Vladimíra Ludková svůj článek doplnila koláží. Na ní je zobrazený Libeňský...

Vladimíra Ludková svůj článek doplnila koláží. Na ní je zobrazený Libeňský zámeček s minarety, ovcemi a nápisem Kebab - kuskus | foto: Vladimíra Ludková

Politička varuje před rozpínáním muslimů. Přestřelila, říká jejich šéf

  • 217
Jako útok na svá lidská práva vnímají muslimové článek na lokálním webu Prahy 8, jehož autorem je místostarostka Vladimíra Ludková. Napsala ho v souvislosti se žádostí muslimské obce o zřízení neveřejného hřbitova, kterou radnice zamítla. Radnice se ke slovům Ludkové nehlásí.

Článek místostarostky Ludkové (ODS) byl zveřejněn na lokálním informačním webu v souvislosti se žádostí muslimské obce o zřízení neveřejného hřbitova.

„Jsem přesvědčená, že několikatisíciletý vývoj naší kultury nelze, v zájmu těžko uchopitelné multikulturality, zahodit a říct každému,jsi tu vítán‘. To by se také mohlo jednou stát, že u vás v obýváku najednou bude někdo, kdo říká:,Už tady nebydlíš, odejdi!‘“ uvádí Ludková v článku.

Radnice Prahy 8 se k vyjádření místostarostky nehlásí, považuje jej za její čistě soukromou věc.

Předseda Muslimské obce Praha Vladimír Sáňka říká, že politička z hlediska lidských práv „přestřelila“. Vysvětluje, že muslimové mají podobně jako Židé svůj způsob pohřbívání a jako registrovaná náboženská společnost mají v Česku právo ke zřízení neveřejného pohřebiště.

„Je rozdíl mezi kritikou islámu a islamofobií. Článek na webu Prahy 8 patří bohužel do té druhé skupiny. Jsou prostě lidé, kteří o islámu nic nevědí a jen šíří strach z muslimů. Pokud někdo z principu odmítá hřbitov pro komunitu, která tu tak jako tak žije už více než sto let, pak tu není něco v pořádku,“ zlobí se Sáňka.

Místostarostka článkem reaguje na žádost muslimské obce, která chtěla v sousedství libeňského hřbitova vytvořit neveřejné pohřebiště. Naznačuje, že by nemuselo zůstat jen u něho. Varuje před tím, že se muslimové začnou v Praze 8 rozpínat.

Muslimové pohřbívají na Olšanech. Hledají další místo

Podle Sáňky muslimská obec podle tradičních rituálů a pravidel pohřbívá na Olšanských hřbitovech, ale vzhledem k tomu, že místa docházejí, rozhodli se situaci řešit. Nejdříve se proto muslimové obrátili na Správu pražských hřbitovů, která jim nabídla zmiňovaný libeňský pozemek.

Ve hře byly podle předsedy muslimské obce dvě varianty, buďto správa hřbitovů pozemek upraví sama a muslimové si budou hrobová místa jen pronajímat, nebo si pronajmou celý pozemek a budou si jej spravovat jako neveřejné pohřebiště.

„Rozhodli jsme se pro druhou variantu, aniž bychom zavrhovali tu první. Zdála se nám výhodnější,“ vysvětluje Sáňka s tím, že však v tomto případě bylo nutné obrátit se na magistrát. Ten pak oslovil i zmiňovanou městskou část, která záměr zamítla.

„Zamítavé stanovisko by nám tak nevadilo, ale jestli nás budou napadat, to se mi zdá příliš,“ dodal Sáňka. Samotná Praha 8, kde vládne koalice TOP 09 a ODS, tedy mateřské strany Ludkové, nechce být se článkem spojována.

Podle její mluvčí Heleny Šmídové rada městské části vznik pohřebiště zamítla čistě z formálního důvodu, protože bylo v rozporu s územním plánem a existující stavební uzávěrou.

Radnice: Je to soukromé vyjádření místostarostky

„Vyjádření paní místostarostky na webu vasepraha8.cz je čistě její soukromé stanovisko a nekoresponduje s názorem rady, protože ta se těmito úvahami vůbec nezaobírala,“ uvedla Šmídová s tím, že s webem samotným, i když se tváří jako oficiální, nemá městská část nic společného.

Ludková ze svých názorů necouvá. „Za obsahem článku, který jsem publikovala na serveru vasepraha8.cz, si i nadále stojím. Domnívám se, že islámská kultura není kompatibilní s návyky a kulturou západní civilizace,“ reagovala na dotaz redakce místostarostka.

Sama prý očekávala, že se po zveřejnění textu rozhoří živá diskuse, ovšem nečekala, že bude tak vyhrocená.

„Byla jsem zaskočena jejich vulgárností a agresivitou,“ píše ve svém vyjádření místostarostka.

„V článku nenajdete tvrzení, že založení neveřejného muslimského hřbitova v Praze 8 je předpokladem pro vznik extremistické buňky. Pokud však někdo přichází ke mně domů, do města, kde žiji, očekávám, že bude respektovat místní zvyky a pravidla a nebude prosazovat ty své,“ dodala.

Přiznejme si, část voličů na to bude slyšet, říká politolog

Politolog Jan Bureš spojuje rétoriku místostarostky s předvolebním bojem.

„S takovými texty či názory se budeme setkávat stále častěji a musíme se s tím smířit,“ říká Bureš. Podle něho budou chtít politici získat hlasy od voličů vyhraněných vůči islámu v souvislosti s událostmi v muslimském světě. Je to cesta, kterou volí i politici v západní Evropě.

„Politici před volbami budou chtít nabrat hlasy a přiznejme si, že část voličského spektra na to zkrátka bude slyšet,“ míní politolog. Samotný článek se už stal hojně diskutovaným na sociálních sítích.

Na Facebooku nasbíral přes sto reakcí. Jak souhlasné, tak odmítavé. „Islamizaci nepodporuju, ale taky nepodporuju podněcování nenávisti vůči skupině lidí pro jejich náboženské přesvědčení,“ píše například pod textem uživatel Facebooku Honza Vališ.

„Zřídit hřbitov by bylo hezké gesto, jen se bojím, že by to tím nemuselo skončit,“ míní v dalším příspěvku diskutující podepsaná jako Adélka Skotáková.