Nová budova, šestadvacet leteckých exponátů, mezi kterými nebude chybět Aero 45

Nová budova, šestadvacet leteckých exponátů, mezi kterými nebude chybět Aero 45 nebo Sokol, letecký simulátor, na němž pocítíte let všemi smysly. | foto: Vizualizace: Hlaváček & Partner

Mladá Boleslav chystá interaktivní muzeum letadel

  • 3
V Mladé Boleslavi do devíti měsíců vyroste interaktivní a svého druhu ojedinělé muzeum letadel. Pod střechou se tu sejdou muzejní kousky i letadla, která budou normálně v provozu. Návštěvníky tu čekají simulátory i profesionální letecké trenažéry.

Celkem 75 metrů na délku a třicet na šířku. Tak velká bude hala, kde už za tři čtvrtě roku bude stát muzeum letadel nabité novými technologiemi, které si budou moct návštěvníci sami vyzkoušet. Má přilákat lidi z celé republiky.

Město automobilů se tak možná bude muset přejmenovat na město automobilů a letadel. "V Mladé Boleslavi se létá už od roku 1909, takže tu létání má více než stoletou tradici. Jen bylo letiště původně na druhé straně města, Na Radouči," popsal jeden z iniciátorů projektu, letec Vladimír Handlík.

Pod střechu se vejdou nejen muzejní kousky, ale i letadla, která budou normálně v provozu. "Celkem tam plánujeme umístit 26 letadel, většinou půjde o repliky, které budou mapovat leteckou historii, ale některá letadla budou historická, třeba Aero 45 nebo Sokol. Ta by měla normálně létat s lidmi na vyhlídkové lety třeba do Českého ráje nebo jinde po okolí,“ doplnil Handlík.

Několik letadel by mělo zapůjčit také Národní technické muzeum.

Muzeum nabídne i profesionální trenažér

Kromě výstavní části návštěvníky čekají také simulátory ve formě počítačových her. Budou ovládané kniplem a pedály, sedět se bude ve skutečných leteckých sedadlech. K vyzkoušení bude připraveno i několik profesionálních leteckých trenažérů.

"Člověk se posadí do modelu letadla a okolo sebe bude mít 3D prostor, bude moct létat, bude na něj foukat vítr jako v reálném prostředí. V této podobě to nikde v republice není," přiblížil Handlík.

Muzeum nabídne i další zážitkové atrakce. Detailně budou představeny později.

V hangáru zbude prostor i na přednáškový sál a kavárnu. Bude se platit vstupné, jeho výše ještě není známa.

Studenti nešetřili a je tu ojedinělé muzeum

Původně mělo jít jen o malé muzeum s několika letadly. Architekt Michal Hlaváček, který projektoval v Mladé Boleslavi už několik staveb včetně Staroměstského náměstí, projekt zadal jako seminární práci svým studentům. Ti nešetřili nápady, ale ani náklady.

"Když jsme se na ten projekt podívali, bylo jasné, že místo plánovaných pěti milionů by to muselo stát alespoň sto. Vypadalo to nereálně," podotkl Handlík.

Jenže projekt se zalíbil Středočeskému kraji a peníze se s pomocí dotací sehnat podařilo. Nakonec vyjde dokonce na 150 milionů.

"Letecké muzeum v Mladé Boleslavi navazuje na tradici a klub Metoděje Vlacha, tudíž má své opodstatnění právě v této lokalitě. Letectví je velmi populární a veřejností navštěvované téma," uvedla tisková mluvčí kraje Markéta Vítková.

Proti není ani vedení města Mladá Boleslav, jinak tradiční politický rival Středočeského kraje. Výběrové řízení na dodavatele právě běží a celá stavba má být hotova už v září 2012. Podle našich informací kraj na stavbu spěchá proto, aby se jí hejtmanství mohlo pochlubit ještě před krajskými volbami.