Odhalení památníku českých letců na Klárově (17. června 2014)

Odhalení památníku českých letců na Klárově (17. června 2014) | foto:  Michal Šula, MAFRA

Památkáři nechtějí sochu lva na Klárově, ministerstvo verdikt nezměnilo

  • 6
Ministerstvo kultury nezměnilo stanovisko pražských památkářů ve sporu o umístění památníku československým válečným letcům na Klárově. Pomník tak stále nemá povolení k umístění v této lokalitě. Zda pomník na místě zůstane, či nikoli, musí rozhodnout stavební odbor Prahy 1.

Sochu darovala Praze britská komunita žijící v Česku a na místě se objevila ve  velmi krátkém čase od zveřejnění záměru. Odborníci z Národního památkového ústavu i úředníci z památkového odboru magistrátu ji zamítli - stanovisko NPÚ je pouze doporučující, rozhodnutí pražského památkového odboru je ale závazné.

Je jedním z vyjádření, které je potřeba k povolení umístění pomníku.

Stavební úřad Prahy 1 ale na jejich rozhodnutí nepočkal s odvoláním na nedostatek času a stavbu pomníku povolil. Socha byla odhalena 17. června, ten samý den vydali pražští památkáři své zamítavé stanovisko a koncem měsíce Praha 1 požádala ministerstvo kultury o jeho přezkoumání.

„Ministerstvo kultury posoudilo žádost a neshledalo právní důvody k přezkoumání stanoviska odboru památkové péče pražského magistrátu,“ řekla dnes ČTK mluvčí ministerstva kultury Helena Markusová. Ministerský památkový odbor je odvolacím orgánem v oblasti státní památkové péče a mohlo stanovisko pražského památkového odboru zrušit.

Praha 1 se proti rozhodnutí odvolá. „Budeme podávat podnět ministrovi kultury a žádat přezkum rozhodnutí. Domníváme se, že forma rozhodnutí není v souladu se zákonem, musí jít o usnesení,“ řekl ČTK starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.

Socha v podobě dvoumetrového okřídleného lva je umístěna na betonovém podstavci pokrytém žulou. Na výrobu sochy podle návrhu britského sochaře Colina Spoffortha sehnali peníze Britové žijící v Česku, chtěli tak poděkovat za hrdinství československých letců sloužících v řadách britské RAF.

Pražští památkáři kritizují i postup Prahy 1 a britského velvyslanectví, o povolení prý požádaly příliš pozdě a bez dostatečné diskuse. Nabízeli jiné lokality v centru Prahy.

Čeští a slovenští piloti se zapsali do paměti obyvatel Spojeného království zejména při slavné bitvě o Británii. Během ní nacisté utrpěli první významnou porážku ve druhé světové válce. Celkově v době druhé světové války působilo v britském vojenském letectvu RAF přibližně 2500 československých pilotů, přičemž 493 z nich v bojích zahynulo.

,