Mozek Františka Palackého byl v pátek 15. května převezen z Národního muzea...

Mozek Františka Palackého byl v pátek 15. května převezen z Národního muzea téměř po 60 letech. Co s ním bude dál pomůže rozhodnout veřejnost. | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Palackého mozek opustil Národní muzeum. Veřejnost rozhodne o jeho osudu

  • 18
Mozek historika a spisovatele Františka Palackého v pátek opustil budovu Národního muzea. Stejně jako další součásti sbírek ho převezli kvůli začínající rekonstrukci historického sídla na Václavském náměstí. Muzeum chce nyní znát názor veřejnosti na to, co by se s mozkem mělo dít dál.

Palackého mozek byl ukrytý ve stěně slavnostní síně Panteonu. I ta však projde rekonstrukcí, proto byl mozek v pátek 15. května převezen a dočasně umístěn do Památníku Františka Palackého a Františka Ladislava Riegra v Palackého ulici.

„Preparát bude uložen ve speciální schráně po dobu rozsáhlé rekonstrukce historické budovy Národního muzea,“ řekla Tereza Petáková z oddělení vnějších vztahů.

V domě v Palackého ulici jeden z předních představitelů českého politického života 19. století několik let žil a roku 1876 zemřel. Dnes tu má Národní muzeum stálou expozici, která ukazuje původní zařízení bytu včetně ložnice.

Do rozhodování o tom, co se s mozkem stane dále, chce Národní muzeum zapojit také veřejnost.

František Palacký

1798-1876

  • Jeho dílo Dějiny národu českého v Čechách a na Moravě je jednou z nejvýznamnějších českých historických prací.
  • Za své zásluhy je označován jako Otec národa.
  • Na učencův pohřeb přišly desetitisíce lidí.

„Již nyní víme, že se názory lidí liší. Vyhlášením speciální ankety na zpravodajském portálu Národního muzea Muzeum 3000 chceme mezi lidmi rozpoutat diskusi nejen o osudu Palackého mozku, ale i o významu tohoto slavného učence,“ uvedl generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Někteří lidé jsou pro uchování unikátního preparátu pro další generace a jeho vrácení na symbolické místo v Panteonu historické budovy, jiní se přiklánějí k uložení mozku společně s tělem slavného učence do rodinné hrobky Lobkovicích u Mělníka.

Mozek byl v Panteonu od roku 1958. Třicátého srpna toho roku tehdejší ředitel Národního muzea Vladimír Denkstein s náměstkem Karlem Tučkem a přednostkou historicko-archeologického oddělení Zoroslavou Drobnou preparát ve válcové skleněné nádobě s fixační tekutinou z glycerolu a 5 % formaldehydu uschovali do černě mořené dřevěné skříňky a vložili do stěny Panteonu.