Mohylu z doby kamenné před kostelem v Nymburce chrání nový pavilon. Na

Mohylu z doby kamenné před kostelem v Nymburce chrání nový pavilon. Na Silvestra se na střeše v pozlacené konstrukci poprvé rozsvítil paprsek. | foto: Michal Sváček, MAFRA

Ostatky pravěkého muže v Nymburce chrání stavba, z níž září paprsek

  • 1
V pozdní době kamenné byl na místě dnešního Nymburka zabit muž. Ostatky našli archeologové v roce 1994. Nyní se nešťastník dočkal "hrobky. Ojedinělá pravěká mohyla dostala schránku, která ji udrží ve stálé teplotě a vlhkosti. Čas od času z její střechy zazáří světelný paprsek.

Byl významným mužem své doby a zemřel nejspíš násilnou smrtí ve věku kolem pětačtyřicítky. Stalo se to před 5,5 tisíce lety, v pozdní době kamenné, v místech, kde nyní stojí Nymburk. Právě uprostřed města, poblíž Kostelního náměstí, jeho ostatky v hliněné a opukové mohyle nalezli v roce 1994 archeologové Polabského muzea.

Nyní město dostavělo moderní pavilon, který má místo chránit. "Dokončili jsme elektroinstalaci a zabudovali promítací zařízení," uvedla mluvčí Nymburka Markéta Tomčíková. Sama zároveň o letošním Silvestru poprvé rozsvítila světelný paprsek, jenž má z pozlacených rámů na střeše zazářit vždy při významných příležitostech.

Jedinečný objev mohyly v Nymburce uvidí lidé až na jaře a kvůli ochraně pouze přes sklo.

Běžný "provoz" pavilonu zahájí město na Den památek, 18. dubna. Lidé si budou moci přes sklo prohlédnout odkrytý hrob domnělého velmože.

Jak člověk zemřel, lidé uvidí ve filmu

Dovnitř však nikdo nesmí. "Je zde třeba udržovat stálou teplotu a vlhkost, aby se hrob nepoškodil," vysvětlila Tomčíková. Proto i dokument, v němž archeoložka Karla Motyková vypráví o nálezech na Nymbursku, uvidí návštěvníci na plátně o velikosti šest krát tři metry přes sklo. Promítací techniku budou ovládat lidé zvenku.

Unikátní objev v Nymburce

V roce 1994 našli archeologové Polabského muzea poblíž Kostelního náměstí mohylu z hlíny a opukových kamenů. 

Mohyla kryla schránku s ostatky významného muže, kosti byly zpřeházené, ale v kozelci, zemřel zřejmě násilnou smrtí. 

Stáří ostatků odhadli odborníci na 3,5 tisíce let před Kristem. 

V Čechách jde o ojedinělý archeologický objev.

Město chce zájemcům představit i možný příběh člověka, který je zde pohřbený. "Lidé si budou moci pustit animovaný film, v němž zrekonstruujeme poměrně krvavou historickou událost, která mohla vést až k pohřbu," uvedl před časem místostarosta města Pavel Fojtík. Hrob je podle něj unikátní i tím, že jej archeologové objevili v místě historické zástavby a byl v podstatě neporušený.

Objev hrobu na strategickém návrší nad řekou Labe je v Čechách ojedinělý. "Fenomén mohyly značí výjimečnost. Kameny bylo nutné opracovat a donést," upozornila archeoložka Motyková. Společnost musela mít podle ní přebytek lidské síly a pomoci mohl i objev kola. Podobné mohyly nalezli archeologové na Moravě.

Kostra člověka ležela 125 centimetrů pod současnou úrovní terénu. Kosti byly ve špatném stavu, proto je odborníci uložili do depozitáře a lidé uvidí bílé odlitky.

Futuristický pavilon plný technických vymožeností navrhl architekt Josef Matyáš, který se stavbou s pyramidovou střechou snažil propojit dávnou minulost s budoucností. Město za něj zaplatilo 7,5 milionu korun. Promítací technika z toho vyšla na milion korun.

,