Příjmy z hazardu jsou pro města velkou položkou do rozpočtu. Ilustrační snímek

Příjmy z hazardu jsou pro města velkou položkou do rozpočtu. Ilustrační snímek | foto: Karel Pešek, MAFRA

Peněz z hazardu se města vzdávají těžko, herny jen trochu omezují

  • 1
Příjmy z hazardu jsou pro vedení většiny měst jedním z nejdůležitějších příjmů. Jen z výherních hracích automatů jsou příjmy hodně velké, až desítky milionů korun ročně. A města se jich jen nerada vzdávají. Někde sice přišli s různými omezeními, ta však mají k zákazu automatů daleko.

Úplný zákaz hracích automatů a videoterminálů od začátku příštího roku prosadili zastupitelé v Rakovníku. V ostatních velkých středočeských městech počet heren jen omezují.

"Výherní automaty přinášejí do rozpočtu města peníze, které potřebujeme a které dále plynou například do sportu či kultury. Osobně jsem pro regulaci, ale ne pro úplný zákaz," prohlašuje například starosta Příbrami Pavel Pikrt (ČSSD) a stejně argumentují i ostatní starostové. Pro určitou existenci hazardu jsou tak i ti, kteří byli před příchodem na radnici pro úplný zákaz - například starosta Kolína Vít Rakušan (Starostové a nezávislí).

Příjmy z hracích automatů r. 2013

Benešov - 16,6

Beroun - 13,5

Kladno - 61,1*

Kolín - 28,4

Kutná Hora - kolem 15

Mělník - 10,8

Mladá Boleslav - 43,8

Nymburk - kolem 17

Příbram - 26,8

Rakovník - 11,5

Pozn.: údaje jsou v milionech korun,

* v částce jsou i příjmy za videoterminály, které povoluje Ministerstvo financí

Zdroj: městské úřady

"Nejsem rozhodně příznivec automatů, ale po příchodu na radnici jsem začal poznávat realitu v zastupitelstvu i to, že příjmy z hazardu nejsou pro město nijak zanedbatelné," uvedl.

Z deseti největších měst tak vybočuje jen Rakovník, který přistoupil k nulové toleranci automatů, a částečně Beroun. Tam přišli s omezením, které nemají provozovatelé hazardu nijak v lásce - zakázali totiž nepřetržitou otevírací dobu podniků, čímž některé z města fakticky vystrnadili. Navíc žádné nové provozovny už nepovolují.

"Šlo o maximální možný kompromis," říká starostka Berouna Šárka Endrlová, čímž nepřímo přiznává, že úplný zákaz by podobně jako jinde ani v Berouně neprošel.

Zákaz nefunguje u prostituce, neprosazují ho ani v hazardu

Přístup řady středočeských zastupitelů dobře ilustruje nedávná příhoda z Kladna, kde místní zastupitelé debatovali o tom, jak hazard omezit. Na závěr hlasovali o několika variantách: úplný zákaz, omezené povolení, povolení jen v kasinech nebo v určitých přesně vyjmenovaných lokalitách. Zvítězila poslední varianta - zachování současného stavu, tedy provoz bez většího omezení.

"Úplnou prohibici neprosazuji, neboť selhává i u prokazatelně škodlivějších činností, jako je prostituce nebo prodej alkoholu," tvrdí kladenský primátor Dan Jiránek (ODS), který je pro jedno omezení: že by hazardní hráči nemohli hrát s penězi v hotovosti.

Primátor Mladé Boleslavi Raduan Nwelati (ODS) tvrdí, že kvůli zákonům je lepší herny jen omezovat, a ne rušit. "Právní rozbory, které má radnice k dispozici, varují před rizikem, že by provozovatelé a vlastníci nemovitostí mohli uplatňovat vůči městu vysoké nároky na odškodnění za zmařené investice v souvislosti s jejich dosud legálním podnikáním nebo pronájmem nemovitostí," podotkl.

Mladá Boleslav má tak omezující vyhlášku, podle které například nesmějí být herny z venku označeny žádným pohyblivým, zvukovým nebo světelným zařízením a v případě nočního provozu musí být přítomen pracovník bezpečnostní agentury. Podle primátora lze i takto proti hazardu úspěšně bojovat, což podle něj dokazuje to, že od roku 2006, kdy přišel na radnici, klesl počet heren z 65 na 34. "Učinili jsme všechny možné kroky v boji proti hazardu," podotýká.

Rakovník je nejdál

Jenže jsou to "všechny možné kroky"? Příklad Rakovníka ukazuje, že ne. Tam byli zatím nejodvážnější, dokonce už v roce 2011 většina zastupitelů zvedla ruku pro zákazovou vyhlášku. "Od 1. ledna 2015 nebude podle ní na území města žádný hrací přístroj ani videoterminál, je to kompletně zákazová vyhláška," uvedla mluvčí Rakovníka Alida Štulajterová.

Zápisy z některých zastupitelstev ukazují, že se debata o zákazu či povolení hazardu ve městě poměrně pravidelně vrací na program zasedání. Všichni zástupci opozice plus dva členové koalice však stále trvají na zákazu hazardu.

"Většina tady automaty ani videoterminály nechce, jsme hrdi na to, že jsme něco takového u nás zakázali," řekl MF DNES jeden z opozičních zastupitelů, Zdeněk Renč z Věcí veřejných.

Opozice prosadila zákaz i přes nesouhlas starosty Zdeňka Nejdla (ODS), který připomíná, že proti úplnému zákazu hazardu vznikla i petice. "Pořádek v hazardu a jeho regulaci by měl především zajišťovat stát," míní starosta.

Pro další budoucnost automatů budou důležité podzimní komunální volby. "Nikdo nevíme, kdo bude v zastupitelstvu, navíc hazardní lobby se nikdy nevzdává," poznamenává zastupitel Zdeněk Renč z Rakovníka.