam, kde to povolí městské části, jinak musí být na vodítku (ilustrační snímek). | foto: Dan Materna, MAFRA

Městské části hledají výjimky pro psy, vytvoří bezvodítkové zóny

  • 13
Radnice vybírají kvůli chystané vyhlášce bezvodítkové zóny, tedy takové, které nařízení zakazující volný pohyb psů trochu zmírní. Zároveň se snaží najít drobnosti, které by vyhlášku mohly trochu vylepšit.

Od listopadu budou mít pejskaři na většině míst metropole na výběr: buď vodítko, nebo riziko tisícikorunové pokuty. Začne totiž platit nová vyhláška hlavního města, která zakáže volný pohyb psů takřka po celém městě (o vyhlášce jsme informovali zde).

To se pochopitelně nelíbí majitelům psů, kteří proti vyhlášce protestují a obracejí se na radnice městských částí. Právě ty totiž mají možnost do připravovaného omezení ještě zasáhnout a stanovit na svém území místa, kde budou mít psi možnost i nadále pobíhat volně.

Nejbenevolentnější přístup má zatím Praha 5. „Chceme, aby mohli psi volně běhat ve většině našich parků. Na vodítku budou muset být na chodnících a u dětských hřišť,“ říká radní Prahy 5 Jan Smetana (ČSSD), který má na starosti veřejný prostor.

Psí vyhláškou se budou v těchto dnech zabývat rady většiny městských částí. V úterý takto problematiku řešili radní Prahy 1. „Rozhodli jsme se rozšířit počet míst, kde bude možný volný pohyb psů. Mezi ně budou patřit například části parku Kampa, parku u Lannovy ulice či Vrchlického sadů,“ popisuje starosta první městské části Oldřich Lomecký (TOP 09).

Městské části se neptají jen na to, kde bezvodítkové zóny zavést, ale studují i samotné znění vyhlášky. Podle některých má totiž nedostatky. „Ve vyhlášce je nedostatečně specifikována definice vodítka. Za něj může být označen třeba i sto metrů dlouhý vlasec či elektrický obojek,“ vysvětluje radní Prahy 9 Tomáš Holeček (ODS), který má na starosti životní prostředí.

Chce proto na magistrát zaslat připomínku, která by na zmíněný problém upozornila. Podle Holečka by také město mělo zvážit, zda volné pobíhání psů nepovolit v lesích.

Hodiny pro pejskaře

Jedním z míst, kde lidé ve velkém vypouštějí své psy, jsou Letenské sady. Také Praha 7 proto vymýšlí, jak vyjít vstříc pejskařům, ale zároveň i odpůrcům volného pohybu psů.

„V podstatě tu máme dva názorové tábory a musíme přijít s kompromisem. Jednou z věcí, kterými se zabýváme, je, zda by nebylo možné na některých místech zkusit volný pohyb psů časově omezit,“ vysvětluje místostarosta Prahy 7 Ondřej Mirovský (SZ).

Jak vyhlášku vylepšit, bude v pondělí řešit také Praha 6. „Obecně závazná vyhláška mi ve stávajícím znění přijde nevyhovující,“ říká zatím starosta tamní městské části Ondřej Kolář (TOP 09).

Psů, které jejich majitelé venčí bez vodítka, podle městské policie v ulicích metropole přibývá. Jen za letošní půlrok řešili strážníci 1 981 přestupků, což je o 16 procent více než za stejné období v minulém roce. Nová vyhláška by podle městské policie mohla usnadnit jednání s lidmi, kteří svého psa proti pravidlům na vodítku nemají.

Podobné omezení volného pobíhání psů, o kterém chce pražské zastupitelstvo jednat koncem října, již v dnešní době funguje v řadě zahraničních měst. Prakticky stejný systém, jako chystá Praha, zavedla Vídeň.

S návrhem pražské vyhlášky přišla před třemi lety zastupitelka Prahy 4 Lucie Michková (ODS). Změna má zvýšit bezpečí v ulicích a také čistotu některých míst.

Hlavní problém představují exkrementy

Městskou částí, která se stávajícím zněním vyhlášky nesouhlasí, je Praha 6.

„Vyhláška zpřísňuje pravidla hry pro všechny, především pro majitele psů. V současnosti je jasně vymezený prostor pro volný pohyb psů pouze v rámci městské zeleně, který činí v případě naší městské části 27 hektarů. Zbylé plochy jsou v podstatě územím nikoho,“ říká radní pro životní prostředí Antonín Nechvátal (SZ).

V úterý večer radní přizvali k diskusi veřejnost. Z té vyplynulo, že stěžejním problémem není otázka bezpečnosti, ale nezodpovědnost a nepořádnost některých majitelů psů. Občanům hlavně vadí, že pejskaři neuklízí exkrementy svých čtyřnohých miláčků. 

Chystaná vyhláška je podle radních nadbytečně restriktivní. „Neustálé vydávání různých předpisů, vyhlášek společnosti nesvědčí. Základními problémy jsou dělení společnosti a právní vymahatelnost těchto nařízení,“ tvrdí radní Jaromír Vaculík.

Občané Prahy 6 mají stále možnost se k vyhlášce vyjádřit, a to prostřednictvím webu městské části nebo jejího facebookového profilu.

,