Pražské sídliště Jižní Město

Pražské sídliště Jižní Město | foto: Robert Rambousek

V koalici na Jižním Městě to vře, místostarosta se prý opijí mocí

  • 19
Jižní Město bylo po volbách symbolem změn. Jejich vítězové se spolu ale neumějí dohodnout. Ve čtvrtek byl odvolán místostarosta Ladislav Kos. Podle koaličních zastupitelů bránil opozici ve vyjadřování v radničním měsíčníku a nedokázal získat dotace z hlavního města.

Zhruba rok a půl vydržela koalice v Praze 11. I když někteří tvrdí, že fungovat může dál, po posledním zastupitelstvu dostala vážné trhliny, a to když byl odvolán dosavadní místostarosta Ladislav Kos z Hnutí pro Prahu 11 (HPP11).

K opozici složené z ČSSD, hnutí Jižní Město - náš domov kontroverzního exstarosty Dalibora Mlejnského a komunistů se při hlasování o odvolání místostarosty přidalo pět zastupitelů TOP 09 a šest z osmi zastupitelů za ANO. Poslední dvě zmiňované strany přitom s HPP 11 doposud vládly.

Koaličním zastupitelům vadí například údajná Kosova snaha bránit opozici v přístupu do radničního měsíčníku Klíč nebo to, že selhával v získávání dotací z hlavního města. Problémy s jeho osobou se údajně táhnou už od poloviny loňského roku.

„Nebyl jsem spokojený s prací pana Kose. Poté, co se stal místostarostou pro finance, jsem u něj navíc postřehl určité opojení mocí,“ odpověděl zastupitel za TOP 09, proč pro odvolání Kose hlasoval.

Místostarosta prý například vůbec neřešil připomínky, které k fungování rady přednesli koaliční partneři na počátku roku.

Podle odvolaného Ladislava Kose jsou však zmiňované důvody jen zástupné.

„Z mého pohledu jde o snahu rozbít naše hnutí,“ komentoval výsledek čtvrtečního zastupitelstva Kos. Podle něho například ANO a TOP 09 postupně změnily odmítavé názory na developerské projekty, které strany deklarovaly před volbami.

Svou roli v jeho odvolání prý hrálo i to, že se rozhodl kandidovat v senátních volbách.

Neodvolávalo se poprvé

To, že by se svého politického partnera snažili nějak zlikvidovat, koaliční zastupitelé odmítají.

„Z naší strany nejde o žádný puč. S hnutím nemáme sebemenší problém. Šlo čistě o osobu pana Kose,“ uvádí zastupitel Mareš (TOP 09). „Rada se zatím nerozpadla a funguje dál. Pouze má osm členů místo devíti. Nyní čekáme, jak se k situaci Hnutí pro Prahu 11 postaví,“ dodává.

Podobně jako Mareš se vyjadřuje i zastupitelský klub ANO. „Hnutí ANO tímto hlasováním nevypovídá koaliční smlouvu a logicky tak nevyjednává o možné nové koalici s opozičními stranami. Naopak věříme, že díky tomuto kroku bude koalice akceschopnější a prospěšnější pro své občany,“ píše se v oficiálním prohlášení klubu.

Členové Hnutí pro Prahu 11 však stejný optimismus nesdílejí. Hlasováním pro odvolání místostarosty podle nich zastupitelé TOP 09 i ANO naopak koaliční smlouvu hrubě porušili. Proto se už necítí tímto dokumentem vázáni.

„Zatím nejsme rozhodnuti k dalším krokům, vypověděli jsme koaliční smlouvu, to je takový mezikrok. Bude následovat další jednání, ale je to zatím čerstvá záležitost,“ komentuje další vývoj Ladislav Kos.

O odvolání místostarosty se zastupitelé neúspěšně pokoušeli už na předchozím, mimořádném zasedání. Tehdy, stejně jako tento čtvrtek, se opoziční část a část koaličních zastupitelů snažily protlačit do programu i odvolání starosty Jiřího Štylera a radní Šárky Zdeňkové. „Odvolání starosty a paní Zdeňkové navrhla opozice. My bychom pro to ale nehlasovali,“ konstatuje za klub TOP 09 Mareš.

Jinak by se zachovalo hnutí Jižní Město – náš domov. „Nedávné výroky pana starosty o odtržení Jižního Města od Prahy jsou jedním z důvodů, proč bychom pro jeho odvolání hlasovali. Svůj plán začal veřejnosti sdělovat bez toho, aby měl mandát od rady nebo zastupitelstva,“ říká za hnutí Dalibor Mlejnský.

Návrat starých pořádků?

Podle současného starosty Štylera teď Praze 11 hrozí, že se vrátí staré pořádky z dob zmiňovaného Mlejnského, který byl řadu let jihoměstským starostou. Právě vůči jeho osobě a zastupitelům, kteří byli s ním spojeni, se před volbami v roce 2014 Hnutí pro Prahu 11 vymezovalo.

„Těch několik hlasování, při kterých naši koaliční partneři spolupracovali s Mlejnského hnutím i komunisty, jsou tohoto návratu důkazem,“ řekl MF DNES současný starosta Štyler. Praha 11 byla přitom ještě donedávna brána jako jedna z městských částí, které se dokázaly vymanit z problematické minulosti.

Členy někdejší vládní koalice dokonce v květnu loňského roku obvinila policie ze zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinnosti při správě cizího majetku ve stadiu pokusu. Řada bývalých zastupitelů je stíhaných kvůli tomu, že v letech 2010 a 2011 údajně nevýhodně rozprodávali obecní majetek.

Kvůli problematické pověsti dokonce ODS na konci roku 2014 zrušila v Praze 11 svoji místní organizaci. Mimo jiné i proto, že byla podle vedení ODS ovládána právě kontroverzním exstarostou Mlejnským.

„To, co bylo v minulosti, samozřejmě nepřehodnocujeme a ani s panem Mlejnským nehodláme nijak spolupracovat. Jsou tu ale nové kauzy a my je nemůžeme odmítnout řešit jen proto, že bychom kvůli tomu museli hlasovat s opozicí,“ odmítá dohady o návratu Mlejnského do popředí radní Stanislav Urbánek (TOP 09).