Mobilní Metro.cz

Hrdý držitel michelinské hvězdy Roman Paulus z restaurace Alcron

Hrdý držitel michelinské hvězdy Roman Paulus z restaurace Alcron | foto: ČTK

V Praze se vaří božsky už pět let. Michelinskou hvězdu mají i Češi

Vydáno 08.03.2013
Hvězdička gastronomického průvodce Michelin je jedním z nejvyšších ocenění, jakého se může kuchařům či restauratérům dostat. V Evropě rozdělené "železnou oponou" se toto ocenění dlouho týkalo pouze restaurací v její západní části, teprve po pádu komunistických režimů se komisaři Michelinu občas vydali i na východ. Úroveň gastronomie v postkomunistických státech i jistá míra předsudků vedly k tomu, že první hvězdičku "v nových zemích" komisaři udělili až před pěti lety, 11. března 2008. Pyšnit se jí mohla pražská restaurace Allegro v hotelu Four Seasons a její italský šéfkuchař Andrea Accordi.

Později se hvězdičky dočkaly další tři české restaurace, všechny v Praze. Andrea Accordi, který v Praze působil do roku 2011, získal pro Allegro ocenění ještě třikrát. V roce 2009 hvězdičku dostala také restaurace Maze v hotelu Hilton slavného britského kuchaře Gordona Ramsaye, která však zanikla ještě předtím, než bylo ocenění oznámeno. Čeští kuchaři se dočkali loni, kdy získali toto prestižní ocenění Roman Paulus z restaurace Alcron a Oldřich Sahajdák z Degustation Boheme Bourgeoise.

Loňský průvodce Michelin Main Cities of Europe 2012 (letošní vyjde 14. března) zahrnuje 3600 zařízení, z nichž je 2100 restaurací a 1500 hotelů ve 44 městech 20 evropských zemí. Z českých restaurací se v něm dále objevily ty, které získaly ocenění Bib Gourmand znamenající "dobré jídlo za přijatelné ceny". Z předloňského roku toto ocenění obhájily pražské restaurace SaSaZu, Le Terroir, Aromi a Divinis a nově ho obdržely restaurace Sansho a Monastery.

Tým profesionálů zkouší restaurace po celém světě

Získat alespoň jednu hvězdičku není nijak jednoduché. Michelin zaměstnává tým profesionálních inspektorů, kteří anonymně navštěvují restaurace a hodnotí kvalitu a "osobitost" předložených jídel. Je přitom jedno, o jaký styl kuchyně jde. Kromě hvězdiček jsou V Michelin Guide u jednotlivých podniků uvedeny i další symboly; v případě restaurací jsou to zkřížené vidličky a lžíce, u hotelů pak domečky. Tato škála o pěti stupních vyjadřuje celkovou kvalitu daného zařízení s ohledem na výzdobu, čistotu, úroveň obsluhy či udržovanost okolí.

Průvodce Michelinu původně pomáhal řidičům v nouzi

  • Spojitost ocenění Michelin se známou značkou francouzského výrobce pneumatik není náhodná.
  • V roce 1900 vydal majitel společnosti André Michelin svého prvního průvodce, který měl motoristům pomoci v případě poruchy vozu.
  • Kromě nezbytného seznamu servisů byla součástí publikace i doporučení týkající se možností kvalitního ubytování a stravování.
  • V zájmu lepší orientace byl v roce 1926 zaveden do Michelinova motoristického bedekru symbol hvězdičky, který označoval obzvláště dobré restauranty.
  • O něco později, na počátku 30. let, přišel Michelin s trojstupňovým hodnocením kvality vyjádřeným počtem hvězdiček.
  • Michelinův nápad s hodnocením restaurací si získal oblibu i v zahraničí.
  • Časem proto začal vydávat i několik národních verzí, svého průvodce se postupně dočkala i vybraná velká města, například New Yorku, Los Angeles a Tokio.

Sdílet článek

Komentáře