Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petr Janeček, MAFRA

Nemocnice odvolala primáře, bude mu ale doplácet mzdu. Až do 1,2 milionu

  • 3
Podstatně prodražit se může nemocnici v Mladé Boleslavi výměna primáře chirurgického oddělení. Podle smlouvy mu totiž v případě, kdy si najde hůře placené místo na jiném pracovišti, musí doplatit aktuální výši roční mzdy - tedy 1,2 milionu korun.

Spolu s Vernerem skončila také vrchní sestra. Řízením oddělení byl dočasně pověřen cévní specialista doktor Jaroslav Toušek, zjistila MF DNES.

„Důvodem k odvolání doktora Vernera je dlouhodobá nespokojenost vedení nemocnice s jeho řízením chirurgického oddělení,“ uvedla mluvčí nemocnice Kamila Hamáčková. Ředitel nemocnice Luděk Kramář situaci nekomentuje a stejně jako Verner v sobotu odjel na dovolenou.

Nemocnici teď hrozí, že bude muset Vernerovi vyplatit mzdové dorovnání, jež některým vybraným lékařům do smluv zapsalo dřívější vedení nemocnice z doby, kdy byl ředitelem Ladislav Řípa, současný právník města Mladá Boleslav.

Podle Řípy proto, aby se do nemocnice podařilo získat špičkové specialisty a aby se je v nemocnici podařilo dlouhodobě udržet. Smlouva primáři zaručuje, že pokud bude odvolán z funkce a odejde na jiné pracoviště na pozici s nižší mzdou, bude mu jeden rok každý měsíc plat dorovnáván do výše současné mzdy, tedy v případě Vernera až do sumy 1,2 milionu korun.

„Je to neobvyklé, s touto situací jsme se dosud nesetkali. Podle mých informací, žádný další primář nic podobného ve smlouvě nemá,“ říká krajská radní pro oblast zdravotnictví Jiřina Fialová.

„Všem lékařům po dohodě s nimi byly již nevýhodné smlouvy změněny a tyto doložky tam nejsou,“ říká mluvčí nemocnice Hamáčková. S Vernerem se podle ní vedení ústavu nedohodlo.

Ten to odmítá. „Nikdy jsme o změně smlouvy nejednali. V žádném případě mi nejde o nějaké odstupné, kdybych chtěl, najdu si mnohem lépe placenou pozici, ale boleslavskou chirurgii jsem vypiplal a dostal ji na dnešní úroveň vyhlášeného kvalitního oddělení a jen tak ji neopustím,“ brání se primář Verner.

„Jsem bojovník, budu se bránit“

Podle něho mu nemocnice nabídla dohodu s pětiměsíčním odstupným – tedy dvouměsíční výpověď a tři měsíce odstupného, což vyplývá ze zákona. Vernerův plat byl standardní kolem sto tisíc korun měsíčně, odstupné by tedy činilo půl milionu.

„Ale já ani to nechci, peníze pro mě nehrají roli, chci pomáhat lidem. Jsem bojovník, na operačním sále také bojuji o pacientův život do posledních minut. Nevzdám se proto ani teď, budu se nejspíš bránit,“ říká Verner. O dalších krocích se chce během dovolené poradit a rozmyslet s rodinou.

Za rozhodnutím nemocnice se podle zjištění MF DNES skrývají poměrně závažné spory v osobní rovině na tomto oddělení spádové nemocnice, kam míří pacienti z celé východní části kraje.

Boleslavská chirurgie je přitom vyhlášená i tím, že přijímá komplikované případy a pacienti sem míří často také z dalších částí země.

Primář Verner patří mezi české lékařské kapacity, je členem České chirurgické společnosti a zároveň byl i průkopníkem některých operačních postupů v Česku, třeba metody, při níž se některé operace provádějí pomocí jediného řezu. „Ale má problém vyjít s kolegy, zdejší oddělení málem personálně rozložil, odešla řada sester i doktorů,“ říká zdroj MF DNES z nemocnice. „Dokonce nám hrozil odchod žilního specialisty a tím by byl ohrožen provoz iktového centra,“ dodal.

Verner to však odmítá. „Za poslední dobu nám skutečně odešlo několik desítek sester, ale z toho nejméně dvě třetiny na mateřskou dovolenou, zbytek odchodů je v rámci běžné fluktuace. Odešli také tři lékaři, ale například na interně jich za rok odešlo dvaadvacet a nikdo se nad tím nepozastavuje,“ tvrdí Verner. „Ani v jedné výpovědi není uvedeno, že by sestra odešla kvůli primáři,“ říká Verner.

Spory na chirurgii vyvrcholily neshodami s cévním specialistou Jaroslavem Touškem. Verner tvrdí, že měl nepřiměřené platové požadavky. „Já i ředitel jsme se shodli na tom, že na takové podmínky nepřistoupíme, a Toušek řekl, že odejde,“ tvrdí Verner. „A výsledek? Úplně jiný. Ředitel naopak vypsal výběrové řízení na moji pozici, aniž mě odvolal nebo mě na to upozornil,“ dodal Verner. Právě Toušek byl v pátek pověřen řízením chirurgie místo Vernera. Celou věc nechtěl komentovat.

Na hejtmanství zamířila také petice s nejméně tisícovkou podpisů na podporu doktora Vernera. Přimlouvají se za něho hlavně bývalí pacienti.

„Petici jsem předal k vyřízení řediteli krajského úřadu,“ potvrdil hejtman Miloš Petera. Podle něho teď kraj vyhodnocuje další postup v celé kauze a připravuje se na případný soud s odvolaným primářem i na možnost, že by bylo nutné vyplatit dorovnávací doložku. „O tom, jak budeme postupovat, se poradíme s ostatními členy rady kraje a s naším právním oddělením,“ dodal Petera.