Ve světe figurín z vosku potkáte Vinnetoua, Gotta, Šebrleho i Havla

  • 2
Francouzské muzeum voskových figurín Grévin otevírá ve čtvrtek 1. května v pražské Celetné ulici svou třetí pobočku. Návštěvníci se mohou dostat do bezprostředního kontaktu s osmdesáti hvězdami showbyznysu, sportu i politiky. A pokud si pospíšíte, můžete mít vstupné zdarma.

Michael Jackson nezřízeně "paří" na koncertě Heleny Vondráčkové a Karla Gotta. Jolana Voldánová usrkává kávu, zatímco u nedalekého stolku u piva vysedává Bohumil Hrabal.

V prezidentském salonku se vesele druží Obama s Havlem a vůbec je neruší, že kdesi ve vedlejší místnosti pro pravdu hoří mistr Jan Hus, protože neodvolal. O novém přátelství náčelníka Apačů Vinnetoua a Krtečka v nadživotní velikosti, které vzniklo opodál, ani nemluvě.

Že to všechno zní víc než nereálně? Ve třech patrech francouzského muzea voskových figurín Grévin, které ve čtvrtek v Celetné otevře dveře prvním návštěvníkům, jde o standardní výjevy.

Na zákonitosti času a prostoru se tu nehraje. Proto se zde na třech tisících metrech čtverečních mohlo potkat osmdesát osobností z nejrůznějších historických období i míst - Karlem IV. počínaje a Tomem Cruisem konče.

"Chceme, aby se muzeum co nejdříve stalo jednou z nejdůležitějších atrakcí v Praze. Věřím, že do roka bude tím, co je pro návštěvníky Karlův most či Pražský hrad," říká generální ředitel Musée Grévin pro Českou republiku Heinrich Homola.

Celá podívaná vyšla na 290 milionů korun.

Do expozice se vchází alchymistickou laboratoří z dob Rudolfa II. "Pak hosté projdou černou dírou a uvidí, kde je stroj času vyplivne," usmívá se Homola.

Nejrychlejší neplatí vstupné

Základní vstupné do muzea činí 430 korun. Studenti a senioři zaplatí 370 Kč, děti od 6 do 14 let tři sta.

Kdo si ale pospíší, nebude platit nic. Prvních 777 návštěvníků bude mít totiž vstup zdarma

Na přechod ze tmy na světlo si oči hostů musí trochu zvykat. Obzvlášť když proti nim najednou stojí Vlasta Burian, po cestě pražskou uličkou na ně sugestivně zírá Kafka a o chvíli později už stojí na ledové ploše mezi Šebrlem, Haškem a Zátopkem.

To už však kdesi o patro níž probíhá pražská defenestrace. Křičícímu chudákovi, kterého se zrovna chystají vyhodit oknem, je vidět skoro až do jeho voskového žaludku. Při procházce sály se mění historické epochy, které dokresluje hudba, světelné a jiné moderní efekty.

Návštěvník například vůbec nečeká, že se mu při pohledu do zrcadla kousek od Rudolfa II. obličej začne měnit v ovoce a zeleninu jako na slavném Arcimboldově portrétu tohoto panovníka.

Co prožívaly hvězdy, když se jejich těla a tváře "tavily" na vosk, hosté okusí v ateliéru, kde si mohou vyrobit vlastní 3D voskovou figurínu.

Procházka, na kterou je třeba vyhradit si asi hodinu a půl, pokračuje v divadelním sále, kde režisér Miloš Forman s kolegy z filmové branže sledují výjevy z jeho oscarového filmu Amadeus.

Na závěr spatříte již zmiňovaný koncert Heleny Vondráčkové a božského Karla v sále plném hollywoodských hvězd. Mimochodem, pěšinku svému voskovému alter egu přišel Mistr učesat raději osobně.