Před prvním spuštěním orchestrionu zazněla z flašinetu rakousko-uherská hymna.

Před prvním spuštěním orchestrionu zazněla z flašinetu rakousko-uherská hymna.

Myslivna u Konopiště má orchestrion arcivévody Ferdinanda d´Este

  • 0
Turisté, kteří se vydají do staré myslivny u zámku Konopiště, se mohou těšit na novou atrakci. Uvidí tady starou hrací skříň, neboli orchestrion, který vlastnil poslední majitel panství arcivévoda František Ferdinand d´Este.

Stroj je starý více než sto let a zrestaurovaný známým olomouckým varhanářem Ivo Roháčem. "Těší mě, že se nám podařilo orchestrion vůbec sehnat. Našli jsme ho náhodou u belgického starožitníka v Německu," řekl Bohumil Bochňák, ředitel restaurace Stará myslivna, která je přímo pod zámkem Konopiště u Benešova.

Orchestrion byl ve špatném stavu, ale měl všechny díly, takže jde opravdu o originál. Má dva válce a na každém je deset písní. Francouzské či ruské.

"Když se Ferdinand ženil v roce 1900 v Zákupech, uviděl tam první orchestrion. Zamiloval si ho a chtěl mít svůj. Objednal si ho v Paříži. Orchestrion se stal kratochvílí pro jeho děti, ale manželka, kněžna Chotková, trpěla migrénami, a tak ho nechala vystěhovat," vypráví Bochňák.

V myslivně mají největší portrét Františka Ferdinanda

Orchestrion skončil v budově Staré myslivny, kde tehdy bývala škola a pošta. Po druhé světové válce ho rodina prodala v aukci do Itálie a tam jeho stopy končí.

Stroj je klavírový a má i perkusní nástroje – dva bubny, činel, zvony i rolničky. Skříň je vyrobená z dubového dřeva a zdobí ji prvky z odlité mosazi.

Zajímavostí je, že funguje na mince. Návštěvníci si tak mohou poslechnout šlágry po vhození dvacetikoruny nebo jednoho eura.

Orchestrion však není jediným historickým přírůstkem restaurace. Včera se také vysvětila socha sv. Huberta, dřevořezba z lipového dřeva. Patron lovu tu kdysi býval, ale originál se nedochoval. U místních lesníků se našla kopie, podle které vyrobil řezbář Miroslav Šimek ze Zdemyslic novou. Mezi unikáty Staré myslivny patří třeba největší dochovaný portrét Františka Ferdinanda na světě.

"Chceme konkurovat zámku," říká s nadsázkou Bochňák. "Chceme být jeho prodlouženou rukou. Když jdou lidé ze zámku, zastaví se u nás v restauraci a opět se ponoří do historie," dodal.