Matěj Rejfek ukazuje kámen, který pokládá za meteorit. Odborníci to však...

Matěj Rejfek ukazuje kámen, který pokládá za meteorit. Odborníci to však zpochybňují. | foto: archiv M. Rejfka

Chlapec tvrdí, že jej těsně minul meteorit. Podle vědců našel strusku

  • 68
Sedmnáctiletý mladík z Ledců na Mladoboleslavsku tvrdí, že jej při zavírání branky jen těsně minul padající meteorit. A dokládá to mimo jiné i tím, že kámen po dopadu ještě teplý. Vědci ale jeho nález zpochybňují, podle nich jde jen o strusku. Jenže, v okolí obce není žádná továrna, kde by mohla vzniknout.

„Byl to šok, spadl přímo přede mnou, ještě byl žhavý,“ ukazuje sedmnáctiletý Matěj Rejfek na žulový chodník na zahradě, kam podle jeho slov dopadl meteorit. „Bylo něco po půlnoci, dokoukal jsem film a šel zamknout vrátka na noc. Přitom přede mě spadl ten meteorit,“ popisuje události červencové soboty v Ledcích na Mladoboleslavsku.

Není sám, kdo verzi, že do vsi spadl meteorit, věří. Záhadu od té doby řeší celá vesnice, řada lidí se už na tajemný kámen přišla podívat. Kdo to nestihl, má smůlu. Údajný meteorit si totiž převzala mladoboleslavská hvězdárna a zkoumat jej budou také v Akademii věd.

V Ledcích by záhadu rádi rozluštili. „Je to zajímavé, věřím, že to meteorit je, kde by se to tam jinak vzalo,“ říká žena, která procházela návsí. Podle dalších si z Matěje Rejfka jednoduše někdo vystřelil a kámen po něm prostě hodil. Místní tomu ale nechtějí moc věřit:

„Bydlí na okraji obce, kde prakticky nic není. Není možné, aby tam po něm v jednu hodinu ráno někdo něco hodil,“ říká Jan Kaňka, další z obyvatel Ledců.

I Matěje Rejfka napadlo, že by to mohl být vtip. „Když jsem ten kámen zvedl ze země, byl ještě horký,“ říká Rejfek. Nález si odnesl domů.

Pokud by šlo o meteorit, nebyl by v regionu první. V roce 1824 spadly v oblasti Žebráku tři meteority. Jen dva z nich se podařilo najít. Po třetím stále pátrají odborníci, nedávno se jej dokonce vydali hledat nadšenci ze žebrácké hvězdárny. Úspěšní nebyli.

Skepse odborníků

Odborníci z mladoboleslavské hvězdárny raději nález prověřují. „Kámen byl bezprostředně po dopadu teplý, což je typické pro meteority, protože při průletu atmosférou se velmi intenzivně zahřívají. Neměli jsme proto důvod pochybovat,“ říká Pavel Brom, vedoucí hvězdárny v Mladé Boleslavi. „Na jednu stranu jsem chtěl jako nadšenec věřit, že je to meteorit, na straně druhé máme po bližším prozkoumání vážné pochyby,“ říká Brom.

„Dlouho až do pozdních nočních hodin jsem porovnával nalezený kámen se snímky meteoritů a strusky, je však bohužel pravděpodobné, že se jedná pouze o obyčejnou strusku,“ pokračuje Brom. Struska vzniká obvykle při vysokých teplotách jako odpadní produkt při tavbě a úpravě kovů například ve vysokých pecích v železárnách. Podobná výroba se však blízko Ledců nenachází.

Odborníci z oddělení meziplanetárních hmot Astronomického ústavu Akademie věd České republiky v Ondřejově jsou však neoblomní. „Mohu podle snímků potvrdit, že se v žádném případě nejedná o meteorit,“ řekl MF DNES specialista ústavu na meteority Jiří Borovička. Ačkoli nález neměl v rukou, názor zřejmě nezmění. „Není pochyb, že to není meteorit,“ opakuje.

Lidé v obci však tvrdí, že v době dopadu viděli záření na obloze a za tvrzením Matěje Rejfka stojí. „Může se jednat o skutečně dobře promyšlený studentský žertík ze strany svědka či jeho spolužáků, anebo nepravděpodobnou hříčku přírody, vjem vyšší teploty lze samozřejmě snadno vysvětlit například oklamatelností lidských smyslů,“ uvádí možné varianty Brom.

Záhadných událostí mají ve vsi více

Podle starosty Ledců Josefa Kellera nelze studentský vtípek místní mládeže vyloučit. „Je to parta kamarádů ve věku 15 až 17 let a ti samozřejmě podobné vtípky občas dělají,“ říká starosta. Ačkoli sám na záhady nevěří, celý příběh je podle něho ještě podivnější.

„Minulou sobotu kolem druhé ráno, tedy přesně týden po údajném dopadu meteoritu, se v obci stala další divná událost,“ vypráví Keller. „Byla zcela klidná noc, bezvětří. Přesto se zlomila větev vzrostlého kaštanu, poškodila telefonní vedení a na cestu se zřítil sloup. Do něho pak narazil právě tatínek Matěje, který našel meteorit. Odněkud se vracel na kole a ve tmě si sloupu nevšiml, při pádu se ošklivě potloukl,“ říká starosta Keller. „Je to až neuvěřitelná náhoda v jedné rodině,“ dodává.

Záhadou nalezeného kamene se však chtějí odborníci dál zabývat. „Zajímavá by byla možnost prozkoumat záznamy kamer Evropské bolidové sítě neboli sítě velmi jasných meteorů, které měly šanci dopadnout na zemský povrch. Její základy položil český vědec Zdeněk Ceplecha,“ říká Brom. Doufá, že by vzhledem ke známosti místa a času dopadu bylo možné na záznamech kamer něco odhalit.

Podle akademiků je to však velmi nepravděpodobné. „Je to skutečně vzácná událost na tak malém území, jakým je Středočeský kraj. Vyloučit to samozřejmě nelze, na naše území spadne tak zhruba jeden malý meteorit jednou do roka,“ říká Borovička. Většina z nich se ale podle něho nikdy nenajde, protože dopadnou nepozorovaně. „Naposledy jsme v roce 2014 našli meteority u Žďáru nad Sázavou,“ dodává.