Mobilní Metro.cz

Doodle, kterým google.com 9. října 2015 připomíná 605. výročí první písemné zmínky o Staroměstském orloji. | foto: Google , Metro.cz

Miliony monitorů připomínají světu 605. narozeniny Staroměstského orloje

Vydáno 09.10.2015
Miliony lidí po celém světě si připomenou, že Staroměstský orloj dnes slaví narozeniny. Společnost Google připomíná v téměř čtyřiceti zemích 605. výročí ikonické památky. Slaví je speciálním doodlem, který bude po celý den k vidění na národních doménách vyhledávače nejenom v Česku, ale i v takových zemích, jako je Japonsko, Velká Británie, Jihoafrická republika, Švýcarsko či třeba Mexiko.

Historie orloje

Slavné hodiny patří k Praze více než šest století.

  • Hodiny byly na věž Staroměstské radnice instalovány v roce 1402. První zmínka o Staroměstském orloji však pochází až z 9. října 1410, kdy byl dokončen. Byl dílem Mikuláše z Kadaně.
  • V roce 1490 orloj opravoval pražský hodinář Jan Růže, známý z řady pověstí také jako mistr Hanuš. Ten stroj opravil, zdokonalil a nově přidal kalendářní desku a pravděpodobně i první pohyblivou sošku – Smrtku.
  • V roce 1864 byla vyhlášena veřejná sbírka na jeho opravu. Orloj byl uveden do chodu 1. ledna 1866 a v srpnu byla odhalena nová Mánesova kalendářní deska.
  • Na konci války byl poškozen, shořely figury apoštolů a zasažena byla i výzdoba.

Kromě slavnostního grafického zpracování svého loga nabídne vyhledávač po kliknutí zajímavé informace o orloji. Při této příležitosti byly do StreetView nově přidány speciální záběry, kdy se uživatel může kliknutím na šipku u vstupu do orloje dostat dovnitř, další šipkou o patro výše do druhého poschodí a další šipkou až do části s apoštoly.

„Pražský orloj je bezpochyby jednou z mimořádných památek české metropole, kterou ročně přijíždějí obdivovat miliony turistů. Velmi nás těší, že výročí orloje připomene také Google a že se jeho prostřednictvím opět zvýší povědomí o půvabu pražské architektury v zahraničí,“ říká Kateřina Bártová, mluvčí Prague City Tourism.

V průběhu doby měl orloj několikrát namále a nechybělo mnoho, aby město o tuto jedinečnou památku přišlo. Na konci 18. století se dokonce při rekonstrukci radnice uvažovalo o jeho odstranění a vyhození hodinového stroje do starého železa. Důkladné rekonstrukce se orloj dočkal ve druhé polovině 19. století.

„Staroměstský orloj je sám o sobě úžasným magickým místem. Kromě toho, že je to nejstarší funkční orloj na světě s velkou částí původní mechaniky z 15. století, je unikátní i jeho umístění na světské budově,“ říká Petr Skála, orlojník, který se posledních šest let o Staroměstský orloj stará. „Málo se například také ví, že autor při jeho konstrukci spojil severský typ orloje s italským principem měření času závislém na západu slunce,“ dodává Skála.

Orloj byl němým svědkem zásadních historických převratů, vždyť kolem něj chodil už mistr Jan Hus. „Taková práce se člověku nikdy neomrzí a nezevšední,“ doplňuje orlojník.

Sdílet článek

Komentáře