Aplikaci už mohou využít například návštěvníci hradu Karlštejn

Aplikaci už mohou využít například návštěvníci hradu Karlštejn | foto: Radek Cihla, MAFRA

Konec průvodců? Po památkách vás provedou mobilní aplikace

  • 4
Úbytek návštěvníků památek by mohly brzy zmírnit moderní technologie. Už letos se turisté často ptají na mobilní informační aplikace. Většinou bez úspěchu.

"Vítejte v Kutné Hoře, starobylém městě s bohatou historií." Za rok v létě nebudou takhle návštěvníky vítat průvodci, ale hlasová aplikace. Bude stačit nahrát si ji na mobilní telefon a všechny informace o městě a jeho památkách si její uživatelé budou moci pustit do sluchátek.

I letošní prázdniny ukázaly, že mezi turisty je o podobný typ služeb značný zájem, a tak se dá předpokládat jejich rychlý rozmach.

"Návštěvníci získají rychle informace, provozovatelé například mohou zjistit návštěvnost nebo oblíbenost památky. Inovace působí dobře na všechny," míní Pavel Kasík ze serveru Technet.cz.

V Kutné Hoře budou novou aplikaci spouštět už letos na podzim. Bude sloužit jako průvodce po městě a jeho deseti nejvýznamnějších památkách. Díky ní se tak turisté mohou provést sami.

Kam s mobilem

Křivoklát
Na hradě si návštěvníci prozatím mohou stáhnout aplikaci, ve které najdou informace o Křivoklátě i ostatních hradech a zámcích v kraji.
Karlštejn
Kromě obecné aplikace funguje také QR kód.
Kutná Hora
Na podzim vznikne ve městě celý orientační balíček. Jeho součástí bude aplikace, kterou mohou používat i handicapovaní.

Pozn.: jde o výběr

Veškeré textové informace budou také ve zvukové podobě, takže ji budou moci využívat i handicapovaní.

"Ve městě připravujeme nový orientační systém. Ten chceme provázat s touto aplikací, která je optimalizovaná tak, aby ji mohli používat i nevidomí, slabozrací a lidé s postižením sluchu," uvedl bývalý místostarosta Karel Koubský, který u zrodu projektu stál.

Podobnou službu už mohou využít majitelé chytrých telefonů třeba na Karlštejně a Křivoklátě. "Před dvěma lety jsme spustili aplikaci, ve které se návštěvníci dozvědí informace o hradech a zámcích v kraji. Jsou zde kontakty, informace o historii, otevírací době, cenách či různé zajímavosti," připomněl kastelán Luděk Frencl.

Na příští sezonu má být aplikace rozšířena na všechny památky ve správě Národní památkové péče. "Žádnou speciální aplikaci pro nás zatím nikdo nevyvíjí, je to finančně náročné," dodal.

Podle Koubského je na vytvoření vlastní aplikace nejnákladnější příprava. Zpracování dat, fotografií, nahrání videí, zpracování textů. Celková částka ale prý nepřekročila sto tisíc.

Levnější verze – QR kódy

Jelikož památky nedisponují tak vysokým rozpočtem jako města, přiklánějí se k levnějším variantám, jak k reklamě a propagaci využít moderních technologií.

"V plánu na příští sezonu na Křivoklátě proto počítáme s využitím QR kódů v prohlídkách hradu. Spuštěné by měly být do března, nejpozději do dubna 2014," plánuje kastelán.

Náklady jsou v tomto případě skoro nulové. "Program, který tyto kódy vygenerovává, by měl být zdarma. Takže náklady vidím jen na zpracování textové části," dodal. Na hradě na příští rok plánují také rozšíření wi-fi připojení.

Aplikace QR kódů bude zajímavá především pro zahraniční turisty, kteří získají informace ve své mateřštině. "Podaří se nám tím nabídnout prohlídky i v méně frekventovaných jazycích," doplnil Frencl.

Oproti speciálním aplikacím mají QR kódy hned několik nevýhod. Zaprvé tu, že pro cestovatele mají spíš doplňkovou funkci, než aby poskytovaly komplexní informace. "Domnívám se, že QR kódy jsou jen taková módní záležitost. Protože pak stejně záleží na kvalitě stránky, na kterou odkazuje," soudí Koubský.

Právě stránka, text, který na obrazovce "vyskočí", bývá kámen úrazu i podle odborníků. "Mnoha zadavatelům obsahu QR kódů nedošla skutečnost, že po načtení kódu a otevření cílové stránky musí na obrazovce naskočit text s informacemi, nikoli odkaz na webové stránky, jak se v mnoha případech stává," uvedl mluvčí vládní organizace CzechTourism Pavel Klicpera.

V tomto případě pak podle jeho slov čtenář aplikaci okamžitě zavře. A třeba už nikdy ani nepoužije.