Vzácným sokolům stěhovavým se na komíně pražské spalovny v Malešicích vylíhla...

Vzácným sokolům stěhovavým se na komíně pražské spalovny v Malešicích vylíhla čtyři mláďata (30.5.2016). | foto: Dušan Rak

Na komíně malešické spalovny se vylíhla čtyři mláďata vzácných sokolů

  • 6
Na komíně spalovny v pražských Malešicích se vylíhli čtyři sokoli stěhovaví. Potvrdila to minulý týden kontrola hnízda. Asi měsíc stará mláďata už byla okroužkována. Ornitologové se tak přesvědčili, že Malešice jako místo pro zahnízdění tohoto kriticky ohroženého druhu ptáků vybrali správně.

Jedná se již o třetí vrh, který pár sokolů v Malešicích vyvedl (o loňských mláďatech čtěte zde). Sokolí rodina tam už dva roky žije na druhém ochozu komína ve výšce 100 metrů, kde nejsou nikým rušeni.

„Místní pár zde díky dostatku velmi prosperuje a každoročně úspěšně vyvádí 3-4 mláďata, v roce 2014 to byla 4 a v roce 2015 pak 3, což je u sokolů maximální počet,“ říká zástupce České společnosti ornitologické (ČSO) Dušan Rak.

Hnízdní budku, ve které ptačí rodina žije, instalovala před dvěma roky ČSO spolu Pražskými službami, které ZEVO Malešice provozují. A zdá se, že soužití zatím oboustranně vyhovuje.

„Sokolí rodina nám pomáhá přirozenou cestou redukovat velké množství holubů v areálu, kteří svojí přítomností znečišťují zpevněné plochy, vozovky, vozidla, budovy i důležité části technologie ZEVO,“ uvedl mluvčí Pražských služeb Radim Mana.

Loňská mláďata mohou být všude po Evropě

Kde jsou loňská mláďata, se zatím neví. „Do hnízdění mají ještě dva roky čas, ale teoreticky už příští rok by se mohli začít objevovat v hnízdních lokalitách. Nyní mohou být kdekoli po Evropě,“ sdělil pro iDNES.cz ornitolog Dušan Rak, který lokality pravidelně monitoruje.

Rak našel i tato mláďata a na komíně nechal fotopast, která mu za několik týdnů ukáže, co sokoli mezitím dělali, co jim rodiče nosili za potravu a podobně.

Sokol stěhovavý je vzácný a ohrožený druh dravého ptáka, který před několika desetiletími téměř vyhynul v celé Evropě. Díky systematické celoevropské ochraně se sokoli postupně znovu vracejí na svoje historická hnízdiště, kterými jsou zejména vysoké a klidné skalní stěny. Každý další hnízdící pár tohoto dravce je považován za velký úspěch, který zvyšuje naději na přežití tohoto druhu v přírodě. Kromě malešické spalovny hnízdí sokoli také v areálu teplárny v Michli.

Tři mláďata vyvedl párek sokolů stěhovavých také na komíně teplárny Termo Děčín. Jak se jim daří můžete sledovat v přímém přenosu.