Horní zámek v Panenských Břežanech, v němž za války bydlel nacista K. H. Frank.

Horní zámek v Panenských Břežanech, v němž za války bydlel nacista K. H. Frank. | foto: Yan Renelt, MAFRA

Kraj vystěhoval důchodce z Břežan kvůli muzeu, nad kterým teď váhá

  • 0
Zámek v Panenských Břežanech se podle představ exhejtmana Davida Ratha měl změnit z domova důchodců na muzeum odboje. Nové vedení kraje se ale nyní rozhoduje, zda plánovaných 55 milionů za muzeum utratí.

Stoupáme po schodech, na zdích kýčovité obrázky a fotografie z lyžovačky - pozůstatek domova pro seniory, který zde sídlil od padesátých let a před rokem budovu vyklidil. Za sebou necháváme velkou místnost plnou zdravotních lůžek poskládaných na velké hromadě.

Právě zde má být podle projektu muzea protifašistického odboje kavárna ve stylu art deco, upomínající známou nábytkářskou rodinu Gerstelů, jež zde za první republiky bydlela.

"Gerstelovi vyráběli například pro Müllerovu vilu architekta Adolfa Loose," uvedl pracovník Oblastního muzea Praha-východ Jiří Fiala. Za druhé světové války v "horním" zámečku bydlel obávaný nacista Karel Hermann Frank, zodpovědný za vypálení Lidic a Ležáků. V Panenských Břežanech jsou dva zámky. V tom dolním bydlel zase Heydrich.

S myšlenkou na muzeum přišel před téměř dvěma lety tehdejší hejtman David Rath. Domov pro seniory za hlasité kritiky tehdejší opozice uzavřel a seniory odstěhoval jinam. Nyní kulturní památku za padesát tisíc měsíčně udržuje Oblastní muzeum Praha-východ.

"Všimněte si původních dveří, jsou z dvacátých let," upozornil Fiala. Zachovalými dřevěnými zárubněmi natřenými krémovou barvou vstupujeme do prvního patra barokního zámečku.

Podobné jsou skříně na chodbách, vyložené zašlým papírem. Interiér výrazně kazí moderní výtah s "nerezovým" designem, ten je na konci chodby. "Byl zde instalován před osmi či deseti lety jako součást domova důchodců. Dnes by to nikdo nepovolil. A zda to památkáři dovolili tehdy, netuším," řekl.

Rath napsal Řihákovi dopis

Ačkoli projekt na rekonstrukci je již hotový, novému vedení kraje se do tak velké investice nechce. Muzeum má totiž stát 55 milionů korun.

Proto zámeček, ke kterému přináleží Santiniho kaple, ve středu navštívil hejtman Josef Řihák se svými kolegy. "Neříkám ani tak, ani tak, probereme to na radě," odpověděl Řihák na otázku, zda kraj několik desítek milionů na muzeum uvolní.

Přesto zdůraznil, že kraj na tom nyní finančně není nejlépe. "David Rath mě v dopise z vazby poprosil, abych dokončil Buštěhrad i Panenské Břežany. Ale teče nám do škol, máme dluhy," řekl Řihák.

Podobně se vyjádřili i ostatní jeho kolegové až na radního Marka Semeráda, který je přesvědčen, že projekt by se dokončit měl. "Muzeum by bylo přímo mezi Lidicemi a Terezínem. Jezdí tam tolik tříd, určitě by zavítaly i sem, a tak by se provoz i částečně zaplatil," řekl Semerád.

Pokud kraj zámek neopraví, bude podle Fialy na jeho konzervaci potřebovat milion ročně. Náklady na provoz nového muzea přitom spočítali na 3,7 milionu, výnosy na 1,5 milionu. "Provoz by tak oproti konzervaci stál třeba pouze o milion korun ročně navíc," řekl Fiala.