Muzeum másla představuje slánky nejrůznějších typů a tvarů.

Muzeum másla představuje slánky nejrůznějších typů a tvarů. | foto: Muzeum másla

Muzeum másla vystavuje sůl a slánky. Z Čech, Peru i Japonska

  • 0
Dřevěné, keramické, skleněné i umělohmotné. V muzeu másla nedaleko od Prahy mají slánky ze všech možných materiálů. Výstavní prostory obce s příhodným jménem Máslovice začaly postupně zaplňovat exponáty související nejen s máslem. Cukr, káva a kakao a nyní i sůl.

V sobotu začíná v Máslovicích výstava, jejíž stěžejní část tvoří právě "solné exponáty". Součástí výstavy budou i originální a kuriózní slánky.

Nepůjde o žádné soupeření. To by ani nešlo. Vždyť největší sbírka slánek na světě ve Slaném čítá téměř 1 700 kusů. Zatímco ve středočeských Máslovicích - obci 18 kilometrů severně od Prahy, jich od soboty v místním muzeu bude k vidění jen čtyřicet. 

Pozoruhodné je ale už to, že se sůl stává muzejním exponátem. Nerostu je věnována celá nová expozice.

"Je tu třeba skleněná mistička ve tvaru trojlístku se třemi muchomůrkami. Nebo slánka ve tvaru sedící krávy, která z poloviny plní funkci kalíšku na vajíčko. Či kousek ve tvaru postaviček zaklesnutých do sebe, vyjadřujících vztah mladých lidí. Zkrátka takové kýče," říká s úsměvem autorka výstavy, ředitelka máslovického muzea a starostka obce Vladimíra Sýkorová.

Exponáty po výzvě v regionálním tisku zapůjčili občané Máslovic i z okolí, zbytek si starostka vypůjčila v jednom pražském bazaru. "Není to moc, ale naše muzeum není zase tak velké. Navíc výstava solniček jen doplní expozici věnovanou soli," vysvětlila.

Inspirací bylo muzeum na Kanárských ostrovech

Starostka přiznala, že se slánským infocentrem, které v depozitářích skladuje téměř dva tisíce všech možných podobných kousků z celého světa, jednala o zapůjčení několika exponátů.

Nakonec shánění došlo do fáze, kdy musela další nabídky od občanů odmítat. "Už bychom je neměli kam dávat," dodala.

Podle Jakuba Hložka ze slánského infocentra není vyloučeno, že se správci největší expozice slánek pojedou do Máslovic podívat. "Mohli bychom se tak inspirovat případnými dalšími přírůstky do sbírky," uvedl Hložek za infocentrum, které má v depozitáři například plně funkční slánku, do níž se vejde až 45 kilogramů nerostu.

Hlavním mottem nové výstavy v Máslovicích však bude sůl samotná. "Už tu byla výstava o kávě, cukru, kakau či čokoládě. Tak nás napadlo udělat další takovou tematickou," uvedla starostka Sýkorová.

Inspirovala se na Kanárských ostrovech, kde navštívila rozsáhlé muzeum soli na ostrově Fuerteventura. Odtud si přivezla první exponáty.

Další kousky jí obstarala kamarádka z návštěvy Peru a Sicílie, sestřenice si právě pro účely výstavy nechala poslat balíčky až z Japonska. K vidění tu bude i sůl mořská, bylinková, hnědá či červená.

Výstavu, jejíž zahájení v Máslovicích načasovali do sobotního posvícení, doplňují fotografie z těžby soli a jejího zpracování a další doprovodné texty.