Exhejtman Miloš Petera

Exhejtman Miloš Petera | foto: archiv MF DNES

Exhejtman Petera čelí trestnímu oznámení. Byl pro dotaci firmě, kde má akcie

  • 19
Bývalý hejtman Miloš Petera čelí anonymnímu trestnímu oznámení kvůli střetu zájmů. V minulosti hlasoval pro milionovou dotaci podniku, kde má akcie. Podle expertů měl Petera při hlasování oznámit střet zájmů, ale to neudělal.

Před dvěma lety získal za funkci předsedy představenstva více než 470 tisíc korun, loni už necelých 890 tisíc. Už 15 let pak vlastní bývalý středočeský hejtman Miloš Petera (ČSSD) akcie Vodovodů a kanalizací (VAK) Nymburk. Je jich přibližně pět set kusů a dle svých slov je získal v kuponové privatizaci.

Právě jeho majetkový podíl ve VAK Nymburk je zásadním bodem anonymního trestního oznámení, které jej viní ze střetu zájmů, dotačního podvodu či zneužití pravomoci úřední osoby.

„O tomto oznámení vůbec nic nevím,“ reagoval Petera. Podnět řeší Krajské ředitelství policie hlavního města Prahy. MF DNES to potvrdila mluvčí Andrea Zoulová. „Vzhledem k tomu, že se věc nachází ve fázi prověřování, nelze v tuto chvíli poskytnout žádné bližší informace,“ uvedla.

Trestní oznámení viní Peteru mimo jiné z ovlivňování dotačních podmínek na krajském úřadě v době, kdy tady působil ještě jako náměstek pro životní prostředí. Dalším bodem je, že již jako hejtman neoznámil svůj střet zájmů, když hlasoval pro přidělování přímých dotací pro VAK Nymburk. Tím podle anonymního oznamovatele cíleně zhodnocoval svůj majetek.

MF DNES dohledala minimálně jeden takový případ. Jde o dotaci 3,5 milionu korun na vodovod VrbicePodmoky, o které krajské zastupitelstvo hlasovalo v červenci 2015 v balíku dalších 27 dotací na vodohospodářskou infrastrukturu.

Expert: Petera udělal chybu

Podle právníka občanského sdružení Oživení Marka Zelenky měl Petera jako akcionář VAK svůj střet zájmů oznámit, nebo se hlasování zdržet. To neudělal, což je zřejmé ze stenozáznamu z jednání i z výpisu jmenovitého hlasování, které kraj MF DNES poskytl.

Další trestní oznámení

V srpnu loňského roku museli bývalý hejtman Miloš Petera (ČSSD), bývalý nymburský starosta Tomáš Mach (ČSSD), bývalý uvolněný radní Zdeněk Vocásek (ODS), bývalý radní Pavel Novák (ODS), současný starosta Nymburka Pavel Fojtík (Změna) a vedoucí ekonomického odboru města Eva Rusová na policii vysvětlovat okolnosti smlouvy se společností D-Energy z listopadu 2013. Ta měla městu zajistit úsporu za vytápění, osvětlení a spotřebu vody ve dvanácti budovách včetně veřejného osvětlení. Policie anonymní trestní oznámení odložila. „Při rozboru skutkové podstaty jak trestného činu porušení povinnosti při správě cizího majetku, tak zneužití pravomoci úřední osoby, se musí policejní orgán důkladně zabývat především subjektivní stránkou daných skutkových podstat, a to zejména úmyslem způsobit škodu nebo jinou závažnou újmu nebo opatřit sobě nebo jinému neoprávněný prospěch. Takové skutečnosti nebyly provedeným prověřováním zjištěny,“ uvedla mluvčí kolínské policie Martina Fejfarová.

„Já myslím, že asi ne,“ reagoval Miloš Petera na dotaz MF DNES, zda se v případech hlasování o přímé dotaci pro VAK Nymburk zdržel hlasování, a dodal. „V tomto případě nebylo hlasování o jednotlivých akcích, ale o celém balíku s tím, že to vyhodnotila komise, a já jsem hlasoval o celku,“ vysvětlil.

To je podle Zelenky irelevantní. „Tím, že neoznámil svůj střet zájmů ostatním zastupitelům, porušil zákon o krajích i zákon o střetu zájmů, za který mu teoreticky hrozí pokuta,“ myslí si Zelenka. Podle zmíněného zákona lze uložit pokutu až do výše 50 tisíc.

„Pan Petera měl minimálně oznámit ostatním zastupitelům, že je ve střetu zájmů, aby projednali, zda jeho střet zájmů shledávají reálným, respektive rozhodli o tom, zda smí hlasovat. V ideálním případě se měl automaticky zdržet hlasování. Konkrétní postup by měl být uveden v jednacím řádu zastupitelstva kraje, ten je bohužel naprosto strohý a pouze opisuje zákon,“ dodal právník.

Nutno však doplnit, že Petera svoje vlastnictví akcií nikdy netajil, tento fakt lze snadno dohledat v notářských zápisech z valných hromad VAK uveřejněných na serveru justice.cz, stejně tak bývalý hejtman vlastnictví akcií uvedl i ve svém čestném prohlášení.

Viněn je i bývalý starosta

Co se týče Peterova ovlivňování dotací vyplácených hejtmanstvím, anonymní oznamovatel tvrdí, že Petera ještě jako náměstek pro životní prostředí prosadil, aby města a obce majetek získaný díky dotaci následně bezúplatně převedla na vodohospodářské společnosti Středočeského kraje, potažmo tedy i na VAK Nymburk. Kraj to odmítá.

„Naopak je ve smlouvách podmínka, že se příjemce zavazuje dodržet, že majetek pořízený či zhodnocený s účastí dotace nesmí být převeden na jinou právnickou nebo fyzickou osobu, darován, prodán ani komerčně pronajat pět let od data ukončení realizace,“ uvádí mluvčí krajského úřadu Helena Frintová.

Trestní oznámení však zmiňuje ještě bývalého starostu Nymburka Tomáše Macha (ČSSD), nyní opět technického náměstka ve VAK. Oznamovatel svoje obvinění částečně zakládá i na novinových článcích z MF DNES, které upozornily na Machovy nepřiznané příjmy na dohodu o pracovní činnosti s VAK Nymburk z doby, kdy byl nymburským starostou.

S Machem bylo na základě toho zahájeno správní řízení a dostal pokutu. Její výši odmítli sdělit Mach i vedoucí odboru správních činností MÚ v Nymburce Jaroslava Mejzrová. „Sankce byla při spodní hranici zákonem stanovené výše. Informace o konkrétní výši sankce může znamenat nepřiměřený zásah do soukromí dotčené osoby,“ uvedla Mejzrová.

Mach je stále i členem dozorčí rady VAK Nymburk, kam byl delegován ještě jako starosta, nyní tak teoreticky kontroluje sám sebe, neboť je opět zaměstnancem společnosti. Nové vedení města jej proto na listopadovém zasedání zastupitelstva vyzvalo k rezignaci, o jeho odstoupení rozhodne v květnu dozorčí rada. Novou členkou dozorčí rady byla navržena současná místostarosta Adriana Gabrielová.